platon

galahad
Platon'a göre idealar dünyası vardır. Bu idealar dünyasındaki her şey zaten mükemmel dizayn edilmiştir. Yani bir masa düşünün, platon'a göre evrenin bir yerinde bu masa en mükemmel ölçülere sahip şekilde bulunmaktadır.
(Masa sadece bir örnek, aklınıza gelebilecek her şey bu idealar evreninde vardır.)

Eğer bir sanatçı bu masayı tekrardan yapmak isterse, yapmış olduğu tek şey o masayı kopyalamış olmaktır. Bu durumda o sanatçı bir yaratıcılık sergilememiştir. Tek yapmış olduğu masa ideasını, kendi yeteneği ölçütünde ona en yakın şekilde yapmaya çalışmaktır. Hiçbir zaman aynısını yapamaz sadece yaklaşabilirler...

Platon efendinin sanatçıyı olumsuzlamasının nedeni budur. Onları öcü gibi görür. Platon'un Gözünde sanatçılar, basit kopyacı tipler gibidir.

Platon, devlet kitabında bunu daha detaylı şekilde açıklar. Buna karşılık olarak aristoteles poetika kitabında, platon'un sanatçıya olan bakış açısına mantıklı argümanlarla cevap vermektedir.

kktc başbakanı ersan saner'in müstehcen videosu

kerolman1
teknoloji ve tedbirden habersiz cahil bir şahsın ülke yönetme gafletine düşmesi sonucu rezil kepaze olduğunun simgesidir.

benim seks kasedim çıksa utanır mıyım? hayır. pozisyonları inceler performans değerlendirmesi yaparım.
görüntülü görüştüğüm birine karşı mastürbasyon yapmam video kaydına alınıp ifşalansa utanır mıyım? intihar ederim. daha o kadar düşmedik.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol