sosyalist olduk

0 /
maschinenbau
kim ne derse desin sonunda sosyalist olduk. üstelik en az kuzey kore kadar olduk. bedava sağlık(buna gerçi karşı değilim) bedava üniversite, bedava yurt,bedava yemek, bedava o bedava bu. allah aşkına hiç düşünmüyor musunuz sosyalizm art niyetli insanların paramızı suistimal edip boşa akmasına neden oluyor. mesela bugün üniversiteler bedava değil de paralı olsaydı bugün kaç kişi gotum üniversitesinde biyoloji,fizik,kimya, matematik, mühendislik, hukuk vs okurdu?

kapitalizm bireylerin suistimalinin önüne geçer.ayrıca ödediğin verginin hesabını sormani sağlar.

kapitalist devlet, vicdanlı toplum ile ilerleyebilir iz. çünkü vicdanlı bireyler ihtiyaç sahiplerini donate eder ve ezilmesine müsade etmez.
alsana
yazdıkları bedava ve kalitesiz olunca sosyalist olunduğunu zanneden kişi beyanı
sosyal devleti çok yanlış anlamışsın kardeş
nerede gelir dağılımı eşitliği
maschinenbau
gelir dağılımının eşitligi amerika da turkiyeden daha fazlaysa demekki sosyalizm değil bunun çözümü. sosyal devlet sosyalizmin bir numunesidir.
maschinenbau
ben sosyalizmi komünizmin yumuşatılmış hali olarak görüyorum. komünizm adı üstünde common, herşey ortak derken sosyalizm herşeyden değil ama birçok şeyde ortaklık kurmaya çalışıyor. ha şunu da belirtmek lazım sosyalizmin bütün olgularına da karşı değilim sağlık sektörü gibi. ama hakkaride bedava mühendislik okuyup mezun olunca da dovlot bana iş vermiooo diyecekse parasıyla okusun, devlet te iş kapısı olmasın. kapitalizm deyince illa bütün şartlarıyla acımasız bir kapitalizm (ki farklı açıklamalar sonra yapılır) değil demek istediğim.

sanıyorum hepsini okuyarak cevap vermiyor bir kısım yazarlar.
istrian
anlam kargaşası yaşadığı belli olan yazar arkadaşımızın beyanı. yukarıda saydıkların tek bir ideolojiye mal olabilecek maddeler değildir.

ayrıca olaya çok tekdüze yaklaşmışsın. günümüzde her türlü ideoloji, inanç, ülkü vesaire iç içe geçebilir. mesela milliyetçilik ve sosyalizm tarih boyunca halkları birleştirmek için aynı potada eritilmiş ve enstrüman olarak onlarca kez kullanılmıştır.

son söz; bakış açını geniş tutmanı ve bazen neo-klasik iktisadın istatistik mantığı ile arana mesafe koyup tekrar tekrar düşünmeni tavsiye ederim.
maschinenbau
tarafını çahillikle ittiham eden çok bilge sözlük yazarlarına hitaben, konuyu açmak bugün abd den aldığım bir mail sonrası aklıma gelmiştir.

ve sosyalizmin insanları köle gibi çalıştırdigini soyleyerek yanilan yazarımız hitaben haddim olmayarak, komünist dönemini yaşamış ruslarla gorusmesi ve sosyalizm döneminde nasıl bir çalışma hayatı olduğunu sormasını nacizane...

kavram karmaşası vs. amacım sosyalist olalım,kapitalist olalım vs değil. bir olguya dikkat cekmek.

ama görüyorum ki sözlük bu konuda dikkat edemiyor, çünkü ideolojiyi savunma adına yanlısı gormeden savunmaya çalışıyor.

eksi sözlükten gelirken biraz ideolojileri orada biraksaydik ve safiyane artışını eksisini konusabikseydik bu bilgi sözlük te
maniacgibimanyak
yeni onaylandığım için kuralları baya net hatırladığımdan ideolojik yada siyasi bir tartışma ortamının yasak olduğu sözlük ortamında böyle bir başlığın açılmasına ayrı başka yazar arkadaşlarımın abilerimin kardeşlerimin bu tartışmaya katılmasına ayrıca şaşırmış bulunduğum başlık
maschinenbau
bunu siyasi bir tartışma için değil, bir hayat tarzını sosyal yaşam düşünce biçimini tartışmak için actim. yoksa siyaset degil. kaldı ki bugün en sağ parti en sosyalist davranışları sergileyebilmiştir öyle veya böyle. yanı burada siyaset için yokum.
maschinenbau
farkı fikirlere tahammül edemedikten sonra sosyalist olsak ne kapitalist olsak ne? cehalet bu değil mi zaten? nedir bu kendi fikrimizin aksi olan fikirlerden korkumuz? sözlük hayatı hep aynı düşünce tarzının yazı yazması mi?
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol