confessions

tokalon

- Yazar -

  1. toplam entry 586
  2. takipçi 0
  3. puan 14123

cüneydi bağdadi

tokalon
tasavvuf yolunda olmasına rağmen ulemâ elbisesi ile dolaşan, "niye sofilerin hırkası gibi hırka giymiyorsun?" diye soranlara; "hırka ve yamalı elbise giymenin bir işe yarayacağını bilsem, demirden ve ateşten elbise yaptırıp giyerim. zma kalbime; îtibâr hırkaya değil, yanık kalbedir, şeklinde de bir ilhâm geliyor" karşılığını veren mutasavvıf.

körotonomedya

tokalon
’’körotonomedya 1993 yılında ankara’da benzer düşünsel duyarlılıkları paylaşan bir grup akademisyen ve sanatçının biraraya gelmesiyle oluştu. bunu yapabileceğimizi keşfedince, 1994 yılında bu birliktelik etrafında ürettiğimiz çalışmaları ve araştırmaları odtü’deki bir masaüstü bilgisiyarında kurulan web sitesi aracılığıyla kamusal alana taşıdık. 1994’ten bu yana chiapas’taki zapatista başkaldırısından deneysel video kuramına kadar pek çok ortak ilgi alanında çalışmalar ürettik, otonomist marksist kuramın ve yapısalcılık sonrası kuramsal gelişmelerin (türkiye’deki günlük hayata dair) politik bir çercevede degerlendirilmesi yönünde uğraştık. ilgimizi çeken metinleri çevirip yayınladık, birtakım dış mihraklarla iletişim kurup onlarla ortak işler yaptık. bir de baktık ki yarı ciddi bir şekilde başladığımız web sitesi ciddi bir birikimi barındırır olmuş’’

http://tinyurl.com/6bl77pl

ayrıca:
(bkz: otonomist marksizm)

v for vendetta

tokalon
v for vendetta, gelecekteki ingiltere’de geçiyor. terör, savaş ve bir virüsün pandemim halinde tüm ülkeyi vurmasıyla kaybedilen 100 bin insanın akabinde felaketin ortasında kalmış insanlar, bütün halkların yapabileceği bir şeyi yapıyorlar: güvenlik arıyorlar. şunu çok net olarak biliyoruz ki; güvenlik ihtiyacı böyle afet durumlarında toplumları totaliter partilere oy vermeye itebilir. nitekim güvenlik ihtiyacı tartışmasız şekilde bütün toplumsal yapıların temelindedir ve görüyoruz ki afet hallerinde bireyler güvenlik vurgusunu öne çıkartan partilere eğilim göstermektedir.

işte 1. dünya savaşı’ndan sonra almanya’da nazilerin, italya’da faşistlerin iktidara gelmesinin arkasında savaş ve ondan sonra gelen ekonomik krizin önemli bir neden teşkil ettiğini kimse reddedemiyor. ülkemiz tarihi de bunun örneklerine sahip; örneğin 80 darbesinden önce oluşan "anarşi" durumu askeri darbenin yapılmasıyla anayasanın lağvedilmesinin meşruiyet kaynaklarından bir tanesi olmuştur.

mansur

tokalon
asaf halet çelebi şiiri:

renkler güneşten çıktılar
renkler güneşe girdiler
renkler güneşsiz öldüler
ne renk gerek bana
ne renksizlik

güneşler bir yerden çıktılar
güneşler bir yere girdiler
güneşler onsuz öldüler
ne aydınlık gerek bana
ne karanlık
şekiller bir yerden geldiler
şekiller bir yere gittiler
şekiller görünmez oldular
büyük kuse vur
bütün sesler bir seste boğuldu
mansur

mansuuur!!
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol