sözlükteki yetkilerin hepten silinmesi

0 /
addicted to pain
bu uygulamanın nedeni her ne olursa olsun uygulama yöntemi tamamen abuk ve bir o kadar da subuktur.

öncelikle "adam baştan yazmış işte kardeşim,burası demokratik değil falan fişmekan" diye bıdı bıdı edenlere şunu söylemek isterim.independence kişisi "burası demokratik değildir,öyle sananlar büyük bir yanılgı içerisindedir" demiş di mi? peki "ben uzuvlarımın keyfine istediğim kişiyi sorgusuz sualsiz de siktir ederim" demiş mi? bence dememiş.haa eğer demişse de o zaman, çok değil daha birkaç gün önce, çıkıp da bilgi sozluk ailesi başlığına; vay efendim "hasta oldun mu şöyle geçmiş olsuna gelirler, dertleşmek istedin mi anında ha deyince gelirler, paraya sıkışırsın güvenip saniyesinde hesabına yatırırlar, senle ağlar senle gülerler" diye laflar etmeyeceksin o zaman.

sözlük kötü mü gidiyo? sen de seyirci mi kalıyosun? kafanda böyle bir karar mı var? alırsın moderatörünü gammazını karşına "bakın arkadaşlar dersin,durum böyleyken böyle,işinizi şöyle yapacaksanız yapın yapmicaksanız benim kararım şu" dersin.toplantı yaparsın.haaa yok mu dediler? "biz yoğunuz canım sen gel başında dur o zaman" mı dediler? işte o zaman gelirsin sözlükte paşalar gibi duyurunu yaparsın.alırsın tüm yetkileri.

öyle dışardan izleyip izleyip sonra bir gün sabah kalkıp "dağolın len!" demeyle olmaz bu işler.madem ki bunlar arkadaşın kardeşin,seni bilgi sozluk ailen o zaman sahip çıkarsın.öyle gelip "angelus,goetica gelin abi,alın bu da dükkanın anahtarı, bişi olursa beni ararsınız, hayde eyvallah" deyip gitmek olmaz.

her ne kadar sanal bir ortam olsa da birinin tüm yetkilerini hop diye elinden alıp,milletin önünde küçük düşürüp gurur kırıcı hareketlerde bulamazsın.

düşünün bir komutanın, bir amirin apoletindeki tüm yıldızları halkın önünde cart diye söküp almak nasıl bir duygudur?nasıl onur kırıcı bir davranıştır?işte bu uygulama da öyledir.

her şeyin bir yolu yordamı vardır. bu işler de böyle olmaz bence. independence kişisinin yanında jedi yazıyorsa üzerine düşeni yapmalıdır.burası bir yönetim kurulu ise o da başkanıdır ve iyi bir başkan iyi çözümler sunar.kestirip atmaz.

haa şimdi " yapmış lan adam işte göt, sana ne?" diyenleriniz olabilir.

"gidenler gider sözlük baki kalır" diyenleriniz de oldu.baki kalmaya kalır tabi de, o kalan baki,
bizim bakkal çırağı küçük baki mi olur ,yoksa ayşe teyzenin iftaharlık oğlu, doçent doktor baki bey mi olur orası tartışılır.
rhapsody
madem ki bunu 3.nesil bilgiçlere baglıyorsunuz neden 3.nesil bilgiç alımı gerçekleştirdiniz sorusunu akla getiren baslık...
maliyeci
yönetmek zor iştir. yönetmenin içinde organizasyon mühim yer tutar. kopukluklar, karışıklıklar boktan bir durumdur kabul. radikal kararlar almak gerekebilir bazen kabul. ama kardeşim bazı şeyleri düzelticez diye yıkmak şart mıdır?

tamam hepimizin hayatına " resetle düzelir abi " mantığı feci şekilde çökmüş durumda. ama hayat bir makina değil farkına varmak lazım. o aletlerin bile logları var be... bizde de hafıza var, duygularımız var. hepsi düzelse de içten içe adamı kemirecek bir güvensizlik var.

sözlüğe 7-24 emek veren bu kadar adamın amacı nedir? eğlenirken, aynı zamanda birilerinin eğlenebileceği, sadece eğlenmek de değil aslında genel tabirle takılabileceği bir mekanın refahını korumak.

bu adamların hiç birisinin bunun dışında tek bir amaçla bir dakika bu görevlerde kaldığını düşünmüyorum. hepsi birer sözlük işçisi aslında. gönüllü işçiler.

yahu bu adamların emeği aşikar... yahu bir şeyler bozuk diye hemmen reset atmak niye? ne reseti format olmadı mı biraz da bu? yahu hiç mi dönüp ibret alamadık tarihimizden? bugün ne kadar toplumsal rahatsızlık duyulan konu varsa dönüp baktığımızda ardından 12 eylül çıkıyor. tamam altı üstü bir sözlük meselesidir, bir karardır bu, bir uygulamadır ama ortada kırılan kalpler vardır. kendi adıma anlatmıyorum bunları. benim nickimin yanında 1. nesil gammaz yazsa ne olur ki.. ben zaten her şartta o öyle bu böyle bak şurayı düzeltir misin dedim,diyorum,diyeceğim...

ancak benim kanaatime göre ortada hakkı yenen bir sürü gammaz arkadaşımız var... cefakar bir ithil var,pixie var... yazık oldu bence. entry silecek adam çoktur ama böyle insanlar azdır. bulmak zordur...

gelecekte bazı şeylerin değerinin kaybedilmeden anlaşılması dileğiyle...
mitili
- (gireyim, vidividi, hedehodo.. hmm duyuru var.......)laaaan mnskym sozlukte yetkiler komple silinmi$!!!
+ hadi len bilgi sozluk degildir o, ba$ka yerdesindir sen...
- yok olm gel bak harbiden bilgi sozluk.
+ anaa hassktr cidden oymu$ lan. hepsi mi silinmi$?! vay amina koyim ya! bu gunleri de mi gorecektik...
independence
bu ba$lik altina yeniden yazmak istemezdim fakat ki$ilerde olu$an yanli$ kanaatleri bir $ekilde duzeltmek icap etti.

uygulanan yaptirimlar aslinda hic de du$unuldugu gibi tepeden inme, bir anlik ofke, du$unulmeden verilen karar gibi $eyler degildir.tam aksine aylardan beri suregelen uyari, ileti$im ve bir $eyleri duzeltme cabalarinin sonuc vermemesinden ya da cok dikkate alinmamasi sebebi ile verememesinden kaynaklidir.tabiki bunlarin hicbirinin yazarlara yansimamasi sebebi ile bilinmemesi cok dogaldir.soylemek istedigim tum bu yaptirimlarin aylar once ba$layan cabalarimin sonucsuz kalmasi sebebi ile olu$masindandir.

bir ulkeyi yoneten hukumet bakanlarinin birbiri ile "asla ama asla" ileti$ime gecmeksizin kararlar vermesi ve bu kararlari uygulamasini du$unebilir misiniz?

hukumeti olu$turan bakanlarin yeni cikan kanunlardan haberdar olmaksizin kanuna aykiri kararlar vermelerini ve sebebi soruldugunda da "haberim yoktu" demelerini sineye cekebilir misiniz?(oysa verilen tum kararlar duyurular araciligi ile her zaman her $ekilde ve herkesle payla$ilmi$tir.)

dolayisi ile verilen karar neticesinde uygulanan yaptirimlar hicbir $ekilde bir anda verilen karar degil, oncesi ve sonrasi itibari ile sorumluluklarin olmasi gereken ciddiyetten cok uzak bir $ekilde algilanmasi ve bu tarzda davrani$larin sergilenmesi sonucunda alinan bir karardir.

farkindaysaniz sozluk batmadi degil mi?
nick nicki nickince
aralıklarla da olsa temmuz’da iki yılını dolduracak bir bilgiç olarak nedense beni ikilemlerde bırakmış karardır.

öncelikle şu bilinmelidir ki bilgi sözlük konsepti başlığı altında independence bundan iki buçuk yıl önce şunları belirtmiştir:
bilgi sozluk sanildiginin aksine hic de demokratik bir ortam degildir..bu $ekilde bilenlerin feci kandirildigini soylemek zorundayim..

yani ne demek oluyor bu? biz hepimiz bunu bile bile girdik, paşa paşa bekleyeceğiz sular durulana kadar.

evet ama suların durulmasının başka bir yolu yok muydu? bilgi sözlük’ün var olan diğer sözlük siteleri içerisinde en müthiş kodlanmış falan olmadığını bildiğimiz halde bizi burada tutan şey neydi?

yaklaşık iki senedir burda olduğum halde, şu son bir kaç haftadır olduğu kadar kutuplaşma yaşandığını görmemiştim sözlükte. bunun nedeni ise kanımca şudur: an itibariyle toplam 1316 üye vardır sözlükte. ki bu da 1316 dünya demektir. evet, sözlük büyümüştür, gelişmiştir. farklı düşünceler artmıştır, kutuplaşmayı yanında getireceği de aşikardır. kutuplaşmalar engellenememiştir, nasıl engelleneceği hakkında şahsımın da hiç bir fikri yoktur. ortam gerilmiştir haliyle, gidenler, kalanlar, ayar güzelleri, vs. vs.

sanırım jedi, kutuplaşmaların önceden sezilip engellenmesi gerektiğini düşünmüş olacak ki bunda ’başarısız’ kalmış olan mod’ların yetkileri alınmıştır.
bu kara doğru mudur yanlış mıdır bunu tartışmak değil amacım. ama rahatsız edici olduğu kesindir, çünkü insan ruhu rahata alışıktır, alışkanlıklarının bozulmasını ve değişimleri sevmez. şimdi tüm bilgiçler de bu değişimden rahatsızız. rahatsızlığımızı arttıran bir başka etkense kararın bu kadar radikal olmasıdır. beklenmedik olmasıdır, tepeden inme olmasıdır. ancak independence, bu sözlüğü var eden kişidir ve kendisi de söylediği gibi sözlük bir tür ’monarşi’ ile idare edilmektedir.

kararın ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu zaman gösterecektir. ancak eğer zaman bizi yanlış kanıtlarsa, bu durumdan en çok üzülen de o olacaktır.

biraz beklemek, hepimizi bir arada tutan ’aile ortamı’ bozulmasın diye bir arada kalmak ve destek olmak gerektiğini düşünmekteyim.

ruhumuzun rahatsızlığı bir parça geçince düşünmek ve karar vermek en iyisi olacaktır. tüm ihtiyacımız biraz zaman...
fantuzzi
bilgi sözlüğü yaratan kişi zaten kuralları baştan koymuş #2514 . adam oraya kocaman akıllı ol butonuda yerleştirmiş. yetkileri de herkesin elinden almış. bence bunda darılacak,kızacak ve sözlükten ayrılacak herhangi birşey yok.herşey en kısa zamanda eski haline gelecek ve bugünlerde unutulacaktır. giden gider sözlük baki kalır.
mitili
bu olay, kanimca sozlugun buyumeye henuz hazir olmadiginin gostergesidir. her an daha ileri, daha iyiye gitme hedefinde olan bir sozlugun yonetiminin fesh edilmesi bir celi$ki olu$turmuyor mu? ben 1 aydir bilgi sozluk’teyim. hakkinda cok $ey bilmem. ama sozlukte birkac cikinti olmasina ragmen her $ey guzeldi, 1 aydir ben pek bir degi$iklik gormedim. geldigimden beri cok begendigim bir "aile ortami" zaten var.

$imdi neden boyle oldu anlamasi gercekten cok guc... yazarligin gereklerini yerine getirmeyen bilgicler ne de guzel $utlanirken, neden i$ini dogru duzgun yapmayan yoneticilerin gorevleri tatmin edici bir bahaneyle ellerinden alinmadi da kadro komple degi$ti anlamadim. ve anlamadigim bir $ey daha, madem aile ortami olmasina bu kadar onem veriyor independence, birbirlerini tanimi$ ve kayna$mi$ yoneticilerin yetkilerini neden ellerinden aliyor ve yeni gelecek yonetim kadrosunun gorevlerini daha iyi yapacagi, daha samimi olacagi ve daha iyi bir "aile" ortami yaratacagini nasil garanti ediyor? bir binanin temeli yerinden sokulup yenisi takilir mi?

herkes buraya vakit gecirmek ve eglenmek icin geliyor. kimsenin sozlukten bir menfaati yok. kurulan arkada$liklar ziyadesiyle kar$iliyor beklentileri. her yerde oldugu gibi sacmasapan olaylar, anla$mazliklar, tarti$malar olabilir. ama geliyoruz i$te buraya, seviyoruz...

bunlari soyluyoruz; oyleyse var bir $eyler...
(bkz: sozlukten ayri kalmak)
(bkz: sozlukten kopamamak)
(bkz: sozluk icin soyunmak)

ne? alt tarafi sozluk mu? yooo hicte bile.

lutfen belki unutulmu$tur bir daha okunsun:#103692. ve son 2 cumleye dikkat edelim...

kim bilir ilerleyecekken belki yerinde sayiyor sozluk $imdi, hatta belki geri dondu.

cok uzattim. kisaca; bu olmadi.

edit: lan allahsiz sozluk, telefon sapigimla bulu$maya gec kaldim senin yuzunden. dua et guzel olsun, ve orda olsun.

edit2: dua et dedik garanti beddua etmi$sindir sen got. bana sapiklik yapicak hatun boyle olur i$te.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol