zeytinyağı

0 /
balkaner78
mutfakta her zaman el altında olmalı. hayvansal yağlar (sucuk, sosis, salam, içyağı, kuyruk yağı vd.) mutfaktan dışarı..zeytinyağına ve diğer bitkisel sıvı yağlara uygun miktarlarda devam...
independence
turkiye’de $u donemde oyle pis bir durum cikti ki ortaya zeytinyagi ile alakali, bakalim daha nasil cakalliklar gorecegiz.

meger sabun olmasi gereken zeytinyaglari sizma diye $i$elenip insanlara kakalaniyormu$. bu durum ortaya cikinca 117 $irket icin ara$tirma ba$latilmi$. bunun kokusu daha cok burun sizlatacak gibi.
balkaner78
yağlık zeytinlerin hasatı sonbahar sonunda ve kışa doğru yapılır. zeytin toplanırken ne kadar az zedelenirse ve ne kadar az bekletilirse, sızma zeytinyağı o kadar kaliteli olur. kaliteli zeytinyağı elde etmek için zeytinler elle toplanmalıdır. silkeleme ve değnekle vurma yöntemleri olumsuz sonuç verir. ayrıca, toplanan zeytinler 24 saatten kısa sürede fabrikaya ulaştırılmalıdır.
balkaner78
son zamanlarda özellikle akdeniz bölgesinde küçük ve orta ölçekli zeytinyağı üretim tesislerinde (zeytinyağı fabrikası) gözle görülür bir artış izlenmektedir. bunlardan modüler üretim yapanlarının daha kaliteli ve tercih edilir olduğu söylenmekte.
balkaner78
temelde 2 tip zeytinyağı var. en kaliteli zeytinyağı sızma olanıdır. yeşilimsi renklidir ve lezzeti, aroması daha yoğundur. riviera tipinde sızma zeytinyağı yüzdesi düşüktür ama daha ucuzdur. bence hiç tüketmemektense, mutfakta bütçeye göre bir zeytinyağı bulundurmakta fayda var. zeytinyağı-ekmek, üzerine şekerli sıcak süt en temel öğündür bana göre.
balkaner78
kahvaltıya harcayacak zamanı az olan çalışanlar için veya kolesterol sorunu olan yaşlılar için çok ideal bir kahvaltı formülü: 5-10 dk.’da kahvaltı derdi biter.

*bir kasede 1 avuç ceviz/fındık,
*ayrı bir kasede 2 yemek kaşığı zeytinyağı (limon ilave edilebilir),
*2-3 dilim kepekli ekmek/çavdar ekmeği/bol tahıllı ekmek (ceviz/fındık ekmeğe sarılarak yenir. kalan ekmekler ayrıca zeytinyağına da bandırılarak yenilir),
*1-2 bardak şekersiz-az şekerli açık çay/bitki çayı,
*azıcık da pekmez olsa çok iyi demir takviyesi yapar.

*kalsiyum ve protein için bunların üzerine 1 su bardağı yağsız süt içilir (kolesterol sorunu olmayanlar yarım yağlı süt içebilir) ve zıpkın gibi işe gidilir (büyüme çağındaki öğrenciler ayrıca yumurta, peynir, bal da yemelidir). emekliler, yaşlılar öğlene kadar istedikleri işi yapabilirler, kolesterol yönünden de kafaları rahat olur.

balkaner78
tıbbi açıdan mucizevi bir yağ. damar sertliğini azaltır. her gün en az 1 yemek kaşığı almak (doğrudan, salata içinde veya yemeklerde) gerekir. ideal bir kahvaltılıktır. zeytinyağını gereğinden fazla tüketmemek, bu gıdanın da sonuçta yağ olduğunu hatırlamak lazım. her türlü karbonhidrat ve yağın fazlası vücutta hayvansal yağ olarak depolanır ve kilo artışı yapar.
ahuramazda
bilim insanlarının meyve suyu olarak tabir ettikleri mucizevi bitki yağı.evet zeytin bir meyvedir ve yağı da onun suyu olarak düşünülebilir.
yumuşacık bir cilde ve özellikle harikulade parlak saçlara sahip olmak için haftada bir kez maske halinde uygulamak kafidir.
fakat güneş altında kullanıp da ardından ileri derecede yanıkla dermatologa gitmemeniz için güneş yağı olarak kullanılması geyiğine inanmamanız tavsiyedir.
angelus
güneşlenen insanların daha iyi yanabilmek için bunu kullandığını da gördüm ya daha da bi’şey demiyorum ben. lan salataya dökülür o, vücuda değil.
akhillius
kendi mobilya cilanızı kendiniz yapın! üstelik ticari ürünlere göre çok daha iyi sonuçlar verecektir. beyaz sirke ya da limonla karıştırdığınız zeytinyağını, sprey başlığı olan bir kutunun içerisine boşaltın. iyice çalkaladıktan sonra mobilyalarınızın üzerine sıkın. 2 dakika beklettikten sonra temiz bir bez ya da kağıt havluyla temizleyin. al sana kollestrole bire bir cila. şimdi yalayabilirsiniz.
freyja
gercekten insan sağlığı için yararlı olan ama ülkemdeki tüketicinin eski yöntemlerden kalan alışkanlığından dolayı hala daha yararsızı secilen yağ cesidi.
yararlı olanın özellikleri:
+asitliği bir ve civarı olacak
+tadı acı olacak bu acılık kötü bişi degildir.içindeki yararlı maddelerin verdiği acılıktır.
kullanırken de mümkünse bir kısmını yemek piştikten sonra dökülürse ülkemde kolestrol umarım azalacak.
quantitatif
turkiye’nin dunya uretiminde dorduncu oldugu urundur zeytinyagi.ama aslinda pek de durum gozuktugu gibi degil cunku toplam uretimin %40 ispanya’nin %23 italya’nin %15 yunanistan’indir.turkiye ise sadece bu kiyi akdeniz ulkerinden olsa da %4.6’sini uretebilmekte.belkide biz zeytini bu ulklere satiyoruzdur onlar bize zeytinyagi olarak ve fiyati kat kat artarak satiyorlardir.zeytinyagi uretimindeki bu felaketin sebebide taris’ten zehra ugur soyle cevap vermis;tuketim az.hatta kultur seviyesi yukseldikce,zeytinyagi tuketimi de artiyor,demis.hanimefendi bunu belirtecegne fiyatlari dusurseler bence tuketim artar.her seyin basinda soylenen egitim sart hamurunu da sakiz yapmasak.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol