confessions

gezgin

- Yazar -

  1. toplam entry 18
  2. takipçi 1
  3. puan 4875

acun ılıcalı

gezgin
ithal ettiği program formatlarını başarılı bir şekilde sunan ve bana "tekkeyi bekleyen çorbayı içer" atasözünün doğruluğunu hatırlatan allah’ın yürü ya kulum dediği televizyon programcısı...

srilanka

gezgin
flydubai ile aktarmalı olarak yaklaşık 10 saatte gidilebilen ada ülkesi
memleketin doğal güzellikleri dışında bir şeyi yoktu akşamları yapacak birşey olmaması nedeniyle ada halkı gibi biz de erkenden yatmıştık.
srilankalılar bildiğin hintli, özellikle bayanların giyim tarzı aynı.bir de yemeklerini elleriyle yiyorlar çatal,kaşık kullanmıyorlar pardon masaya gelen tavuğu tabaklarına servis etmek için belki de suyundan almak için kaşık kullanıyorlar ama sonrasında elleri ile yiyiyorlar

ülkenin başkenti colombo, havaalanın içinde bulunan tur yada turist ofisleri benzeri yerlerde uçaktan inenlere bilgilendirme yapıp tur satıyorlar.
kesinlikle pazarlıkla çok ucuza şöför+araba+benzin+sınırsız kilometre+ sabah kahvaltısı dahil guest house konaklaması satın alabilirsiniz. biz 1 hafta 3-4 kasaba da birer gece konaklamalı olarak iki kişi 400 usd ye anlaştık ama fazla pazarlık yapmadık.

çeşitli safarilere katılabilirsiniz (fil, timsah vb. hayvanlarla göz göze gelip güzel fotğraflar çektirebilirsiniz)

gittiğimiz mekanlardan kendy’yi ve deniz kenarında bulunan galle’yi gezmenizi tavsiye ederim.

özellikle kışın giderek bronzlaşabileceğiniz ucuz ülkelerin başında tabi bizim gibi ucuz bilet kovalamanızı tavsiye ederim.

bir de ya arac kiralamak yerine otobüsle daha ucuz ve rahat gezerim diye düşünmeyin, o çile çekilmez 100 km lik bir mesafeyi bile 3,5 - 4 saatte gidebiliyorsunuz. yolları inanılmaz virajlı, biraz da trafik olunca hızınız ortalama 40 km oluyor

ezel

gezgin
final sahnesinden sonra aynı yıl yunanistan’da orjinal haliyle, yunanca alt yazılı yayımlanan 10 numara dizi.ilk bölümlerinin kuzey kıbrıs türk cumhuriyetinde geçmesi nedeniyle; rum kesiminin diziyi yayımlayan tv kanalına tepkisi büyük olmuştu ama ilk haftalardaki %35 reyting oranı tatlı gelmiş olmalı ki dizi devam etti. hey gidi reyting nelere kadirsin.

unisex isimler

gezgin
evren ve aygün isimli arkadaşlarım erkek olmasına rağmen mail ortamında hanım diye hitap edilişlerine bir çok kez şahit oldum. ama elemanlar yalama olmuş artık tepki bile vermeden o mail üzerinden yazışmaya devam edebiliyorlar.

boğaz köprüsü ek şerit

gezgin
ek şerit uygulaması ne zaman başladı, ne zaman sona erecek? uygulamayı başlatan asya yakasında mı oturuyor hala kulakları çınlıyor mu? avrupa yakasında oturanın suçu ne kardeşim ek şeritte açsan çift şeritte açsan bu uygulama senin yoğunluğuna çare olmuyor, üstelik tehlikeli bir uygulama.gelin şu ek şerit uygulamasına dur deyin yaw

barcelona

gezgin
en uygun turlar kasım/aralık aylarında yapılır (paskalya döneminde tur fiyatları dip yapar ancak her yer kapalı olduğu için tavsiye edilmez)
şehri bir baştan bir başa metro ile rahatlıkla gezebilirsiniz (10 lu bilet 8.25 eur)istasyondan çıkmadan tüm hatlara ücretsiz geçiş yapabilirsiniz.cuma akşamları saat 02:00’ye kadar çalışan metro cumartesi günleri 24 saat çalışıyor.
barcelona da dikkat edilecek hususlar; la rambla caddesindeki kağıt oyunu oynatan tipler (bul karayı al parayı tarzı) adamları uzaktan 2 dk. izlemeniz bile o grupta birlikte hareket edenleri çözmenize yeter.öyleki grubun içinde bayan, yaşlı adam gibi üç kağıtçılık yapacağını ummadığınız insanlar var...

gece yaşamı saat 01:00 de başlıyor 05:30’a kadar sürüyor (kış döneminde)sahilde bulunan barların dışında paral-lel metro durağının yanında bulunan apolo (tryp apolo hotel’in yanı)barcelona’lı gençler arasında oldukça rağmen gören mekan (hafta içi bile full)

bruksel metrosu

gezgin
barcelona metrosu gibi yaygın ama onun gibi anlaşılır bir yönlendirmesi bulunmayan metro istasyonu.insan doğru line’ı mutlaka birilerine sorma ihtiyacı hissediyor.
yakın mesafelere gitmek isterken yanlış trene binmeniz durumunda paris ya da amsterdam’a gidebilirsiniz.
haftasonları bilet fiyatları (belçika içi) yarı fiyatına satılıyor.brüksel-geng-brugge gezisi haftasonu yapılabilir.
brüksel- amsterdam gidiş dönüş bileti de 78 eur’dur.

tiflis

gezgin
thy ve pegrasus’un direk uçuş yaptığı şehir, para birimi lari, bana göre en meşhur yiyeceği haçapuri isimindeki hamur işidir.

abartısız 100 metrede bir xerox tabelalı bir fotokopi dükkanı ve döviz bürosunun bulunduğu şehir.

tiflis metrosuna inen yürüyen merdiven benim bindiğim en uzun ve en hızlı yürüyen merdivendi...

hamur işinin yaygın olarak tüketilmesine rağmen bayanların %70-80’i abartı derecede zayıftı

dönercisinden, berberine türklerin oturduğu, çalıştığı ve yaşadığı türk mahallesininin olduğu şehir

taksi için bile pazarlık yapabileceğin şehir, havaalanı - şehir merkezi için 25 lari’ye anlaşmıştık:)

komotini

gezgin
ipsala sınır kapısına uzaklığı yaklaşık 100 km dir. batıtrakya türklerinin yoğun olarak yaşadığı kasabanın türkler arasındaki adı da gümülcine’dir.

atina ve selanik dışında gümülcine (komotini) de de türk konsolosluğu buluyor.

özellikle yemek için gideceğiniz mekanlarda (lokanta,börekçi,restaurant)yunanca ya da ingilizceye gerek duymadan türkçe iletişim kurabileceğiniz bir yerdir.

özellikle yazın buraya giecekler için fener’e (fanari)gidip denize girmelerini şiddetle tavsiye ederim. gümülcine’den (komotini) fener’e(fanari)saat başı kalkan otobüslerle gidilebilir.

rodos

gezgin
marmaris’ten kalkan feribotlarla gidilebilir, denizin turkuaz rengi görülmeye değer. motosiklet veya araba kiralayabilir aynı gün tüm adayı baştan sona gezebilirsiniz.

rodos adasında türk konsolosluğu bulunuyor ayrıca çarşısında ya da restaurantlarında türkçe bilenlerin sayısı oldukça fazla.

yazın dondurmalı frape’yi denemenizi öneririm

ada da rodos kalesinin yanısıra osmanlı zamanından kalma camileri de görmeniz mümkün.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol