confessions

ohcaptainmycaptain

- Yazar -

  1. toplam entry 138
  2. takipçi 7
  3. puan 5213

15 temmuz anma törenlerinin bir hafta sürecek olması

ohcaptainmycaptain
Kedi götünü görmüş yaram var sanmış.! Bu ülke pekçok savaş, 1. Dünya savaşı, işgal, kurtuluş savaşı, mübadele, pek çok darbe, sağ- sol çatışması, sıkıyönetimler gördü. Değil bunları kutlamak ya da anmak, çocuklarımıza doğru düzgün tarih anlatmıyoruz. Atatürksüz kurtuluş savaşı, hayaletlerle çanakkale savaşı anlatıyorlar. Siz her yıl ingilterede 1. Dünya savaşında ölenler için, ne anmalar düzenlediklerine bir bakın. Biz yedi düvele kafa tutmuşuz, dünya tarihinin gidişatına çomak sokmuşuz..
Aa evet fetö geçen sene pek çok canımıza mal oldu. Dünya'da bir tane olan ordumuzun içine etti. Peki ozaman 12 yıldır hüküm süren hükümet nerdeydi? Hala bu kalkışmanın perde arkası bilinmiyor. Komisyon demeyin bana.. ansınlar 15 temmuzu birzarar yok.. ama bari milletin parasını çarçur etmesinler gösteriş yapıcaz diye....

zekat neden gösterilmiyor

ohcaptainmycaptain
İslamın beş şartından biri olan zekat, hiçbir dindar(!) tarafından kamuoyu önünde yerine getirilmiyor. Demek istediğim bu tatlısu dindarları, diğer dört şart yerine getirilirken, bunu gözümüze sokarlar, oruç tutmayan ve namaz kılmayanla uğraşırlar. Hac ve umreye gittiklerini ballandırarak anlatırlar. Aynı saydamlığı, zekat şartını yerine getirirken de görmek isteriz. Yani mallarının kırkda birini fakirlere verirken. Bu durumda zengin dindarlara bunu ispatlamamaları halinde, oruç tutmayan insanlara yapılan davranışları sergilemek ve müslümanlıklarını sorgulamak gerekir.
Bu arada -haşa- yaratan olmadığım için hiçbir insanın, imanını sorgulamak bana düşmez. Ama günümüzdeki iki yüzlülüğe dikkat çekmek istedim.

nerelisin hemşerim

ohcaptainmycaptain
şu an sözlükte aşağı yukarı otuz kişiyiz.bir kısmımız ilk kez bu gece sözlükte bulunmakta. memleketimizde bir sohbeti başlatmanın, tanışmanın, en eski sorusu nerelisin hemşerim sorusudur. dileyen sözlük yazarlarının bu eski, bilindik soruya cevap vermesini diliyorum. sohbeti başlatan kişinin aptal durumuna düşmesi ihtimalini göze alıyorum arkadaşlar.kendim baba tarafından balıkesirliyim anne tarafı kastamonulu.sen nerelisisn hemşerim

ramazan'da sokakta yemek yiyen dayak yer

ohcaptainmycaptain
Eskiden oruç tuttuğumuzda karşımızda biri yiyip içiyorsa, buna allah rızası için katlanıldığından, daha çok sevap kazandığımızı düşünürdük. Büyüklerimiz bize öyle öğretmişti ve biz böyle bir sabrı göstermeye vesile olduğu için oruçlu olmayan insanlara minnettar olma potansiyeline sahiptik. Şimdiki ucube anlayış, kendi oruç tuttuğu için herkesi cezalandırma peşinde. Sen nefsine sahip olamayıp, bir de insan dövmeye kalkıyorsan, hiç aç kalma arkadaşım..

mutlu olmak için

ohcaptainmycaptain
yukarıdaki entry sahibi yuce den özür dileyerek kendi entrymi girmek isterim. eğer vicdanlı, duyarlı, onurlu ve adil olmak gibi meziyetleriniz var ise muhtemelen çok mutsuzsunuzdur. Bütün çevrenizdeki haksızlıklar, üçkağıtlar, zulüm, kaypaklık ve ahlaksızlıklar sizi çok mutsuz edecek. Yatağa girip iç huzuruyla uyuyacaksınız ama çok da kazık yıyeceksiniz...
Hani bir şarkı var ya mutlu aşk yoktur. bu da öyle bir şey..

yabancı sözcüklere türkçe karşılık bulma kurulu

ohcaptainmycaptain
Öyle bir kurul olması gerekir. Evet, sözcüklerin toplumda yerleşmesi ve kabul görmesi, zaman alır ve herzaman gerçekleşmez. Ama böyle çalışmalar ve toplum bilinci oimazsa bir bakarsınız, hint dili gibi, kullandığınız dilde pek çok ingilizce sözcük yerleşmiş. Eğer hint filmi seyrettiyseniz, ingilizce o kadar çok sözcük duyarsınız ki konuşmayı yarı yarıya çözersiniz. Eski bir ingiliz kolonisi olan hintlileri vs. anlayabilirim ama çok değişik bir dil ailesinden gelen, üstelik de yeni sözcük türetmeye çok uygun olan türkçe'nin fakirleşmesini çok acı buluyorum.

ekşi sözlük koru hastanesi ilişkisi

ohcaptainmycaptain
bir bebek sozkonusu(ydu.) herkes para derdinde, herkes çıkar peşinde.. inanılmaz, sadece bir bebeğin başına ne geldiğini ögrenmeye çalıstık.. bu mu yani? üstünü ört, altına süpür, tehdit, santaj, sansür, yalan dolan, sindirme politikalari.. bazen kotu bir insan olup sadece öl bebek öl diyebiliyorum, öl ki bunlari yarın okuma, görme, anlama. batsın bu dunya...

adalet yürüyüşü

ohcaptainmycaptain
Sıranın kendine gele eğini anladığı an, sokağa çıkmaya karar vermiştir. Sen en büyük muhalefet partisi lideri olarak, bir sol kesim lideri olarak, Atatürk'ün partisi chp'nin lideri olarak, bir insan olarak, pek çok can toprağa düştüğünde, insanlar dövüldüğünde, haksız yere hapis cezaları aldığında, ordunun en şerefli subayları komutanları iftiralara uğradığında, milletimin geleceği sandıklara gömüldüğünde, insanlar bir gram için adalet istediğinde, tek söylediğin ''doğru bulmuyorum '' idi. Şimdi mi yürümek, adalet istemek aklına geldi k . K.
Sana çok kızgınım kılıçdaroğlu, yürü anca gidersin!!!

5 kez zehirlenmeye izin var

ohcaptainmycaptain
Bir değil, iki değil, üç değil, tam beş kere. Bu sözleşmeye imza atan devlet yetkilisini, tam 5 kere gıdayla zehirleyip, sonra ölmek üzereyken geri getireceksin. Bizim askerler kobay mı? Laboratuvar farelerine bile saha insaflı davranıyorlar..... bir devlet yetkilisinin buna imza attığına inanamıyorum.

pedofili infaz etmek

ohcaptainmycaptain
bu cezalandirma ne topluma, ne allah' a birakilmalidir.. kaos cikar.. neden gelismis ulkelerde pedofili bu kadar cok degil.. oralarda sapik yok mu? ooo neler var. yalniz adam 92 yasina girse cok unlu ve zengin olsa bile, birisi cikip, falanca tarihinde boyle olmustu dese.. adamin 92 yasinda hayati kayiyor. 16 yasindan kucuk bir insanla (kiz ya da erkek) rizasiyla bile birlikte olsaniz, hapis cezasi, ve asla silinmeyecek olan pedofili damgasi yiyorsunuz.. bu leke oyle bir leke ki, sizi olene kadar birakmiyor. bizde cok kucuk kizlar bile tecavuze ugradiginda, rizasi vardi diyebiliyorlar.. en son 5 yasinda bir kiz tecavuze ugradi ve sanik bundan faydalandi! cunku sanik milletvekili cocuguydu.
yani bizde sapik var sapik var! gariban sapiklar, zengin sapiklar, yasli sapiklar, eli kolu cok uzun sapiklar.. kurbanlar hep ayni. hicbirseyden haberi olmayan sabi subyanlar.. sonra tecavuzcusuyle ayni arabada mahkemeye goturulen cocuklar.
sapik ayni sapik! ama niye ceza vermesi bu kadar zor son yillarda. mahkemede bir sekilde kurtuluyorlar da ondan.. sonra diyoruz ki insallah hapishanede layigini bulur...

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol