confessions

cankaptan

- Yazar -

  1. toplam entry 65
  2. takipçi 1
  3. puan 7111

worlds strongest man

cankaptan
dünya üzerindeki goril kılıklı insanların en güçlüyü bulmak için yarıştıkları organizasyon. geçen gün sırtlarına 400kg agırlık alıp 10 metre yürüme yarışı yapıyorlardı. tamam iyi güzel kardeşimde yazık değilmi o vücuduna???
katılmak isteyenler için;
www.theworldsstrongestman.com

roberto carlos

cankaptan
%10 performansla bile turkiye liginde show yapabilecek oyuncu oldugunu beşiktaşa karşı kanıtlamıştır.
ayrıca turk kanat oyuncuları için, oyle saatlerinde televizyonlardaki salak yemek tarifi programları yerine "orta nasıl yapılır?" veya "roberto carlos’tan orta yapma dersleri" adlı bir program yapması gereken oyuncudur.

lift

cankaptan
kaldırma kuvvetine lift denir. uçagın üst kanat yüzeyi alt kanat yüzeyine oranla daha kavisli yapılmıştır. bu şekilde ucağın üst kanat yüzeyinden geçen havanın kat edeceği yol uzatılmıştır. akışkanlar prensibine dayanırsak hızlanan akışkanın yüzeye uyguladığı basınc ve ısı düşer, bu durumda kanadın üzerinden geçen havada basınç düşüşü sağlanır ve lift kuvveti yaratılmş olur.

flap

cankaptan
flap’ler uçağın kanatlarının gövdeye yakın olan arka kısımlarına yerleştirilmiş mekanik yüzeylerdir. 4 çeşidi vardır. splitted flap, cowl flap, slotted flap, fowler flap. bu parçaların ana amacı uçağın çökmesini sağlamaktır yani irtifa kaybetmesini ikincil amacı ise daha düşük hızlarda daha fazla lift yaratabilmektedir. ama bu durumda da daha fazla thrust uygulanıp uçağın burnunun düşmesi engellenmelidir.

aileron

cankaptan
uçagın kanatlarının uclarının arka tarafındaki hareket edebilir ufak kanatcıklardır. iki kanat arasında ters işleyiş vardır. örneğin sağ eleron yukarı baktığı zaman sol eleron aşşağı iner.

rudder

cankaptan
uçakların kokpitlerinde pilot veya yardımcı pilotun ayakları ile kontrol ettiği, uçağın yaw ekseni etrafında hareket etmisini sağlayan dikey kanadın ucundaki parçadır. prensip olarak gemi dümeni ile aynı olsada, rudder’a basıldığında bir uçak saga veya sola doğru yatış yapamaz. bu hareketi yapabilmesi için aileron’lar ile kordineli kullanılmalıdırlar.

ray ban

cankaptan
bulutların üstüne çıkıldığı zaman, pilotların en büyük dostu olan kaliteli güneş gözlüğü.

ayrıca vampirlerin oynadığı "somebody forget his ray ban sun glasses " sloganlı müthiş bir reklamları vardı.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol