confessions

shot

- Yazar -

  1. toplam entry 68
  2. takipçi 3
  3. puan 3350

red light district

shot
fotoğraf çekmenin kesinlikle yasak olduğu bölge. vitrinlerdeki kadınları çekmenin ciddi yaptırımları vardır. sokakları çekebilirsiniz ama riske değer mi bilemedim.

vitrinlerde fahişeler bulunur, kimisi çıplaktır, kimi kostümlü veya çamaşırlı. pencerelerde perde vardır ve bu perde müsaitlik durumunu belirtir. eğer perde açıksa kadın uygundur, kapalıysa uygun değildir.

vitrinde kırmızı ışık yanıyorsa "kadın", mavi ışık yanıyorsa "transeksüel" demektir. erkek fahişeler bulunmuyor ancak eskort olarak çalışanlar olabiliyor. ama vitrinde erkekler yok.

sokakta yürürken yanınıza torbacılar gelip farklı uyuşturucular satmayı önerirler, denemeyin, muhatap olmayın bile.

fahişeler çalışmak için vergi verirler, yasaldırlar ve devlet kontrolündedirler.

bölgede yasal fuhuşun yanısıra müze, dükkanlar, canlı şovlar, video izleme yerleri de vardır.

amsterdam

shot
erasmus öğrencisi olarak gidip bir dönem kaldığım hollanda'da haftasonları devamlı gittiğim; iç içe, giderek büyüyen kanallardan oluşan şehir. şehrin hemen her yerine tramvayla veya bisikletle ulaşabilirsiniz.

amsterdam centraal'den tramvayla albert cuypmarkt'a geçip pazar gezebilirsiniz. peynir vb. almak istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

çiçek seviyorsanız bloemenmarkt'a uğramanız gerekir, burada birçok farklı türde tohum ve çiçek bulabilirsiniz. ayrıca onlarca çeşit lale soğanı tabii. albert cuypmarkt'la uzak değiller.

waterlooplein bit pazarıdır, yanyana açılan standlarda değişik ürünler bulabilirsiniz.

amsterdam'daki madame tussauds müzesi dam meydanı'nda yer alır. giriş nispeten pahalı olsa da içindeki heykeller güzeldir, biletinizi online alırsanız hem daha ucuza alırsınız, hem sıra beklemezsiniz. ki sıra olur.

isterseniz amsterdam'dan civar şehirlere gidebilirsiniz. amsterdam ülkenin kültürel başkenti olsa da, politik başkent den haag'dır (the hague, lahey). rotterdam, avrupa'nın en büyük limanına sahip olan şehirdir. utrecht (ü ile okunur) genelde trenlerin aktarma merkezidir.

bilgi sözlük v4

shot
birden fazla sayfa olan başlıklarda sonraki sayfalar ve ilerleme imkanı sadece sayfanın en altında yer alıyor, o yüzden sonraki sayfalara geçmek için illa alta ilerlemek gerekiyor. sayfanın üstünde de ileri butonu olsa iyi olmaz mıydı ki?

dr. who

shot
1963 yılında başlayan ve halen devam etmekte olan, ingiliz yapımı bilimkurgu dizisi. bu kadar uzun sürebilmesinin nedeni, diziye adını veren doctor'ın rejenerasyon geçirerek görünümünün ve bedeninin değişebilmesidir. böylece birçok farklı kişi başrole gelmiştir.

klasik seri denilen 2005 öncesi dönemde 8 doktor vardır. yeni seri denilen dönem ise 2005 yılında christopher eccleston ile başlar.

doctor, gallifrey gezegeninden gelen bir zaman lordu dur. tardis denilen aracıyla zaman ve uzayda seyahat edebilir. tardisler normalde farklı şekillere girebilse de, doctor'ın tardis'i bozuktur ve her zaman 1960lardan kalma bir telefon kulübesi şeklindedir.

doctor neredeyse her zaman yanında bir yol arkadaşı ile gezer. hatta bu companionlardan sarah jane'in, the adventures of sarah jane isimli bir spin-offu çekilmiştir.

moffat'ın yazdığı bölümler güzel olsa da, şahsi fikrim senaryonun tamamını yazmaya başladıktan sonra gereksiz yere fazla komplike yaptığı ve düğümlerin bazılarını da çözemeden bıraktığıdır.

yeni seriden blink, silence in the library/forest of the dead, human nature/the family of blood, the girl in the fireplace, the empty child, vincent and the doctor, the waters of mars, the end of time gibi bölümler, en iyi bölümler arasında sayılmaktadır.

her zaman tennantçı, her zaman 10. doctorcıyım.
i don't wanna go der, susarım.

unsere mütter unsere vater

shot
2013 yapımı, toplam üç bölümden oluşan, 2. dünya savaşı'nı konu alan mini dizi.

"biz yenilmez olduğumuzu zannediyorduk"

dizi, beş arkadaşı konu edip, onların etrafında şekillenen hikayesiyle 2. dünya savaşı'nın alman tarafından bakıyor.

bu beş kişi, doğu cephesinde savaşan iki kardeş -ki biri askerliği severek yaparken diğeri sırf zorunluluktan yapıyor-, başka bir cephede çalışan hemşire, yahudi bir terzi ile ünlü bir şarkıcı olmaya çalışan bir kadından oluşan arkadaş grubu.

muhteşem bir savaş dizisi değil, aksine, savaşın insanları nasıl etkilediğine dair çok insansı bir dizi. üstelik bunu savaşın suçlu tarafı, kaybedeni olan alman cephesinde işliyor.üç bölüm de kendini arka arkaya izlettiriyor ve dizi bittiğinde içinize çöken savaşın ağırlığı ile kalıyorsunuz.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol