müslüman ülkelerin katar'la ilişkilerini kesmeleri

0 /
independence
arap ulkeleri arasinda cilgin seyler gerceklesiyor bugun.

suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen ve Libya katar ile olan iliskilerini kestiler. katar ile olan hava ve deniz sinirlari kapatildi, katar'li diplomatlarin adi gecen ulkelerden cikmalari icin 48 saatleri var. katar vatandaslari ise 14 gun icerisinde bu ulkelerden ayrilmak zorundalar.

peki neden?

ismi gecen ulkeler katar'i hem el kaide'ye hem de ışid'e destek vermekle sucluyor. ayrica mısır katar'in müslüman kardeşler orgutunu kendi topraklarinda barindirmakla sucluyor.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-cok-kritik-gelisme-4-ulke-birden-iliskisini-kesti-40479952
broze
Katar'ın müslüman kardeşlere destek vermesinden kaynaklanan durum. Şaka maka adamlar o coğrafyada tek başlarına kaldılar. Tüm dostları sırt çevirdi. İlginç bir kriz. Bakalım nasıl düzelecek yoksa bir arap savaşı mı var kapıda
independence
katar'in o cografyada yalniz kaldigi soylenmis.

biz koskoca dunyada bir basimiza kaldik, reis sagolsun. katar her sekilde bizden iyi bir durumda.
kanepeyecarpanserceparmak
müslüman ülkelerin diyerek bilgiden yoksun açılan bu başlık içerik bilgilendirmesi konusunda hatalı, net.

ikinci olarak ya ne olacaaadı demek istiyor insan. giymeyeceğiniz ayakkabıyı alır mısınız? almazsınız. geçenlerde hatırlarsanız silah anlaşması yaptılar. müzeye koymak için almadılar o silahları. hayır katar düşerse ekonomimizde bir 1. dünya savaşı yalanı tekrarlanabilir. bakın katarda yatırımı olan tekfen holdinge %4 değer kaybetmiş. ki bize genel olarak döviz ve sıcak paranın ordan geldiği herkesin bildiği bir gerçek.

üçüncü olarak bunlar sürekli daire alıyorlar biliyorsunuz. bütün çok katlı projelerde mutlaka daireleri var. e savaş çıkarsa nereye gelecekler ? türkiye dediğinizi duyar gibiiiiyim.

dördüncü olarak ise oluşan bloklara bakmak lazım. şu an için bu suudi arabistan öncülüğündeki 6 tane dallama, diğer tarafta da iran, muhtemel türkiye ve yine muhtemel rusya.

beşinci olarak doha limanı arap yarımdasındaki ticaret için baya baya elzem. ki bu kekolar hava ve kara trafiğini de kesti. ekonomik olarak doha limanından mallar dağılamayacağı için büyük sıkıntı yaşar katar. bu 6 ülkeden 3ü zaten bütün kara sınırını oluşturuyor katarın.

altıncı ve son olarak ise, yiyin birbirinizi size su veren itfayenin hortumunu...
ampermetre
olaylar bizim mahallede yaşanan işlere benziyor. aşağı mahallede "öfkeli sakallılar" diye bir çete var. hüseyin abinin dükkana falan çöktüler. eşkiya çetesi resmen. e bu adamlarda silah milah ne ararsan var. nasıl oldu bu iş diyoruz. meğer şöyleymiş:

şimdi en son saat koleksiyonu için bazı kişilere yardım eden bir arkadaş vardı... adı rıza. temiz çocuktu aslen. önüne yatılacak cinsten. hah bu arkadaş uzak bir mahallenin karakolunda "yakalandı" nasıl olduysa. ufak tefek kaçakçılık işi yapmış meğerse. ama kendisinin üstüne sadece kaçakçılık suçu yüklenmeyecek elbette. bölgedeki sakalı uzun, imanı bomba gibi bir ekip var hani şu öfkeli gençlerden oluşan... o ekibe silah sevkiyatını yapma suçu da itelenecek bu kardeşimize.

silahı satan büyük abi ahmet. parayı veren suudi abi. benzinliği var cadde üstünde. ikisi de hüseyin amcaya uyuzlardı zaten. mahalleden bebeleri çağırmışlar. suudi abi demiş bizim katır necmi'ye "al bu parayı rıza'ya götür" diye. büyük abi de teslimatı bizim uzun recep ile yollamış "al bunu rızaya götür" diye. bu rıza kardeşimiz zurnanın son deliği esasen. aman abilere bişey olmasın diye göt altına gidecek.

olaylar ortaya çıkınca herkes tutuştu tabi. bizim uzun da gidip 23 dakikada "aman abim sarı abim, yok di mi bizim durumda bi değişiklik?" diye sormaya gitti işte geçen. olaydan herkesin haberi var. ama sorsan şimdi kimse katır necmi'yi tanımıyor. ilk şamarı yiyecek belli oldu hayırlısı.
ohcaptainmycaptain
Aynı zamanda sarı ahmet abi, hani şu büyük abi, sattığı silahların parasıyla benzinci suudi abiden epey bir benzin alışverişi yapıyormuş win-win yani.bu sarı ahmet abi bugünlerde mahallenin adamdan sayılmayan piç kurularına bile beleşe silah verdi görenler olmuş.uzun recep abiye gıcığına verdi diyenler var.
ohcaptainmycaptain
Mahalledeki bu hızlı silahlanma ve kimin eli kimin cebinde durumu, dini bütün molla abileri nasıl etkiler bilinmez. Mahalledeki diğer unsur molla abiler, hepsine gıcık. Komşusu potinli külhanbeyi ile de baya sıkı fıkı. Bir de işin içinde öteki mahalleden kısa boylu çekik gözlü öfkeli bir yeni yetmeyle sarı abinin arası baya bozuk. Valla mahalle fena karışacak diyolla
lostsuits
belki bugün çıkan haberlerle herkese bir sürpriz olmuş olabilir fakat katarlıların aylardır türkiye'ye yaptıkları yatırımları göz önünde tutarsak adamlar zaten aylar önceden bu durumu biliyorlarmış. birileri yine arka bahçesinde oynatıyor dünyayı.
kendinekiymismaydanoz
müslüman kardeşler örgütüne yardım ediyor diye müslüman ülkelerin bir müslüman ülkeyle ilişkilerini kesme olayı.
müslümanların kafası süper lan, onca alkol böyle kafa yapmıyor bende.
bendeniyimibilecenpezevenk
30 senedir türk devletinin bölgedeki kuruluşlara para verdiğini bilmeyen cahiller gördüm bu başlıkta
En son 2000 senesinde müslüman kardeşler örgütüne tc 30 milyon dolar vermişti
sonra muhabbetim kalmadı verilen rakamları bilmiyorum
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol