confessions

pelagehatun

- Yazar -

  1. toplam entry 1295
  2. takipçi 2
  3. puan 59464

bilgi sözlük

pelagehatun
üye olalı bir yılın dolmasına bir kaç gün kalmış olmasından mütevellit bir şeyler söyleme hakkını hiç tereddütsüz kendimde bulduğum sözlüktür. şöyleki ;

sadece son bir haftadır değil zaman zaman eleştirilen bir sözlüktür.

kimse sözlüğü korumak, sözlüğü sahiplenmek zorunda değildir ama herkesin de her türlü her yeri eleştirmeye hakkı vardır. "sen ne yaptın ki sözlük için eleştiriyosun" demek kolaya kaçmaktan, verecek başka bir cevabın olmamasından başka bir şey değildir. şunun gibi; bir adam bir filmi eleştirir, yerer veya birisi çıkar rte yi başka bir politikacıları eleştirir. kimse de o insanlara "abicim sen film mi çektin de konuşuyosun bik bik eleştiriyosun" diyemez. sözlük de eğer bir oluşumsa kişiler de beğenmedikleri yönlerini çok da güzel eleştirebilirler. kaldı ki kimsenin "aman sözlüğü koruyacağım, korumuyosam da sktir olup giderim" deme ya da gitme zorunluluğu yoktur. sözlük formatına aykırı olmadığı sürece kalabilir sanıyorum. ben burayı beğenmedim diyen de gider. "yau kardeşim benim ne zorum var ki sözlüğü düzeltmeye uğraşayım, neyim oluyo ki sözlük benim, eğlenmeye, eleştirmeye, öğrenmeye geliyom. beğenmedim eleştiriyorum, istersem de çektirip giderim." deme özgürlüğü bu oluşumdaki herkes için vardır.

"kanımca" sözlüğün son zamanlar eleştirilmesinin nedeni sözlüğün sözlük formatında bir foruma dönüşmesi düşüncesidir. zira doğruluk pay vardır. şöyle ki; ben bu sözlüğe bir şeyler öğrenmek amacıyla giremiyorum kardeşim. hiç bir zaman da acaba şu film hakkında ne yazmışlar diye açıp bakmadım. ilk üye olduğum zamanlarda bakmıştım evet ama işe yarar bişey göremeyince bakmadım bir daha. bu da böyle net bir şey.

bakıyosun açıyosun mesela;
şu sözlükteki hemen herkesin izlediği bir film olması çok yüksek bir ihtimal "beynelmilel" kaç entry var 8.

bakalım, hemen herkesin mutlaka okuduğu bir kitabının olduğu yazar, ilk aklıma geleni; "jules verne" kaç entry var 9.

bakalım, herkesin bayla bayıla oynadığı oyun, ben geçen gün oynayacakken, anlamadığım bir şeylere bakmak istedim. ama dişe dokunur bişey bulamadım. "age of empires" kaç entry var 11.

demek istediğim bu işte. bilinen şeyler, düşünceler buraya aktarılmıyor. ya da hakkaten bilinmiyor ki bunlar bu kadarcık. bildiğin filmlerin, yerlerin, mekanların, kitapların, futbolcuların, şarkıcıların başlığındaki entrylerin yorum olmasından ziyade bir yerden bir şeyin tam öyküsünü kopyalamak tercih ediliyor, daha kolay geliyor olmalı. da kişi isterse onları zaten bulabilir, arayan kişi zaten başkalarının ne düşündüğünü merak ettiği için arıyordur.

eğer burası söylendiği gibi bir aileyse o zaman burda "sözlük" ve "format"dan bahsetmemek gerekir. zira eğer bilgi sözlük büyümek, kocaman olmak, kitlelere ulaşmak istiyorsa artık ailenin ötesine geçmeli. birilerinin aradığında bulabileceği ve faydalanabileceği bir şeyler olmalı. bilgi sözlük 2004 te kurulmuş bir sözlük yaklaşık 3 yıl olmuş, 3 yıl önce kurulmuş olup şimdi taa nerelere çıkmış sözlüklerden ne farkı var? bir farkı olmamalı ama var demek ki. bilgi sözlükte günde ortalama 15 sayfa başlık oluyor ve bunun yarısının yazanın bile ne olduğunu bilmediği kopyala-yapıştır tematik entrylerden oluştuğu geri kalanın bir çoğunun da kişilerin başlıklarına, oraya buraya yazılmış bol abkzli bol ohalı bol puhahalı bol ohşlu entrylerden oluşuyorsa ortada hakkaten bir fark, dolayısıyla bir sorun var demektir.

bir başlık siliniyor. sebep: polemik varmış. yahu bir başlıkta neden polemik olur? o konuda sadece iki kişi yazıyosa olur. yani polemik gibi görünür. eğer şu sözlükte o sırada online olan ortalama 30 kişinin yarısı o başlığa bir şeyler karalasaydı başlıkta ne polemik kalırdı, ne tartışma. çok da güzel olurdu, çok da süper olurdu.

bir başlığa aferin iyi düşünmüşsün diye bakınız vermenin, tdk dışındaki bir başlığa tdk sen bizim her şeyimizsin yazmanın, yukarıda entrye aynen katılıyorum demenin bir sınırı çizilmeli, boku çıkarılmamalı kanısındayım.

baştan edit: e ben ne yapıyorum peki? burda insanların bir şeyler aramadığını sadece geyik yaptığını görünce yorum olan, beğeni olan entrylerimi nasılsa kimsenin ihtiyacı yok diye -kısmen- kimilerini siliyorum, fazlalık geliyo o yazdığım entryler, batıyor bi tarafıma. iyi mi yaptım? evet.


wish you were beer

pelagehatun
wish you were beer ı kronolojik sırayla tanıyalım:

#425132 : beşiktaşlıyım.
#425153 : uzun zamandır tatlı rüya göremiyorum.
#425168 : evde kimse yokken içki alıp, aspiratör ışığında efkar dağıtırım.
#425183 : erdemliden üç günde sıkıldım.
#425199 : küçükken jetgilleri çok severdim.
#425208 : kaybettiğimi sandığım nüfus cüzdanım yatağımın altından çıktı.
#425221 : ben mesajlaşırken mesajın yarısında uyuyakalıyorum.
#426611 : hacettepe uluslararası ilişkiler benim bölümüm.
#426616 : erzurum anadolu lisesi’nde 2 yıl okudum.
#426621 : 19 mayıs türk maarif koleji’nde de 2 yıl okudum.
#426633 : ben mümtaz soysal’ın öğrencisi oldum.
#433404 : finallerim bayramdan sonraya alındı.
#436984 : emekli olunca meyhane açıcam.
#438094 : ankara’da yaşıyorum.
#438884 : elimde kahve fincanıyla pencereden yağmuru izlerim.,
#438894 : benim siyah tombik faber castell kurşun kalemim var.
#438897 : benim kulağımda 4 delik var.
#441615 : pelagehatun, purkinje ve ben sakala gidip gürültü yaparız.
#473152 : benim pipom var.
#486158 : büyüyünce diplomat olcam.
#487645 : siyah saçlı değilim.
#487672 : çakır gözlüyüm.
#496252 : malatya’da doğdum.
#506471 : ben techno clupa gittim.hiç tarzım değildir oysaki.
#506494 : benim sesim kısıldı.
#520394 : pelagehatun ve purkinjesiz ben bir hiçim.
#522239 : doc dr ali murat özdemir’e aşığım.
#538950 : camel içiyorum.

purkinje-pelagehatun ortak yapımı olup wish you were beer bilgicine yapılmış bir götlüktür.

cem adrian

pelagehatun
yaptığı şarkılar ve besteler yerine sesiyle gündeme oturmuş şarkıcıdır.

yazıktır günahtır, kurt cobain, eddie wedder gibi sesleri çatallı, kötü ancak aşmış bestelere sahip olan insanlarla aynı kefeye konulup kendisine sanatçı ünvanı yakıştırılmıştır.

aferindir, bir insanın reklamı bu kadar kapsamlı ve iyi yapılabilmiştir, bütün yurdum insanına 7 oktavlık bir sesi olduğu, ses tellerinin normalden 3 kat uzun olduğu duyurulmuştur ve bu da sanatçı olmak için yeterlidir diye yutturulmuştur.

hetfield

pelagehatun
sözlükte tıpçılar hakkında ileri geri konuşup sonra bu ileri geri olan entrlerini silen ve başlığı bi alttakinin üstüne yıkan işte böyle de lanet bi kişiliktir bu. evet çok manyak bi kişiliktir.

öğretmen öğrenci diyalogları

pelagehatun
bir fizik labratuvarında basit makinalar adlı konu işlenirken hoca tahtaya bol palangalı, bol makaralı bir soru çizer, sınıfın önde gelen öğrencileri bu soruyla yetinmeyip hocaya;

- hocam üstüne şu palangayı eklesek nasıl olur?
- hocam şu kenara 3 kglık ağırlık olsa?
- hocam buna bir de terazi bağlasak?
- hocam zurt yapsak zart yapsak?
gibi eklentiler isterler .

değerli fizik hocası da hiç istifini bozmadan söyleneneleri ekler mekanizmaya.

sıra artık bu aşmış, folloş olmuş soruyu çözmeye gelmiştir. hoca tahtaya şöyle bir bakar, herkes onun yapmasını beklemektedir. birden sınıfa döner ve;

-eşeğin götüne su kaçırmak diye bir tabir var, bildiniz mi?

bilgi sözlük

pelagehatun
(bkz: lutfen bu hanima haddini bildiriniz) başlığındaki 20 civarı entrynin polemik olduğu gerekçesiyle silindiği sözlüktür. diğer bir açıklama " cumhuriyet, demokrasi ve laiklik karşıtı sözler olduğu" gerekçesiyle silindiği şeklindedir.

dışardan takip ederek her entry okumuş biri olarak ne cumhuriyete ne laikliğe ne de demokrasiye bok atan bir entry görmedim orda. herkes kendi bakış açısıyla herhangi birine yoğunlaşmış görüşlerini anlatıyodu. hele ki anayasa ya bok atacak hiçbir entry yoktu.

"polemik" e gelince; başlıktaki entrylerin herbiri tek başına bir anlam ifade eden entryler, yani biri silinince diğerlerinin havada kalması gibi bir durum yok ki bir polemik olsun. hiç bir entryde üstteki entry refere edilmemişti ki..

neyse kısacası şu ki; çok fazla incelenmeden, dikkat edilmeden bir karar verilmiş ve entryler silinmiş, onca bilgi yoğunluklu entrye yazık olmuş, gitmiş..

edit: yanlış ve ya eksik okuduğum bir kaç entry olmuş sanırım. demokrasiye, sisteme çamur atılmış, e o zaman yine de madem ki her entrynin diğerlerinden bağımsız olduğu konusunda herkes hem fikir, ne diye düzgünce yazılmış entryler de gitti? bi kaç cümle yüzünden 20 entry telef oldu. kurunun yanında yaşında yanmasından başka bişey deil bu, ya da özensizlikten..

kemal atatürk gericiydi

pelagehatun
makalesinin içinde "türkler, bize hiçbir hak tanımamışlar ve hep bize haksızlık etmişler" diyen adamın sözleridir.sen nasıl kemal atatürke gerici dersin be adam, ancak kemalizme yani bir ideolojiye gerici diyebilirsin açıklamanı da yaparsın. atam gericiyse ilerici kim?
kendisine sormak isterim, nasıl bir haksızlık etmiş türkler bu insana, devlet kurmaları için alın bu topraklar sizin olsun demediği için mi haksızlık etmişler?meclise giriyosunuz daha ne olsun, toplayın oyunuzu geçin başa, kendiniz bir birlik olun o zaman hı? sizi kürtsünüz diye bir yere mi almıyolar, türkiyedeki okullara mı giremiyosunuz, dininizi mi yaşatmıyolar kürt olduğunuz için? kendi dilinizde besteler yapıyorsunuz, başka ne yapmak istiyosunuz

ayrıca böyle türk-kürt şeklinde kıyaslama yapılmasının karşısındayım, aynı ülkede beraber yaşayan beraber savaşmış, birbirimize kız vermiş, birbirimizden kız almış kardeşleriz.ben böyle düşünürken bu adam böyle densiz laflar etmiş böyle bir ayrıma girmiş ben de onun tarzıyla konuştum, düşündüm.biz sizi ayırmıyoruz siz niye kendinizi ayırıyorsunuz?kızların hoşlandığı şeyler

pelagehatun
bilinenin aksine kızların herbir şeyden hoşlanabilme ihtimali vardır. tribünlerde "feneerr gooll goool gool fener goool goool gooll" diye tepinecek, çılgın atacak kız da vardır, araba tutkunu kız da vardır, gecenin bi köründe kalkıp nba maçlarını izleyecek kız da vardır, deli gibi bilgisayar kullanabilen, bilgisayar oyunlarına acayip merak sarmış, oyun üstüne oyun kapatan kız da vardır, batakta üstüme insan tanımam diyen kız da vardır, playstation delisi kız da vardır, ama bunları anlayabilecek erkek yoktur.bunları götünden anlayan erkek vardır, kıza erkek gibi kız muamelesi yapar, onu itici bulur.

yine bilinenin aksine kızların öyle cafe merakı çok yoğun değildir. ama abazan gençliğin bol olduğu bir yere gidip batak oynayamayacağından gider uslu uslu cafesine oturur.

kızlar toplumsal yön ile sanatsal yönü harmanlamaktan hoşlanırlar. kaliteli filmlerden gayet haberdar oldukları gibi, izledikleri bu filmleri bir başkasına aktarabilme gibi şeylerden de hoşlanırlar ve bunun da kendisinin konuşma anlatma kabiliyetini artıracağından emindirler.

dolayısıyla erkeklerin hoşlandığı herbir şeyden bir kız hoşlanabilir, ancak kızların hoşlandığı bir sürü şeyden erkekler hoşlanmaz, ve yine dolayısıyla erkeklerin hoşlandıkları şeyler çok kısıtlıyken kızların hoşlandığı şeyler acayip bir fazladır

bilgi sözlük te bilgi olmaması

pelagehatun
başlığın ilk entrysine bakılacak olursa bir senedir halledilemeyen şeydir. şöyle ki bilgi sözlükte bilgi vardır bolca. ancak gereksiz bir sürü şey onların üzerini örtmektedir.

bu şey sorun mudur? sorun mu yaratılmaya çalışılıyodur, yoksa karalama durumları mı kol gezmektedir sözlükte. zira her gün buna benzer başlıklar görmekteyizdir efenim. buna bir dur demek gerekmektedir. zannımca bu bir sorundur ve çözülmesi elzemdir.
oylanan entryler kaale alınınca insanın bilgi yazma hevesi kaçıveriyor, bkz bkz deyip duruyor.


başlıkları alt alta okumak

pelagehatun
eski sevgilinin yeni sevgilisinin yeni sevgilisi · (2)
vip · (1)
regl olmus sevgili sorunsali · (4)
sol frame in sevgili kusmasi · (1)
yeni sevgilinin eski sevgilisi · (5)
nerede o eski sevgililer · (1)
the black album · (2)
eski sevgiliyi modifiye ettirmek ·
asla asla deme · (1)
eski sevgilinin eski sevgilisi · (4)
eski sevgilinin eski sevgilileri · (4)
eski sevgili · (2)
devlet · (1)
yeni sevgilinin yeni sevgilisi · (3)
vasifsiz eleman · (1)
eski sevgilinin yeni sevgilisi · (3)

(bkz: devamlı yazıyorlar efenim durduramıyoruz)

son olarak;
(bkz: 4 ocak 2007 bilgi sozluk eski sevgili depreşmesi)

addicted to pain

pelagehatun
kocaman bir midesi olan , ve bunun yanında hijyen gibi gereksiz tutkulardan sıyrılmış hoş sohbet, eğlenceli delimanyak bilgiç kişisi..

ankara ya geldim diye kat kat giyinmesine rağmen konser alanlarında incecik şeylerle o soğukta çılgın atabildiğini de göstermiş ama giderayak keşke nasıl tavla oynadığını göstermeseymiş dediğim de bir bilgiçtir.
edit: bi de otherside var bende benden içeri.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol