türev

0 /
seyhmerat
hicte zor olmayan gayet kolay ve matematikten sadece kendisi sayesinde gectigim konudur.gercektende sanildiginin aksine matematikteki bir cok konudan cok daha kolaydir.
blackpresser
hayatımıza ilk olarak lise son sınıfta giren üniversite de matematik derslerine yine devam eden bazı günler kabus görmemize bazı günler ise rüyada integral sorusunu çözüp cevabını rüyada bulmamıza neden olan bir matematik konusudur. bir sabit e veya bir kaç değişkene bağlı bilinmezleri çözmek için kullanılır. aslında o kadar da kabus edilecek kadar zor değildir.
scaremonger
kırkikinci antalya altın portakal film festivali’nde en iyi film odulunu almis ulas inac filmi. konusu sıradan olmasina ragmen, saglam bir kurguya sahip ve dogma tarzinda/dogma tarzina yakin ilk turk filmi olmasi dolayisiyle saygı duyulacak bir filmdir. yalanlarin ayakta tuttugu, bir metin yazari olarak calisan nazim, hayatı baba destegi alarak yasayan sevgilisi sureyya ve onun univesiteden arkadasi olan burcu arkadas ucgeninde yasanan bir hikayeyi konu etmektedir.
assassin
lisede okurken hayatımda ilk kez bu konu için heyecanlanmıştım.çünkü birşeyler vardı bu konuda.hani hep derler ya "aman canım ne işimize yarayacak gerçek hayatta?" diye.matematik zaten sanaldır.ancak türev bence matematik değildir.çünkü türev matematiği açıklar.siz bir fonksiyonun azalıp-arttığı yerleri deneye deneye belki saatler içinde bulursunuz ama türev de 1-2 dk. yı geçmez.işte türev zaten sanal olan birşeyi örneğin fonksiyonu bize gerçek diye yutturmaya çalışır.bence türev-integral bir yaşam biçimidir.sanal olana gerçek gibi yaklaşır ve olmayan birşeyi ispatıyla açıklar.siz de şaşırıp kalırsınız ben olmayan birşeyi nasıl açtım/parçaladım diye.neyse sevmeyen sevmez.zaten matematik ya çok sevilir ya da hiç sevilmez.
sahan91
2005 altın portakal ödülünü alan bir türk filmi.

yönetmen: ulaş inaç

başrol: beste bereket, güçlü yalçıner, gülçin şantırcıoğlu

senaryo: ulaş inaç

müzik: toygar ali işıklı

görüntü yönetmeni: elif usman
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol