confessions
  1. toplam entry 209
  2. takipçi 1
  3. puan 47726

ajdar anik

napoleon ve josephine
atatürkün ünlü vecizesini "efendiler! hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz hatta reis-i cumhur olabilirsiniz ve hatta makine muhendisi olabilirsiniz; fakat hiçbir zaman sanatkar olamazsınız" seklinde degistirmeye sebep olan kisi...

the monk who sold his ferrari

napoleon ve josephine
adini okudugum ilk anda tiksindigim, tipik bir kisisel gelisim kitabi. baslik rahatsiz etti beni, sıkıldim, icim daraldı. ferrari’yi satmadan bilge olunmuyorsa ben senin kitabini okuyunca nasil bilge olacagim ki? cok lazımsa, ferrarimi satmadan da gelistiririm ben kendimi. zaten oldum olası kişisel gelişim konseptli kitaplardan hazetmemişimdir... yazarin internet sitesinde, kitaptaki her ogut madde madde yer aliyormus zaten, merak eden ordan okur,kitabi alip da yazara bir ferrari satin alacak kazancı saglamaya gerek yok aslinda.

sevgiliye sarılınca erekte olmak

napoleon ve josephine
bir de bunun daha gelismis modelleri vardir, sevgiliyi görünce erekte olanlar... birkac gundur gorusulmemis ise bulusma yerine erken gelen er kişi,uzaktan sevdiceginin geldigini gorunce istemsizce erekte olur. aslinda cift arasinda bu cinsellik degil romantizm olarak gorulmektedir ama etraftan bakan yabanci ve dedikoducu gozler yuzunden bu mutlu an doya doya yasanamaz, hep gizlenmeye calisilir...

survivor türkiye yunanistan

napoleon ve josephine
bembeyaz kumsal, turkuaz mavisi bir deniz, yeşil ormanlar, hindistan cevizleri, her an taze balık... yok efendim, senaryo imiş de, yarışmacılar show yapıyorlarmış da, vicik vicik bir programmis da... varsin oyle olsun, hangi program düzmece degil ki, hangisinde rol kesmiyorlar ki? ahu-meriç, tulin-caner, safiye-faik ve birbirinin tekrari olan diziler... survivor’i neden seyretmeyecekmişim, seve seve seyrediyorum, hastasiyim tropikal iklimin.

kürdistan

napoleon ve josephine
turkiye’yi irdeleyelim once... bazi azinliklari icinde barındıran mozaik bir ulke, bu azınlıklar bir imparatorluk mirasıdır turkiye cumhuriyetine, yuzyıllardır yasanan paylasılan ortak bir gecmis vardır.

bir de u.s.a’yi ele alalım, orada da etnik gruplar var, 72 milletten insan var. ic savaslar yasamıslar onlar da ama sonunda birlikten kuvvet dogmus. bir amerikalilik kulturu ve bilinci olusmus.

osmanlı imparatorlugu tek vucut oldugu donemlerde dunyanın süper gucuydu. gelinen noktaya bakalim, turk kurt laz cerkez vs. kendini dusunup birlige katkı saglamayınca yasananlar ortada.
ama amerika su an itibariyle tek super guc olarak kafamiza indiriyor tokmagı cani istediginde...

ayrılalım, kurulsun kurdistan, gucsuzlugumuze gucsuzluk ekleyelim...

ayrica bu ulkede safkan turk, safkan kurt, safkan tatar, safkan cerkez vs. kac tane kalmistir acaba? damarlarimizda dolasan kanın saflıgı mıdır bizi birbirimize düsman eden? kurt dedigin nedir, turk dedigin nedir? insan dedigin nedir?

edit: ,

mutluluğun anahtarı küçük şeyler

napoleon ve josephine
yilin ilk kari yagarken, yukardan aşagıya yavasça süzülen bir kar tanesini seçip, yere düşene kadar izlemek, iyice alçaldigi icin göremeyip, pencerenin camına burnunu yapıstırmak, buğulanan cama sevdicegin adını yazıvermek, birisi görüp aptal aşık diye gülecek korkusuyla bir çırpıda o güzel ismi silmek. yere inmeye calışan kar tanesini unutmak, yeni birini secmek, zihinde çalan her yerde kar var şarkısı eşliginde dans eden karları seyretmek... kar tanesi küçük, mutluluk büyük...

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol