confessions

chimera

- Yazar -

  1. toplam entry 466
  2. takipçi 1
  3. puan 13175

yılmaz özdil

chimera
hayat sadece google dan araştırma yapmaktan ibaret değildir, bazı şeyleride yaşamak gerekir.
yılmaz özdilin yazılarına düz mantıkla yaklaşan kişiler sözlükle alakası olmayan birşeyi neden sözlükmüş gibi tanıtmak isterler ki? kendileriylemi çelişiyorlar acaba.
kendi bildigim ile yetinmedim, tdk’ya sordum "abi nedir sözlük?" diye, bana $unu soyledi;
"bir dilin bütün veya belli bir çağda kullanılmış kelime ve deyimlerini alfabe sırasına göre alarak tanımlarını yapan, açıklayan, başka dillerdeki karşılıklarını veren eser, lügat"
demekki neymiş google bir yana hayat tdk’dan da ibaret değilmiş.
p.s. imla hatası yaptıysam affola, tdk dan kontrol etmedim.

yılmaz özdil

chimera
(bkz: güzelleme), (bkz: yılmaz özdilin izmir hakkındaki güzellemesi)

bağışlarınızı bekliyoruz...

delikanlı, gecenin bir yarısı arkadaşlarından ayrılmış, evine gidecek, alsancak’ta taksi arıyor. bakıyor ki, büfenin önünde duruyor bi tane, taksici sandviç yiyor... “abi müsait misin?” diye soruyor. taksici “ehliyetin var mı, alkol aldın mı?” diye cevap veriyor... karşıyaka’ya kadar delikanlı kullanıyor taksiyi, taksici müşteri koltuğunda afiyetle sandvicini yiyor!


*


fıkra sanırsın...

inanmıyorsan, git, dene.

“vahşi” dedikleri izmir budur.


*


bir taksici çocuğu olarak yazıyorum; manisalısı, konyalısı, kayserilisi, diyarbakırlısı, ankaralısı, trabzonlusu, 81 vilayetten “zihniyet hemşerilerimiz”le hayatı gülümseyerek paylaşırız biz orada... matrak gelecek kulağına ama, simide gevrek deriz biz. kumru, kuş değildir. ayıptır söylemesi, yengen’i yeriz. sen sigorta dersin, biz asfalya deriz. kordon, elektrik aleti değildir.

çekirdeğe çiğdem deriz. sıkılırız, mevzuları lastik gibi uzatmayı sevmeyiz, domatese kısa yoldan domat deriz.


*


ama, hıyara hıyar deriz... ve üşeniriz, her “ben hıyarım” diyene tuz yetiştiremeyiz!


*


bizimle izmir üzerinden polemiğe girmek isteyen arkadaşların, öncelikle, türk eğitim vakfı’na, çağdaş yaşamı destekleme derneği’ne veya mehmetçik vakfı’na bağışta bulunması gerekiyor... açıklama hanesine, “aslında bu vakıflara gıcığım, bağışım karşılığında izmirliler tarafından muhatap alınma imkânı istiyorum” yazıp, dekontları gönderin, düşünürüz.


*


yok öyle bedavaya...

başka kapıya.---------------------------------------------------------------------------------------------------------bugün bayram.

elimizi vicdanımıza koymamız için bir vesile daha... kurban kesmeyip, çocuk okutana, kurban kesip, fakir fukaraya dağıtana ne mutlu... komşulara hava atmak için kurban kesip, o kurbanı kendi buzdolabına istifleyenlerin ise, o kurban rüyasına girsin inşallah... büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, iki günlüğüne eyvallah.

demekki neymiş herşeye liseli edebiyat öğrencisi gibi yaklaşmıcakmışız. demekki neymiş bbc deki ingilizcede ingilizceymiş, harlemdeki zencilerin konuştuğuda ingilizceymiş. yani sırf ineklere şekil yapmak için öküzün altındaki buzağıya göz dikmicekmişiz.

korku filmlerinde telefonun çekmemesi

chimera
eskiden cep telefonları yokken 3 belgrad ormanı kadar koşupta bir ankesörlü telefon bulan karakterlerin, şimdi götü kalkmış olup "ne gerek var hayatım oraya gitmeye cebim yanımda" gibi hedelerle olayı çözebilme durumu gelişmiştir. ne varki, "avcı ne kadar iz bilirse ayıda o kadar yol bilir" mantığı işlemiş olan korku filmi karakterlerimiz artık bitarafında jammerla dolaşarak sinyalizasyonu sorunsuz bir şekilde sekteye uğratabilmektedirler.

eti hosbes

chimera
reklamı iyidir hoştur fakat sonunda "bu gofretse daha önce yediklerimiz neydi" sorusunu soran kızın oturup düşünmesi gerektiği su götürmez bir gerçektir. reklamı izleyen erkeklere cevap hakkı doğduğundan ayrı bir keyif vermektedir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol