türban

0 /
adrenokortikotropik
insanların dini inancına olan saygımdan kendi adıma şüphem yok. bir müslümanın ateistten gözümde insaniyet adına salt müslüman olduğu için bi artısı da eksisi de yok. insanları içlerinde tanrıyı bulamamışlar diye eleştirmek haddime değil..

dürüstlüktür kanımca insanı gösteren. bir hareketi yaparken, bir şeye inandığını söylerken ne kadar samimi olduğu enterese eder beni. yürekten "inanmıyorum" diyen bir adam salt çıkarı için, havası olsun ya da tepki almasın diye müslümanız elhamdülillah diyen bir adamdan çok daha yücedir. çalıp çırpmamış, insanlara nasıl davranması gerektiğini bilmiş ve insan kalmayı becerebilmiş olması ben müslümanın diye gerilerek gezip, aklında binbir tilkiyle, cennete gitmek hesaplarıyla ibadet eden, koskoca ülkeyi tüketip de mekkeden bidon bidon zemzem taşıyıp ruhundaki günahları yıkayabilir sananlardan bin kat daha fazla hakeder yaşamların en güzelini, burda da başka boyutlarda veya yaşamlarda da..

türban deyince aklıma düşen boya küpüne düşmüş gözüken, pembe rujlu, olmadı kırmızı rujlu, angelina jolie kıvamlı, popo sergilemekte jennifer lopezle, modayı takipte ise manken ablalarımızla yarışan tipler olunca pek sıcak bakmak mümkün olmuyor haliyle..dapdar bluzunla ortaya çıkardığın göğüslerinin, daracık pantolonunla ortaya çıkardığın poponun tahrik gücünün kafandaki alelade bir kıl parçasından yüksek olduğunu savunursan bana, ben ağzımla gülmeyi bırakır, vücudumu başka yerlerle de gülebilecek şekilde modifiye ettiririm!

başörtüsünün ne demek olduğunu çocukluğumuzdan beri biliriz biz zira, gösterişten uzaklıktır en başta, dişiliğini sergilemekten uzak durmaktır sokakta, bakkalda, markette. zaten dişilik de öyle her yerde sergilenesi bir şey değildir. yoldan geçen adamın elini şeyine seni düşünerek atmasının övünülecek tarafı yok, çok seksi olmayana da kalkıyor o zaten..şimdi bunları düşününce, parkta sevgilisinin kucağına oturmuş, kendinden geçmiş ablam, kalkıp sağda solda ben müslümanım, namusluyum, kimseyi tahrik etmiyorum da saçını örten namussuz demeye kalkarsa, benim 90 yaşındaki babannemin örtüsünü lekelemiş olmaz mı? onun kendini namuslu gösterip, beni salt saçım açıkta ve kısa kollu giyiyorum diye dinsiz imansız diye etiketlemesi hangi adalet kavramının eseri olabilir ki?

üzgünüm, anlayışıın da bir sınırı var..kavramları yerle bir eden, çıkarı için kullanan insanlara inanamam ben, hak da göremem bunları..

bizim lugatımızda artık baş örtüsü ayrı, türban ayrı..
esmeralda
türbanlıyım ve en çok korktuğum şey türbanın üniversitelerde serbest bırakılması. ailemi üniversiteye o komik şapkayla gidebilmek için bile zor ikna etmiştim. hiçbir şekilde kendi rızamla takmadığım şu bez parçasını hiç olmazsa okulda takmak zorunda değildim. zaten her gün okula adımımı atar atmaz o şapkayı da çıkarıp, güzel şaçlarımı özgürce serbest bırakıyordum. fakat şimdi her şey değişiyor. hayatımda bana ait, sadece kendim olabildiğim bir günüm bile kalmayacak. türbanını da çıkarırsın o zaman diyecekseniz, fakat inanın aynı şey değil. türban takarken o kadar komik ve kötü giyinmek zorunda kalıyorum ki, o giysinin içinde saçlarım görünse de, görünmese de zaten fark etmez. her gün ağlıyorum. dinimden soğumak istemiyorum ama bu baskılar içimde kocaman bir uçurum açıyor. her gün kendimle ve ailemle çatışmaktan, onlardan dayak yemekten bıktım. en büyük itirafım da, özgürce diledikleri gibi yaşayan çocukları ve onlara bu özgürlüğü tanıyan aileleri çok kıskanıyorum. hayat hiç ama hiç adil değil...


edit:itiraf.com dan alıntıdır.
redcrow
çoluk çocuğun ağzına sakız olan dini inanç aparatı..yazık.ne cesur gençlerimiz var be..nasıl da esiyorlar bilgisayar başında salyalar saçarak..bi de eksi oy zamazingoları var ki, adamın amuğa korlar..


istavroz - dinin gereği, çok hoş hareket. saygımız sonsuz, biat edelim.
ağlama duvarı - çok mistik, ne hoş.medeni olalım.
inek - adamların tanrısı ne yapalım.cahiller ama cağdaş olmamız lazım.
put - din bu ileri geri konuşmak olmaz.çok tatlısınız.
scientology - hiç girmeyelim o konuya.hür irade diye bir şey var, biz mi öğreticez ne yapacaklarını.

vs vs vs - respect agalar..

türban -aha yakaladık vurun öldürün dostlar.bu tercih meselesi falan olamaz.allah için yapıyor olamazlar bunu.nur suresinde de geçmez.hem bizim annelerimiz açık olduğuna göre saygı duymamıza da gerek yok.başkasının annesinden, kardeşinden, eşinden bize ne?arabistan’a gitsin hepsi.atatürk’ü sevemez bunlar, tanımıyorlar ki, sonradan ışınlandılar buraya..ha unutmadan; redcrow piçinin annesi de türbanlıymış kesin o da vatan haini.kesin onun annesi de vatanı bölmek isteyen itlerin yanındadır..siyasi sembol olsun diye taktığı yüzünden belli kadının.hepimize hayır duası edecek kadar ince bir insan olamaz..acımayın rencide edin arkadaşınızı.siyasi sembol ulan buuu.boru mu.
independence
ne de guzel sokuldu gunluk hayatimiza hic yoktan yere.berberlerde, kahvehanelerde, cafelerde ve hatta altin gunlerinde bile bu konu konu$uluyor $imdi.

turban.

farkinda misiniz hicbir haber bulteninde dolarin hizli yukseli$i ve borsanin du$u$u ile alakali haberleri goremez olduk.varsa yoksa turban.ekonomi allak bullak, hazine kevgire donmu$ delik de$ik, insanlar ba$larini sokacak ev bulamiyorlar, ulkenin i$ bulabilen $ansli azinligi bir $ekilde karin tokluguna cali$iyor ancak bunlarin hicbiri onemli degil.onemli olan tek $ey var $u gunlerde.

turban.

koskoca memleket, bir metrekarelik kuma$ parcasinin uzerinde odaklanmi$, diger her $eyi unutmu$.siyaset meydani’nin konusu turban, 32nci gun’un konusu turban, tum gazete man$etleri tum haber programlari tum ana haber bultenlerinin oncelikli haberi turban.

yemin ediyoruz size bu hukumet inanilmaz akilli.yarin ic sava$ ciksa yahut turkiye birileri ile sava$a girse ucuncu sayfa haberlerinden ya okuruz ya okuyamayiz.cunku en onemli gundemimiz turban.cunku insanimiz turbanin suyuna pilav yapip yiyecek, cunku insanimiz tubanin uzerine kiramit koyup icerisinde ya$ayacak, cunku insanimiz ali$veri$lerinin kar$iliginda bakkala kasaba manava turban verecek.

olm uyanin lan? turban isminde bir sorunumuz yok bizim.aclik isminde bir sorunumuz var, i$sizlik isminde bir sorunumuz var, parasizlik isminde borc isminde istikrarsizlik isminde teror isminde sorunumuz var, turban isminde bir sorunumuz yok bizim.sorunlarimizin hepsini bir anda gozardi ettik, onumuze ne verilirse ona uyduk, en onemli sorunumuz bu dedik.

oysa turban isminde bir sorunumuz yok bizim, bu memleketin turban isminde bir sorunu yok, bu memleketin bu topraklarin insanlarinin turban isminde bir dayatmasi var sadece.

anlasaniza $unu? turban $u anda kara kalem olarak kullanilarak diger esas sorunlarin uzerleri ciziliyor.internet sitelerini turban kapattirmiyor, acliga turban sebep degil, i$sizlige kadrola$maya terore turban sebep degil, aslinda turban hicbir $eye sebep degil.sadece bu hukumet turbana sebep hepsi bu.

bizi yiyorlar, bitiriyorlar ve kemiklerimizi tukuruyorlar sonra, anlayin bunu artik.musluman degil de hristiyan bir ulkede olsaydik ve yine iktidarda akp turunde bir parti olsaydi, bu seferde sorunumuz katolik ve protestan ayrimi olurdu.turbani din ile bagda$tirdilar ve toplumun hassas oldugu yerden girdiler.istanbul’un gobeginde nukleer bomba patlatsan artik ses getirmez, cunku asil sorunumuz turban.

hani ali$ilagelmi$ bir bkz vardir sozlukte, gerekli gereksiz e$ek osurdukca verilir hatta.sanirim tam yeri.

turban sorunu ile alakali.

(bkz: yok boyle bir $ey)

hayatimizi, ya$am tarzimizi elimizden aldilar.artik gundemimizi bile yurtdi$indan sarfedilen tek bir cumle degi$tirebiliyor.evimizden televizyonlarimizdan futursuzca ve sorgusuzca oturma odamiza girip bizi zehirliyorlar.

uyanin artik!

turban diye bir sorunumuz yok bizim.turbani onumuze getirip "bu ulkenin sorunu budur!" diyenlerdir bizim sorunumuz.bir ulkenin siyaseti, 1 metrekarelik kuma$ parcasinin uzerine planlar kuracak kadar ucuzlami$sa, i$te bizim sorunumuz o dur!

turban isminde bir sorunumuz yok bizim.turban takanlarin turban takmayanlara dinsiz gozu ile bakmasini saglayanlarla sorunumuz var, turban takmayanlarin turban takanlara yobaz, gerici, irticaci dedirtenlerle sorunumuz var bizim.

turban isminde bir sorunumuz yok, recep tayyip erdogan isminde, akp isminde bir sorunumuz var bizim.
chavez
sorun turban kültürünün kimden geldiği, neden türban takıldığı değildir. bunları tartışmak olsa olsa sosyologların işidir. sorarsın bir sosyoloğa turban ülkeye nasıl yerleşti, nasıl yaygınlaştı diye, anlatır sana uzun uzun...

tamamen farklı, 180 derece zıt bir felsefi ve siyasi bir duruşa sahip biri olarak diyorum ki, insanlar özgürdür ve istedikleri gibi giyinme tasarrufuna sahiptir.

efendim, dinde turban yokmuş... sana ne? insanların dinlerini hissettikleri gibi yaşama hakları vardır ki aslında turbanı yasaklamak laikliğe vurulmuş bir darbedir.

efendim, türban arap kültürü imiş... eee... ayağımıza giydiğimiz jeanlerden, izlediğimiz dizilere, gittiğimiz mekanlardan, dinlediğimiz müziğe kadar hepsi amerikan kültürü. madem bu kadar öz kültür meraklısısın onlara da karşı çık...

kaldı ki, bu ülkeyi sol iktidar yönetirken de vardı bu turbanlılar. kamusal alanda yasak, dışarda serbest, yok evde olabilir, bakkala giderken tavsiye edilmez gibi bir saçmalığa gireceklerine serbest bıraksalardı şu an iktidardaki tatlı su kurnazlarına prim vermemiş olurlardı.

unutmayalım ki, başı açık ve türbanlı aynı haklara sahip vatandaşlardır. başı kapalı olduğu için kimsenin okuma hakkı elinden a-lı-na-maz.
camurhan
siyasal islamin özgürlük adi altinda pompalamaya calistigi siyasal imge.

bugünlerde büyük biraderin etkili isimlerinden holbrooke kisisinin bir yerinden uydurmasiyla nitelendirilen malezya örnegiyle beraber alevlenen mahalle baskisi tartismalarindan sonra malezya hakkinda yapilmis yazi dizilerini okuyunca nasilda özgürlükten ziyade cocuk yastaki ufacik kizlarin bastildigini saskinlikla ögrenmistim. daha saf olan sirf alissinlar, bedenleri egitilsin diye okulda zorla oruc tutturulan, bez parcalariyla namuslar örüttürülen körpeler bizde de yavas yavas miting alanlarina sürülmeye baslandi.
antalya’da yapilmis olan mitingde 6 yasindaki cocuk sarmalanip daha anlamini bile bilmedigi pankartlarla dolastirilmis. bebenin tasidigi slogan ise ilginc:

"başörtüsüne koşulsuz, sınırsız özgürlük".

siyasal islam’in amaca ulasana kadar yapacagi her türlü pislik özgürlük kisvesi adi altinda yürütülürken, bu özgürlük tanimi disinda kalanlar baski unsurunda ögütülecekken nitelik olarak yönlendirilmis kitlelerin nasilda özgürlügü baskiya dönüstüreceginin görüleceginin günleri yakindir.

birileri sirf bu özgürlük samatasinin üzerinden ceplerini doldurarak ciplerine binerken, bazilari ise mevkilerini karsitligiyla saglamlastirirkan bizlere düsen ise 3. dünya ülkeleri arasindaki konumumuzu saglamlastirmak olacak.

yalan dolanla gelinebilecek nokta ise ancak ve ancak demokrasiye yeni gecmis ülkeler arasinda büyük biraderin telkinleriyle güya misallanmis bizler olarak göt yalamaktan ötesi olmayacak.

türban dedigimiz tabiatinda kadinin kapatilip, erkegin pis bakislarindan yalanciktan korundurulmasi olan ise öteki dünyalar kesfedildiginde uzayda ilk oruc tutan malezyalının sapsalligi gibi hadi canim sende olacak. arada kaynayanlar ise voleyi vuran gemicik satin almis simsarlar olacak.

erkek dayatir, kadin uygular degismyecek. adaletli oldugu öne sürülen din ise ancak ve ancak tarihin gri sayfalarinda yerini alicaktir dünyaya meteor carpmadikca, küresel isinma nükleer zimbirtilariyla bizleri yakmadikca ya da delinin birinin ölümcül bir virüs gelistirmedikce.

http://www.milliyet.com.tr/2007/10/06/son/sonsiy38.asp

john maynard keynes
"""""
"""""""
"""""""
"""""""
"""""""

keske okur yazar olabilseydim de turban takarak cahil cuhela olmasaydim diyecek insanlarin oy pusulalarina sevincle yukaridaki gibi parmak basmalari sonucu takilabilen bir simge/sembol hem dini hem siyasi tak cikarli oynar baslikli sey.


sozde aydin insanlarin da nasyonalist takilip liberallikten uzak durmalari benim degerlerimi paylasmiyorsa cahildir diye nitelendirdikleri insanlarin kullandiklari obje,genellemelere maruz kalan kitle ama cahil olduklari icin mazur gorulen fakat asagilanan zumre.

meselenin ozgurlukler meselesi,mozaik olarak bir arada yasayabilme,tahammul edebilme,farkliliklardan zevk alabilmek,ifade ve fikir ozgurlugune inanmak,bu tanimin gerekliligin sadece kendimiz icin gecerli olmadigini gorememek sonucu insanlari yaftalamak hatta asagilamak olan ve bundan sadistce zevk almak insanlar doguran bir ulkede takilmamasi gereken bir simge/dini gereklilik/aksesuar.

sozum ilerici okuma yazma bilen cahil cuhela olmayan sozde aydinlarimiza...amina koyiim sizin samimiyetinizin,amina koyiim sizin zihniyetinizin,amina koyiim orumcek kafaliliginizin,amina koyiim sizin ozgurlukculugunuzun,amina koyiim sizin demokratliginizin,amina koyiim sizin adilliginizin,amina koyiim sizin kardesliginizin,amina koyiim korkularinizin sonucta korktuklarinizdan bir farkiniz kalmadigi icin..
urungu
yüzyıllardan beri süre geldiği idda edilen baş örtüsünün siyasal alana taşınma şekli.türkiye laik bir hukuk devletidir dolayısla dini simgeler resmi kurumlara,devlet erkanına aykırıdır.türbanlı bir kimsenin çankaya da oturması,papa’nın çankaya’ya boynunda haçıyla girmesinden oldukça farklıdır.papa her ne kadar devlet başkanı sıfatıyla gelse de vatikan teokrasi ile yönetilir doğal olarak da dini motifler kıyafetlerinde yer alır.
ithilquessir
turban siyasal bir simge degilmis. haydi bakalim hep beraber birer yasimiza daha girelim. yuzlerce yildir yeterince kazik yemedik ya bu kapidan birer tane daha yiyelim. o yuzden meclisimizin icine turbanla girenleri yasadik biz, o yuzden ozgurluk maskesi altinda demokrasi somuruldu yillardir. hep turban bir siyasal simge olmadigi icin.

simdi turban ve turkiye kaliplarini incelemeden once bir seyi acikliga kavusturalim. benim, kendi kisiligim dahilinde, kendi hayatinda gercekten musluman olanlarla hicbir alip veremedigim yok. hala ramazanlarda annanemin analog kasetlerden sureler dinlemesi kulaklarimdadir.

arkadaslar. bir kere din ve siyaset birbirinden ideal olarak ayrilmasi gereken butunluklerdir. dinin inceleme alani dine inananlarla sinirlidir. inanmayanlar icin din okunasi bir felsefe kitabindan ileri gidebilecek bir olgu degildir. o yuzden "din her seyi kaplar, alir goturur" ilkesi sadece olayin tek yonden bakisidir.

ayni tek yonlu bakis acisi medyanin dindar insanlari ocu gibi gosterdigi kanallar oldugu gibi, dinin her seyin uzerinde oldugunun propagandasini 7/24 yapan televizyon kanallari, gazeteler, radyo kanallarin da oldugunu gormeyecek, yada zaten din her seyden ustun oldugu icin bundan rahatsiz olmayacaktir. hele butun bunlarin politik piyonlar olduklarini asla ve asla gormek istemeyecektir. dusunsenize ulkenizin %99’unun musluman oldugu yalaninin yuzunuzde patladigini. bos verin, gelin biz bir yasimiza daha uyuyalim.

gelelim ozgurluk kavramlarina. soylemekten dilimde tuy bitmesine aldirmadan tekrarliyorum. bir rejimin birincil onceligi kendini korumaktir. ancak bu sekilde yonetimi altindaki insanlara ozgurluk sunabilir. anarsi ve kargasa kimseyi mutlu kilmayacaktir. dunyada cesitli yonetim duzenleri vardir. turkiye cumhuriyeti devleti laiktir, dini yoktur. kuran’i ana yasa kabul eden bir suru devlet siyasal varliklarini surdurmektedir, laik turkiye cumhuriyetindense herseyden ustun olan dinin gucler ayriligini hice saymasini insanlar icin kapi ve sapi her zaman oradadir. hicbir rejim dusunce ve inanc ozgurlugu kavramlarina siginarak kendisine uzatilan silahlari gormezden gelemez. gerektiginde yumruk masaya vurulur, halifelik kalkar. bazi kafalarin kesilmesi gerekse bile...

tabii islam gercekten yonetilmesi zor bir dindir. cunku (okudum da konusuyorum) hristiyanliktaki oyku anlatimi tarzindan cok numerik bir hukuk kitabi niteliginde yazilmistir. hukumleri kesin ve tekildir. kisaca kuran bir dini imge oldugu kadar butunlugu geregi hem bir anayasadir, hemde yuzyillarca anayasa olarak kullanilmistir. halkinin cogu musluman olan toplumlarin dilemasi iki anayasanin birbiriyle celistigi noktalarda hukuku ustun tutma zorunlulugundadir. dini ustun tutmak istiyen rejimler de mevcuttur. turkiye bunlardan biri degildir. olmayacaktir.

olay sosyal piyon halini almistir. turban konusu iki tarafinda somurdugu guzel bir konudur. her iki kanadin da tabanina gaz vermek icin arabeske kacirdigi zeki muren kapisi halini almistir. turbanin salt bir inanc unsuru oldugu gun zaten turbanli devlet dairelerinde dolasmanin bir sakincasi kalmayacaktir.tralier
turban dini bir esas değildir.turban takmayan namussuzdur diye bir ayet geçmemektedir.ama bazı siyasi ideolojiler sayesinde durum bu safhaya getirilmiştir.insan istediğini yapar bu bir ozgurluktur ama laik bir cumhuriyete ters dusmektedir.hele turbanı bas ortusu olarak tanımlamak yanlıştır çünkü baş örtüsü türk kadının taktığı geleneksel bir örtüdür türbanla uzaktan yakından alakası yoktur.bazı siyasilerimiz olayı özgürlüğe çeksede türbanın özgürlük kısıtlayıcı bir olay olduğu aşikardır.
maliyeci
siyasete alet olsa bile kaç yazar düşünmekteyim. ne demek ki siyasete alet olması... şimdi ben memur olsam elime cumhuriyet gazetesini alıp masamda okumam benim dünya görüşümü yansıtmayacak mı? "kamusal alan" diye tabir edilen dünyaya girerken kişiler tüm dünya görüşlerinden sıyrılmalı mıdırlar? yani namaz kılmak isteyen bir adam devlet dairesinde namaz kılamaz mı? ya da totemine tapmak isteyen adam tapamaz mı? istavroz çıkaramaz mı?

yani herhangi bir şekilde inancı olan bir insan işini layıkıyla yapamaz mı? inancı olan bir insan illa birilerinin köpeği mi olmalıdır?

okumak isteyen baş örtülü bir kız baş örtüsüyle okula giremez mi? nedir türbanı baş örtüsünden ayrı kılan, siyasal simge haline getiren? sanki baş örtüsü olunca izin veriliyor da...

bu mudur ya laiklik? bu mudur sekülerizm?

benim bildiğim sekülerizm ve laiklik insanların akılcı,bireysel davranabilmesidir. insan ilişkilerinde rasyonelliğini gözetip, yaptığı işlerde normları dini kurallar olmadan davranabilmesidir ama bunu yaparken kişisel inançları çerçvesinde kendisini ilgilendiren mevzularda haklarının korunmasıdır.

özgürlüklere kısıt getiren bir laiklik anlayışı atatürk’ün bize öğütlediği laiklik anlayışı değildir.birilerinin bunu böyle lanse etmesi hakkaten komik.

insanlara insan olduğu için değer verdiğimizde yersiz korkularımızdan da sıyrılacağız.
dalyarock
pazartesi günü mecliste alınması beklenen kararla üniversitelerede girecek olan kimine göre siyasi bir simge kimine göre dinin şartı..anayasada yapılacak değişiklerle üniversitelerde öğrencilerin takması serbest hale gelecek ama bu karar öğretmenleri kapsamayacak..şimdi merak edilen şu.anayasanın okullarda kılık kıyafeti belirleyen maddesinde türbanın bir tanımı yapılıp sadece türbanamı serbestlik getirilecek yoksa kıyafet serbestligi halinemi gelecek..eğer kıyafet serbestligi haline gelirse bu kara çarşafıda cübbeyide kapsar..

kortugum şudur ki yarın bugün bu üniversitelerden liseye ordan ilk okula en sonundada devlet memurundan öğretim görevlilerine kadar cıkıcak.zaten sadece üniversitede serbest olursa yarın bu gün ordan mezun olan türbanlı oğrenci ben okulumu böyle okudum meslegimide böyle yapmak istiyorum derse ozaman ne olacak..bir türbanlı oğrenci doktor oldu diyelim..meslek hayatında türbanlı bu bayan ben erkek hastaya bakmam derse ne diyeceksin..yada ben öğrenciyken türban taktım öğretmenken niye takmıyorum derse..yada türbana izin verdikten sonra kara çarşaflı cübbeli cıkıp onu serbest bırakıyorsun bunu niye bırakmıyosun derse..

amerikada kıyık kıyafet serbest bak orda oluyomu ordada müslüman var diyolar..orda herkez istedigi gibi diyolar..ama orda mahalle baskısı denilen şey yok..demokrasi adına güzel bi adım ama bunun sonunun din devletine gitmesinden korkarım..
fofay
seçimlerden önce ve her alanda türkiye cumhuriyeti laik demokratik sosyal bir hukuk devletidir diyerek nutuk atmayı bilen partinin şimdilerde dini simgeyi devlet alanlarına taşımaya planlamaları şaşırtıcıdır.laikliği çiğnemekte söyledikleriyle çarpışmaktadır.
türban türklerin özünde yoktur,türklerde başörtüsü vardır buda bizim örf,adet,gelenek ve göreneğimizdendir.türban bize araplardan gelen yabancı bir simgedir.nasıl dilimize yabancı kelimeleri sokmamak istiyorsak türbanıda sokmamalıyız,yabancılaşmamalıyız.
tamamen ülkede kaos ortamı yaratmayı başaranlara sesleniyorum;
o halde kuran kurslarında da mustafa kemal portreleri yer alsın...
yapmayın ülkeyi yabancılaştırmayalım.kapanacaksak başörtüsü kullanın ama örflerimize yabancılaşmayalım.
independence
adetimdir.

her sabah kalkar cayimi alir haberleri izlerim.bir kanaldaki biter digerine gecerim, boyle boyle tum haber bultenlerinden kimi parcalari izlemi$ olurum.insan gune ba$lamadan ve i$ stressine girmeden once daha zinde oluyor haliyle, du$unceleri daha berrak algilari daha acik oluyor.e ben de bi yerde insanim, benim de du$uncelerim daha berrak algilarim daha acik olabiliyor sabahlari.

$imdi efendim, her sabah haberleri izlerken gundemi neyin i$gal ettigini ezbere bilir olduk.

turban, evet.

size yemin ederim bir takim gucler(ne klasik bir tanimdir bu da ya.) bu meselenin gundemden du$mesini hicbir $ekilde istemiyor.cok basit bir ornek vereyim, 32 nci gun’u hepimiz biliriz.mehmet ali birand’i da hepimiz biliriz.32 nci gun’de son haftalarda illaki i$lenen konuya dikkat ettiniz mi hic?

e turban i$te.

sinir otesi harekat ba$ladi, 32 nci gun’un konusu turban, 20 den fazla $ehit verildi, 32 nci gun’un konusu turban, harekat tarti$mali bir bicimde sona erdirildi 32 nci gun’un konusu turban.en azindan son 3 haftadir konu ayni, turban, turban, turban.

sabah haberlerinde konu turban.universitelere turbanla giri$ serbest olsun bidisi cikartildi ortaya ama universiteli ogrencilerin bu konu ile alakali bildikleri bir $ey de yok, soyleyecekleri de.hangi universiteliye mikrofon uzatilsa cevap ayni.

"bizleri kendi icimizde boluyorlar".

peki nicin turban’in gundemden du$memesi icin bu kadar caba harcaniyor diye kendi kendime sordum, bir ihtimal sebep $unlar olabilir diye minik bir liste yaptim.

turban gundemde oldugu esnada bir de $unlar oldu ey okuyucu.dikkat et.

ekmege zam.(%25 oraninda.)
emekli maa$larinda inanilmaz bir du$u$ yasala$tirildi.(orani soyleyesim yok.)
bush "get out get out" dedi, dedigi gun harekat bitirildi.(bu konuda genelkurmay ba$kaninin samimiyetine guvenmeyi tercih edip harekatin bitirlmesini bush’la bagda$tirmamaya cali$iyorum, ama kendi kendimi bu konuda ikna edemiyorum bir turlu.)

ve daha aklima gelmeyen pek cok $ey.

ulu onder ataturk’un bir sozu aklima geliyor bunlari du$undukce.

"turk milleti zekidir, turk milleti cali$kandir."

ulu onderimizin zeki olarak tanimladigi turk milleti, bugun dunyada emsaline az rastlanacak bir salakligi sahipleniyor da bir turlu uyanamiyor icerisine du$ugu oyundan.bir metrekarelik kuma$ uzerinden oynanan oyunlarin tam ortasina du$uruldu turk milleti, her gun universitelerde bir yandan "turbana kalkan eller kirilsin" sloganlari atilirken, bir diger yandanda "turkiye laiktir laik kalacak" sloganlari atiliyor.

ya$i elverenler hatirlarlar 12 eylul donemini.universitelerde o zamanlar turban degil, siyaset bela olmu$tu ogrencilerin ba$ina.sen solcusun, sen sagcisin, sen komunistsin, sen fa$istsin diye diye nice gencler can verdi caddelerde, niceleri de hapishanelerde curudu.sonra bir darbe oldu, nicesinin de boynuna ilmek gecirildi hapishane avlularinda.abdullah ocalan’i bile asmaktan aciz olan bizler, o zamanlarda ogrenci asmakta hicbir sakinca gormemi$iz, ilginc.

gundem degi$meli, turban sorun olarak degil tercih olarak kalmali, egitim almak hakkina sahip olanlarin bilgileri on planda olmali, saclarini kapatip acmalari degil.

ancak bir de $u var.gundemin degi$ebilmesi icin once gundem belirliyicilerin degi$mesi gerekiyor.e bu durumda her $eyden once kendi $artlarina ve eylemlerinin gizlenebilmesi adina gundem olu$turanlarin degi$mesi $art.kisacasi her $eyden once akp degi$meli.

i$te o zaman sevgili okuyucu, i$te o zaman sabah haberlerinde de 32 nci gun’de de hazinenin kevgire dondugunu, ekonomik olarak bir ucurumun en ucunda tek ayak uzerinde denge saglamaya cali$timizi, emekli maa$larini, ekmege dahi yapilan zamlari, di$ ulkelerin ba$kanlarinin hot demesiyle her $eyi degi$tirebildigimizi, avrupa birligi konusunun nicin artik hic anilmadigini hatta hatta 2007 nin sonunda kesinlikle aciklanacagi soylenilen erke donencesi’nin nicin yalan oldugunu bile izleyebilir ve ulkede olanlardan haberdar olabilirsin.bunlarin hicbirisi olmasa dahi en azindan universiteye ogrenim gormeye giden ogrencilerin birbirilerine ta$larla soparlarla saldirmadigi bir ulke olacaktir turkiye.

uyan artik.turbanin sati$ fiyati cok ucuz, ancak bize maliyeti tahmin edemeyecegin olculere dayandi.
nickten yana sansim yok
kur’an’da geçiyor mu? geçmiyor mu? , dinin bir emri mi? değil mi? diye tartışmaları yapılan gündem maddesi olamayacak kadar gereksiz bir tartışmanın adıdır. zira türbanın dinin bir emri olduğunu laik kesim dahil herkes bilmektedir.

nur suresinin 30 ve 31. ayetlerine baktığımızda açıkça görülür;

30. (ey muhammed!) mümin erkeklere söyle gözlerini haramdan sakınsınlar; edep yerlerini korusunlar. böyle davranmak onlar için daha temiz (ve daha hayırlı)dır.şüphesiz ki allah, onların yaptıklarından haberdardır.

31.(ey muhammed!) mümin kadınlara söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar,edep yerlerini korusunlar görünmesi zaruri olanlar hariç, zinetlerini göstermesinler.baş örtülerini yakalarının üzerlerine doğru örtsünler. zinetlerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler.

surenin birinci ayetinde de şu açıklama geçer;"bu, indirdiğimiz ve hükümlerini üzerinize farz kıldığımız bir suredir."

kaynak: kuran

"türban dini bir emir değildir" diyenler dini çok iyi bildikleri için(!) bu kaynağı inkar edeceklerini zannetmiyorum.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol