fidel castro

0 /
goretomb
ernesto che guevara’nin silah arkadasi,yolda$i,kendisini kuba ve halkina adami$ bunu yaparken cebini de doldurmayi bilmi$ senelerdir her turlu suikastten yakayi siyirabilmi$ lider.
belki de dunyada,kendi ulkesinde korumasiz gezebilme luksune sahip tek ba$kan.
evrendeki en mutevazi insanim
yaklasik 60 kisiyle bir devrime baslayan lider. kuba’li siyaset adamidir. 1927’de mayari’de dogan castro 1952’de batista’ya karsi mucadeleye giristi. bunun uzerine hapsedildi (1953-1955) ve ardindan da surgune gonderildi. 1956’da kuba’ya donerek gerilla savasini baslatti ve 1959’da iktidari ele gecirdi. once basbakan (1959), sonra da devlet baskani oldu.(1976-?) ayrica dezenformasyon sonucu insanlar onun cok buyuk bir serveti olduguna inanirlar.
ferhan sensoyun anlattigina gore film cekimi icin onun evine giden yolu yarim saatligine kapatmislar. castronun da evi bu yol uzerindeymis fidel castro ve korumalari da bu bekleyen arabalardan birinde yer almaktaymis.

fidel castro sormus "noluyo niye bekliyoruz?" diye.
"turkler film cekiyolar yol kapali" diye cevap vermisler.
iyi bakalim demis adam, ve acmis kitabini okumus yol acilana kadar.
ya basta viva zapatista
aşağıdaki açıklamayı yaparak hepimizin yüreğine su serpen devrimci ,dünyanın en büyük önderlerinden birisi.

sesonline net: küba lideri fidel castro, geçirdiği ameliyatın ardından, ’iyi ve moralinin yerinde olduğunu’ ifade eden bir mesaj yayınladı. küba televizyonunda okunan açıklamasında castro, ’şu anda durumunun istikrarlı olduğunu, ancak sağlığının gerçekten iyi olması için biraz daha zaman gerektiğini’ söyledi. [ ek: f.castro’nun mesajı-tam metin]

moralinin çok iyi olduğunu vurgulayan castro, ameliyatının ardından dünyanın her yerinden ve çeşitli ülkelerin liderlerinden gelen iyi dilekler için de minnettarlığını ifade etti.
fidel castro, kanamanın ardından bir bağırsak ameliyatı geçirmiş ve geçici olarak yetkilerini ’ikinci adam’ konumundaki kardeşi savunma bakanı raul castro’ya devretmişti.
küba devlet başkanı fidel castro’nun doktoru, basında çıkan haberlerin aksine 80 yaşındaki liderin sağlık durumunun çok iyi olduğunu belirterek, "bay castro en az 140 yaşına kadar yaşayacak kadar sağlıklı" dedi.
13 ağustosta 80 yaşına basacak olan castro, birkaç gün önce yaptığı konuşmada alaylı bir dille abd’ye atıfta bulunarak ’’kuzeydeki komşucuğumuz (abd) kaygılanmasın. 100 yaşına dek görevde kalma niyetinde değilim’’ demişti.

başkumandanin küba halkina duyurusu

tarihi cordoba üniversitesi’nde gerçekleştirilen, mercosur toplantısının halkların zirvesi’nin kapanışına katılmak üzere arjantin’in cordoba şehrine ziyareti ve che’nin çocukluk dönemini geçirdiği altagracia
ziyareti, hemen akabinde 26 temmuz 1953 tarihinde, granma ve holguin eyaletlerindeki, moncada ve carlos manuel de céspedes karargahları baskının 53.yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere sarf edilen çabalar, durmaksızın çalışmayla geçen gece ve gündüzler, tüm testlere direnç gösteren sağlığımın
inanılmaz bir strese maruz kalmasına ve rahatsızlanmasına neden olmuştur.
tüm bunlar da; beni cerrahi bir operasyon geçirmemi zorunlu kılan kanamalı bir bağırsak sorunuyla karşı karşıya gelmeme neden olmuştur.
bu talihsiz hastalığın tüm detayları, radyografi, endoskopi ve çekilen tüm filmlerde takip edilmiştir. bu operasyon da, beni sorumluluklarımdan ve görevlerimden uzak kalmamı ve bir kaç haftalığına dinlememi zorunlu
kılmaktadır.
ülkemizin, amerika birleşik devletleri hükümetince yaratılan koşullar içerisinde tehdit altında olmasından ötürü şu kararları almış durumdayım:

1) küba komünist partisi merkez komite birinci sekreterlik görevlerimi, geçici olarak ikinci sekreter, yoldaş raul castro ruz’a
devrediyorum.

2) kahraman devrimci silahlı kuvvetler baş kumandanlık görevlerimi de geçici olarak, yine ordu kumandanı raul castro ruz’a devrediyorum.

3) devlet konseyi ve küba cumhuriyeti hükümet başkanlığı görevlerimi, geçici olarak, birinci başkan yardımcısı raul castro ruz’a devrediyorum.

4) ulusal ve uluslararası halk sağlığı programının baş takipçisi olarak yürüttüğüm görevlerimi, geçici olarak, siyasi büro üyesi ve halk sağlığı bakanı jose ramon balaguer cabrera’ya bırakıyorum.

5) ulusal ve uluslararası eğitim programının baş takipçisi olarak yürüttüğüm görevlerimi, geçici olarak, siyasi büro üyeleri, jose ramón machado ventura ve esteban lazo hernández’e devrediyorum.

6) ulusal küba enerji devrimi ve bu alandaki diğer ülkelerle işbirliği programının baş takipçisi olarak yürüttüğüm görevlerimi, geçici olarak, siyasi büro üyesi ve bakanlar kurulu icra komitesi sekreteri,
yoldaş carlos lage dávila’ya devrediyorum.
bu üç, sağlık, eğitim ve enerji programları için ayrılan fonlar, benim bizzat yaptığım gibi, öncelik tanınarak ve yürütülerek, tüm bu süre içerisinde benimle birlikte çalışan bakanlar kurulu icra komitesi
sekreteri carlos lage davila, küba merkez bankası başkanı francisco soberon valdes ve dışişleri bakanı felipe perez roque tarafından sürdürülecektir ve
bunun için de bir komisyon oluşturmak zorundadırlar.

tüm halkın ve sivil toplum örgütlerinin desteğini alan, şanlı komünist partimizin, bu açıklamada verilen görevleri üstlenme misyonu vardır.
11 – 16 eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek
bağlantısızlar hareketi ülkeleri zirve toplantısı da; aynı tarihte çok parlak geçmesi için küba devleti ve milletinin yakın alakasını görecektir.

binlerce kişinin bu kadar cömertçe, 13 ağustos’ta kutlamak üzere anlaştığı 80. yaş günümün, granma gemisinin karaya çıkışının 50. yıldönümü olan, 2 aralık tarihine ertelenmesini hepinizden rica ediyorum.
parti merkez komitesi ve halk gücü ulusal meclisinin bu
açıklamaya kati desteklerini talep ediyorum.
halkımızın ve devrimimizin, bu tarihi sürecini korumak için gerekli önlemleri, bu ve diğer fikirleri savunmak için kanlarının son damlasına kadar mücadele edeceklerine dair en ufak bir şüphem yoktur.
» emperyalizm asla küba’yı ezemeyecektir.
» fikirler savaşı ileri gidecektir.
» yaşasın vatan!
» yaşasın devrim!
» yaşasın sosyalizm!
» her zaman zafere doğru!

fidel castro ruz

» başkumandan
» parti birinci sekreteri
» devlet konseyi ve küba cumhuriyeti bakanlar kurulu başkanı
ya basta viva zapatista
cnnturk’un haberine göre cia’nın yıllardan beri yüzlerce kez suikast düzenlemeye çalıştığı devrimci halk önderidir.haber aşağıdadır.


küba lideri fidel castro’yu öldürmek için abd gizli servisi cia’le castro muhaliflerinin 50 yıldan bu yana 638 suikast planı yaptığı ortaya çıktı.
ingiliz channel 4 televizyonu için hazırlanan ’castro’yu öldürmenin 638 yolu’ isimli bir belgesel ve kitaba göre, castro’yu öldürmek için zehirli iğneden, zehirli dalış giysisine kadar pek çok yöntem gündeme geldi. ancak hiçbiri amacına ulaşamadı.
gastroental kanama yüzünden yetkilerini kardeşi raul’a devreden küba lideri castro’ya 50 yıllık iktidarı döneminde 638 suikast planı düzenlendi.
planların çoğu uygulamaya geçirilemedi, bir kısmı da başarısızlıkla sonuçlandı.
castro’yu ortadan kaldırmak isteyen cia ajanları ve muhalifler, zehirli iğne, zehirli puro ve zehirli dalış kıyafeti gibi yöntemlerin yanı sıra, kadın tuzağı da kullandı.
en ciddi suikast girişimi ise 2000 yılında castro’nun panama ziyareti sırasında oldu. küba liderinin konuşma yapacağı podyumun altına yerleştirilen 90 kiloluk patlayıcı son anda bulundu
floydiandm
komunizmin son kalelerinden birisi. şu sıralarda hastalığıyla boğuşmaktadır, buna rağmen halkının karşısında dimdik durabilmektedir. abd o var oldukça küba’ya giremeyecektir, emperyalizm’e karşı durabilen yegane adamdır. içtiği havana purolarıyla da ünlüdür.
ya basta viva zapatista
son olarak ’’artık ayağa kalkabiliyorum, iyileşiyorum’’ diyen devrimci önder.kendisibe sevgimiz sonsuz olsa da bir gün onun da aramızdan ayrılacağını ve toprağa karışacağını bilerek sosyalizmin yaşatılmasının yollarını aramamız gerektiğini bize öğreten kişidir aynı zamanda.
nick nicki nickince
"ülkemiz insanlara maddesel zenginlikler sunmak için çok yoksul olsa da, onlara eşitlik duygusu, insanlık onuru sunamayacak kadar yoksul değildir" diyen devrimci önder.
passive
bir zamanların komunizim karşısında dimdik duran lideri. daha fazla ayakta duracak hali kalmamış ve şu hale gelmiştir:

http://www.elperiodicoextremadura.com/img/noticias/306638_2.jpg
http://tinyurl.com/23zwgr
isimsizkahraman
bir çok kişiye göre che ile kavgalı ayrıldığı söylenen kişidir.ama bu bilgi yanlışın önde gidenidir.çünkü

che’nin yazılarından bir kısmı alıntılıyorum (alınteriyle)

"ben, bir latin-amerika ülkeleri yurtseveriyim. ne zaman gerekse, hiç kimseden hiçbir şey istemeden, hiçbir şey talep etmeden, kimseyi kullanmadan herhangi bir latin-amerika ülkesinin kurtuluşu için hayatımı veririm. ve bu, yalnızca, şu anda kurula hitap eden kişinin düşünce tarzı değildir, bu tüm küba halkının düşünce tarzıdır. tüm küba halkı yalnızca latin-amerika’da değil, dünyanın herhangi bir yerinde bir haksızlık yapılsa, onu kendi içinde hisseder. jose marti’nin muhteşem sözünü burada aktarabiliri: “her gerçek insan, başkasının yanağına vurulan her tokadı kendi yanağında hissetmelidir"

yani che o zamanlar rahat ulaşabileceği yerlerde her ezilenin yanında olurum diyerek enternasyonelist eğilimini göstermiştir.

işte sorun burada çıkar çoğu kişi der ki"fidel burnu kalkık ve küba milliyetçisi biriydi."

değildi!!!

düşünsenize,o zamana kadar ölmekten beter edilmiş bir halkınız var.amerikalılar tek geçiminiz olan şeker tarlalarınızı yakıyorlar ve size ambargo uyguluyorlar.o döneme kadar ki yönetimden dolayı fuhuş gibi berbat geçim kaynakları doğmuş halkın ahlak ve mutluluk seviyesi tabana inmiş.

"heh devrimi yaptık şimdi sıra bolivya’da" diye gidebilir miydiniz?fidel de gitmedi.sosyalist sistemi küba’ya sindirtmek için orada kaldı.şu günlerde de hugo chavez gibi insanların yetişmesinin en büyük nedenlerinden biri fidel’in küba’da kalıp sosyalizmi yerleştirmesi ve che’nin bolivya’ya giderek enternasyonali göstermesidir.
shevek
bir iddiaya göre che’nin veda mektubunu kendisi yazmış, küba halkına okuyup milleti keklemiş bakın che devrim için gitti, ama giderken küs gitmedi demiştir. tabii iddiadır.
floydiandm
devlet başkanlığını bırakmış büyük lider, efsane devlet adamı. fikirleri ve yaptıkları ayakta alkışlanacak cinstendir. amerika birleşik devletleri’nin kuklası ve yardakçısı olmadan, onuruyla, gururuyla halkına hizmet etmiştir. kalan son umutlardan biridir bu büyük adam, umuyorum ki yerine geçecek insan da aynı fidel gibi emperyalizmin ve kapitalizmin vahşi planlarına alet olmayacaktır.

güle güle fidel castro...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol