yeni yazarlara tavsiyeler

0 /
ismettt
sözlüğe yeni gelen yazarlarımızın ilk bakacağı yer olması ve sözlük hakkında önbilgi edinme amaçlı açılmış başlık.
(bkz: ruknettin) dikkat edin yeter. alışmanız biraz zaman alabilir :)
bymurat
başka sözlüklerden beğenmiş olsanız dahi cümleleri alıp burada yayınlamayın anlaşılıyor ve üyeliğiniz iptal ediliyor.
elma sekeriiii
houston’uma düşen bir mesajdan ötürü cevabımın bir kısmını buraya yazmak istedim. diğer yeni yazarlarımıza yardımcı olur belki.


* bazı konularda alıntı yapıp kaynağını gösterdiğimizde bir sakıncası var mı?
- hayır yok. misal sizin kendi cümlenizin sonrasına bir yerden aldığınız bir cümleyi yerleştirirseniz bu cümlenin sonuna abkz içinde kaynağını verebilirsiniz.

* alıntı yapma işini sürekli yapmak sözlük kurallarına aykırı mı?
- her entrynizin alıntı halinde olmaması; kendi düşüncelerinizi savunup kendi cümlelerinizi kurmanız bizim tercihimizdir açıkçası.

* özellikle bazı kişilerin hayatı, şiirleri, sözleri vs. gib durumlar da alıntı yapmak gerekli olabiliyor. bu durumlarda alıntı yapıp kaynak göstersek sözlükteki yazarlık geleceğimi olumsuz etkiler mi?
- bu tür durumlar için, alıntı yapmakta hiç bir sakınca yok. yeter ki sonunda kaynağını belirtin. sizin yazarlığınızla alakalı bir durum yoktur ortada.

* bir de sözlükte başlık açmak için ne yapmak gerekiyor. bazen bazı başlıklar geliyor aklıma ama açamıyorum?
- bir başlık açmak istiyorsanız önce bu başlığın anahtar kelimelerini arama kutucuğuna basıp aratın. bazen varolan başlıkları türkçe karakterle yazdığınızda bulamadığınız olabiliyor; çünkü bizler artık türkçe karakterlerle başlık açmaya; ve diğer o-u-i gibi harfleri türkçe karakterlere çevirmeye başladık. o bakımdan bulmak istediğiniz başlığı ilk seferinde bulamayabilirsiniz. bir kaç defa anahtar kelimeleri yazarak arama yapıp, açmak istediğiniz başlığın gerçekten varolmadığına kanaat getidiyseniz başlığı açabilirsiniz. bunun için de arama kutucuğuna 50 karakteri geçmeyen başlığınızı yazın ve incele butonuna basın. karşınıza başlık gelecek ancak altı boş olacaktır. entry yazım boşluğuna başlığı tanımlayan bir betimleme yapıp ardından düşüncelerinizi yazmanız beklenir.

* başlık açmak sözlükte ki ayrıcalıklı yazarların yapabildiği bir şey mi?
- hayır, her çömezliğinden kurtulup yazar statüsüne yükseltilen kişi; sözlükte daha önce açılmamış olan bir başlığı açabilir.


sevgiler.
independence
muhtemelen defalarca yazilmi$tir ama zahmet edip okuyan kim tabi, yine yazmakta fayda var.

+ ba$liklarin altinda birbirinize cevap niteligi ta$iyan entryler yazamazsiniz. bunu ancak forumlarda yapabilirsiniz.

+ yazacaginiz entry ba$ligi tanimlamali, diger tum entrylerden bagimsiz olarak okunsa dahi okuyan ki$i ba$lik ile alakali bir fikre sahip olabilmeli.

+ once sozluk bol bol okunmali, ardindan yazma i$lemine gecilmeli.

bak ciddiye al bu yazilanlari, sonra olan senin emeklerine oluyor, bize olan bir $ey yok.

rumuz pilis tiray egen
bu başlıkta kimbilir kaç kere tekrar edilmişse de yine haıtlatmakta fayda var.

-girdiğiniz ilk 10 entry kabul edildiği takdirde bilgiç olacaksınız. yazdıklarım görükmüyo diye tekrar tekrar girmeyin entry. onay almadan gözükmez.(şu an yönetim uyuyo siz 10 entry girin onlar gelip onaylar en kısa zamanda. tabi uygunsa)

-akıllı ol butonu diye bi şey var onu sonuna kadar okuyun.

-bana abi demeyin sakın yaşım ilerlemiş değil henüz. aşkım, bitanem falan kurtarır şimdilik.

-üstünüzü başınızı yırtmayın

-bilgi sözlükte kızlar teklif ediyormuş kısmen doğru olabilir. deneyin görün.

-gelmiş bahar geçmiş yazlar neyleyim güzel türküdür onu da tavsiye ederim.
esrakesh
eskiden buralar hep dutluktu diyecek kadar buraların eskisi zat-ı alim tarafından verilecek 2 tanesi aşağıdadır. kaç kez yazılmıştır bilemiyorum ama hatırlatmakta her zaman fayda var:


1. başlığın ilk entrysi tanım olmalı derken şaka yapmıyoruz, çok ciddiyiz.

2. burası twitter falan değil dolayısıyla karakter sınırlaması yok o nedenle noktalama işaretlerini kullanmaktan, dahi anlamındaki de leri ayrı yazmaktan, her türlü yazım ve imla kuralına uymaktan çekinmeyin.

independence
ba$liga yazacaginiz entry tek ba$ina okundugu zaman dahi ba$likla ilintili olmali, ba$lik hakkinda fikir verir olmali. bir ustteki enrtye devam niteliginde entry yazamazsiniz. sacma da olsa, yalan da olsa, tamamen gercek de olsa entry ba$ligi bir $ekilde anlamlandirmali, ba$lik ile alakali fikir vermeli.
esrakesh
10 entry yazdım yazar oldum hadi bi sürü başlık açayım olayına girmeyin bence hemen. bir bakın millet ne yazmış, nasıl yazmış, yazacağım yazılmış mı vs. diye.

independence
yineliyorum, sozlukte ihmal edilmemesi gerekli en onemli konulardan biri de filmlerin ve kitaplarin orjinal isimlerinde incelenmesi gerekliligidir. yabanci gruplari & yabanci $arkilari orjinal isimlerinde incelerken, kitap yahut filmleri turkce isimlerinde incelemek cok mantikli olmaz degil mi?

misal the life is beatiful isimli filmi the life is beatiful ba$liginda inceliyoruz, hayat güzeldir ba$liginda degil. oyle.
mitili
örneğin bir hata,

başlık: bilgi sözlük vs ekşi sözlük
entry: güzel sözlük.

bu tarz, başlığın istediği tanımlamayı anlamadan girilen entryler silinmeyebilir, ama sizi salak durumuna düşürür. en azından benim gözümde.

mesela bahsettiğim örnekte bir karşılaştırma isteniyor. ama adam gidip sözlüğü (ki hangisi olduğu bile belli değil) niteleyen bir tanım girip bırakıyor.

diyeceğim o ki başlığa bakın, ve neyin tanımını istediğini anladıktan sonra entry girin.
orqn
eski yazarların da en az yeni yazarlar kadar dikkatle okuması gereken tavsiyelerdir.

chapter one; başlık açmak.

# başlık açarken dikkat edilecek hususların en başında aramaya inanmak geliyor. başlık açmayı kafanıza koyduysanız rica ediyorum aramaya inanın. ama öyle az inanmayın, çok inanın. ’ konu bir başka başlık altında inceleniyor ’ diye bir mesaj düşüyorsa houstonunuza bilin ki yeterince inanmadığınız içindir.

# türkçe karakter sorunu; sözlükte türkçe karakterlerle alaklı ciddi bir sorun var, fark etmişsinizdir mutlaka. o nedenle başlık açmadan önce açacağınız başlığın türkçe karakterli, türkçe karaktersiz, yarı öyle yarı böyle hallerini iyice bir araştırmanız lazım. bu araştırmaları nasıl daha kolay yapabileceğinizi bir örnekle açıklayalım;

mesela ’ trafik kazasından sonra ilk düşünülen şey ’ diye bir başlık açacaksınız. t-r-a ve f harflerinde türkçeleştirilmek açısından bir sorun olamaz. burada sorun i harfinde başlıyor. o zaman hemen ’ trafi ’ yazıp inceliyoruz. sözlük zaten ’ trafi ’ ile başlayan bütün başlıkları sizin önünüze getirecektir. ha olmadı mı; o zaman da ’ trafı ’ yazıp aratıyorsunuz. başlık bu şekilde mevcutsa karşınıza çıkacaktır. iki türlü de karşınıza gelmediyse bu demektir ki sözlükte öyle bir başlık yok. ama özellikle kitap, şarkı isimleri gibi sözlükte daha önceden açılmış olma ihtimali çok yüksek olan başlıkları iyice bir aratmak faydalı olacaktır. 7 senedir hayatta olan bir sözlükte ’ vadideki zambak ’ başlığının açılmamış olmasını beklemek çok gerçekçi olmaz.

chapter two; entry girmek.

entrylerin silinme sebepleri başlığını dikkatlice okursanız bu konuda sorunla karşılaşacağınızı zannetmiyorum. yalnız her entrynin noktalama işaretiyle bitmesi gerektiğini unutmayın. sonunda nokta olmayan cümleler hoş durmuyor. bu kurala yalnızca bakınızlardan oluşan entryler dahil değil tabii ki.

# bakınız demişken onlardan da biraz bahsetmek lazım; bakınızlar önemlidir. başlıktan başlığa yönlendirilmeyi sağlar ki sözlüğün temel amaçlarından biri de budur. eğer cümle içerisinde bir bakınız kullanacaksanız gbkz sizin için idealdir, bkz değil.

yanlışı; geçen gün (bkz: galatasaray) maçına...

doğrusu; geçen gün galatasaray maçına...

bakınızların içerisinde noktalama işaretleri bulunmamalı. buna da dikkat etmek lazım;

yanlışı; ... gittim.

doğrusu; ... gittim.

chapter three; moderasyondan şikayet etmek.

bu konuda rahat olun. bilgi sözlük moderasyonu eleştirilerden gocunacak kadar küçük değildir. sözlükte beğenmediğiniz, değişmesini istediğiniz, olmasını beklediğiniz bir durum varsa; sözlükte olması gerekenler başlığını kullanabilirsiniz.

moderasyonun amacının sözlüğün selametini korumak olduğunu unutmayın. eğer amaç entry silmek olsaydı bu nasrettin hoca’ nın bindiği dalı kesmesine benzerdi. entryniz silindi diye üzülmeyin, bunun kişisel olduğunu düşünmeyin. sizinle ne zorumuz olabilir.

sözlükte şikayet et butonu diye bir buton olduğunu bilin. silinmesi gerektiğini düşündüğünüz ve moderasyonun gözünden kaçmış entryleri bu buton aracılığıyla şikayet edin. en kısa zamanda geri dönüşleri alacaksınızdır. ama bu butonu kullanmadığınız halde ’ vay efendim o entry nasıl silinmedi ’ diye yakınmayın. unutmayın ki moderasyon da kusursuz değil, tıpkı sizin olmadığınız gibi.

chapter four; sözlüğün ıvır zıvırları.

# bilgi radyo’ da dj, bilgi e dergi de yazar olmak istiyorsanız houston yoluyla bana ulaşın.

# twitter ve facebook u da unutmayın.

http://twitter.com/bilgisozluk

(bkz: bilgi sözlük facebook grubu)

chapter five; kendinize iyi bakın.
independence
hicbiriniz du$manimiz degilsiniz. sizi buradan gondermek degil, tam aksine aramizda kalmaniz taraftariyiz. emin olun gozumuzde eski yazarlarimizdan zerre farkiniz yok. bu sebeple silinen entryleriniz ile alakali bizlerle tari$maya girmek yerine, entrylerinizi biraz daha gozden gecirin, biraz daha ozenli yazin.

emin olun sildigimiz her entry sizin emeginizi cope atmak anlamini ta$idigi icin en az sizin kadar bizi de uzmektedir. sozlugu bol bol okuyun, bir entryniz silindigi zaman cop kutunuzdaki silinme mesajini gozden gecirin ve ne anlama geldigini idrak etmeye cali$in. anlayamadiginiz hususlarda bize sorun ama tarti$mayin. du$unmelisiniz ki size ayirdirigimiz zaman kadar ba$ka arkada$larimizi da zaman ayirmaliyiz.

yineliyorum, bol bol sozluk okuyun. ba$liklari iyice okuyarak kavrayin ve bir ba$lik altina ba$ka bir ba$liga yazilmasi gereken bir entryi yazmayin. sizi aramizda istiyoruz ancak sozlugun kalitesini maksimum seviyede tutabilmek adina sizlerden fedakarlik edebilecegimizi de goz onunde bulundurun.
tasarimharikasi
1-biz yokken sözlüğe mukayyet olacaksınız.

2-bilgi kirliliği yaratıp ismimize leke sürmeyeceksiniz.

3-sipsiye sarkmayacaksınız.

4-entrylerinizde birilerine ayar verirken dünyaların amına koyuyorum bakın eheheh havalarına girmeyeceksiniz.

5- 4. maddeden hareketle; bilgi sözlükteki bilgiç, yazılarıyla, bilgisiyle vakurluğuyla vardır, unutmayacaksınız.

6- eşcinselliğe hastalık diyenlere bilgi sözlük airlinesı tavsiye edeceksiniz.

7- fikirlerinizde esnek olacaksınız. atıyorum birisi şakirtlik ya da bölücülük yapıyo diye sikteağğr ibneeeğ diye cevap vermek yerine bilginizle ondan üstün olduğunuzu göstereceksiniz.

8- bilgi sözlük eğlencelidir. anı yaşamanıza ve bir an mutlu olmanıza olanak sağlıyorsa, artık olmuşsundur sevgili bilgiç.
independence
eskiden verilmi$ olan turkce karakter icermeyen bkz leri doldurmayin, ukdeleri de doldurmayin. aynilarinin turkce karakterli olanlarini ara$tirin onlari doldurun, yahut zaten doldurulmu$u varsa ne yazmak istiyorsaniz o ba$liklara yazin.
sipsi
entrylerin sonuna nokta konulsa iyi olur sanki. mesela ben okuyorum entryi, sonunda nokta yok diye ’bitmedi demek ki’ şeklinde düşünüp bekliyorum. öyle durup bekliyorum. neden bekliyorum? salağım çünkü. salak insanlarla çok uğraşılmaması gerektiğini düşünüyorum. üstünüze kusup kaçabilirler..
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol