tuzluk

0 /
bgat
gördüğüm kadarıyla yazı metinlerinde ı,ü,ğ,ö gibi türkçe karakteri bulundurmayan dergi. bir edebi dergi için dezavantaj olabilecek bir durumdur bu. tabii sitenin yapısını tam olarak bilmiyorum ama okuyucu için pek hoş görünmeyebilir. naçizane bir görüş olarak belirtmekte fayda vardır diye düşündüm.
addicted to pain
önceden iç işlerinde bağımsız dış işlerinde bağımlı olan özerk bir devlet gibiydi tuzluk.bazı yazarların sözlükten ayrılması ile bazı yasalar gündeme geldi, değişiklikler oldu."sözlükte yazmayan yazarlar tuzlukta yazabilecek kararı alındı." böylece tuzluk bağımsızlığını ilan etti.
kratos
rutubeti bahane ederek gorevini icra etmemekte direnen, icinde ekseriyetle pirinc taneleri bulabileceginiz mutfak esyasi
maliyeci
defalarca yazmışımdır ama tekrar yazıcam bunu. tuzluk tüm çabalarıma ve haftalarca gerektiğinde yazarlara tek tek ulaşmaya çalışmama rağmen gittikçe azalan bir ilgiyle yazı sayısında düşüş yaşadı. nihayetinde geçen hafta için sadece 1 yazı elime geldi. 2 haftada ise toplam 3 yazı geldi. bu şartlarda bir dergi çıkarmak akıl karı değil. gözlemlediğim daha kötü olay ise şu ki yaklaşık bir aydır derginin can çekiştiğinden bahsediyorum, en son 1 hafta önce derginin artık çıkmayacağını da yazdım ama gördüm ki umursayan da yok. nerden çıkartıyorum bunu? ota boka sayfalarca entry düzen biz bu konuda iki tane görüş bildirmemişiz. bunun manası okuyanı da yok demek. eskiden en azından yazarlar kendi çalıp kendileri oynuyorlardı. öyle böyle gidiyordu dergi. şimdi onu yapan da kalmadı. yazı gönderen de kalmadı. bu şartlarda tadında bırakmak, bokunu çıkarmamak en mantıklısı. biraz sitemkar gibi oldu sanki ama idare edin. "niye okumuyosunuz ulaan", "niye yazmıyosunuz" der gibi oldu farkındayım. ama öle demek istemiyorum. vadesi buydu,bir gün dağılması kaçınılmazdı,oldu bitti gitti.sağlık olsun.

bu kadar hafta emek veren herkese teşekkür ediyorum. bir başka sonda görüşmek üzere.
independence
yeni yuzu(gecici) ilehttp://www.tuzluk.org adresinde ikamet etmekte $u anda.yeni sayisi 18 kasim 2006 cumartesi gunu cikacak olan tuzluk, bundan sonra kesintiye ugramaksizin yayin hayatina devam edecektir.bu konuda en onemli gorevler tabiki yazarlarimiza du$mektedir."evet ben yazmak istiyorum tuzluk’ta" dedikten sonra bir yazi yollayip sonrasinda allah kerim diyenleri supriz hediyeler bekliyor!
maliyeci
tuzluk hakkındaki duyurular ile 20 yazar dışında kalan 1000 küsür yazarın canını sıktığımın farkındayım. peşinen hepinizden özür dilerim. tuzluk yazarlarına mail attığımda herkes maillerini günlük kontrol etmediği için ulaşmakta sıkıntılar çekebiliyoruz.ancak sözlük herkesin ortak paydası,yazarların hepsi giriyor,girdiğinde ilk gördüğü şey o duyuru oluyor.

aslında bu uyarı mesajlarının altındaki sebep bugüne kadar 19854634 kere söylemiş olmama rağmen yazıların son teslim tarihinin her hafta cumartesi günü bitimi yani cumartesi gecesi saat 24:00 (00:00) olduğunun bazı () yazarlar tarafından bir türlü anlaşılamaması ya da siklenmemesidir.

bu dergi 16. sayısına hafta atlamadan gelebildiyse inanın bana bu duyuruların etkisi büyüktür.çünkü duyuru yapmadığım zaman elimde en fazla 5 yazı oluyor. 5 yazıyla da dergi çıkarmak pek anlamlı gözükmüyor.

he siktiret göndermeyeni at gitsin diye akıl vereniniz de olabilir,emeğe karşı saygısızlık etmem mümkün değil.insanlar robot değil her haftası aynı olsun.
angelus
yazilarin altina yorum girebilmek icin uye olmayi gerektiren, uye olunduktan sonra sifrenizi mail adresinize gonderecegini vaad eden ve mail adresinizin junk mail kısmına şifrenizi gönderen dergidir.
instrument
yayın vakti cumartesi geceleri olmalarına rağmen son bir kaç haftadır hiç bir cumartesi gecesi yayınlanamayan dergimiz. eskiden duyuru olurdu, "tuzluk yazıları bugün son" gibisinden. şimdi onlar da yok. eskisi kadar kalabalık yazıyla da çıkmıyor.

bunlar da demek oluyor ki gereken özeni göstermiyoruz ya da gösteremiyoruz. ben de kendi adıma konuşacak olursam, ben daha az özen gösteriyorum diyebilirim. ama hatamın farkındayım.

#531589
maliyeci bir ara hiç çıkmayabileceğini söylemişti. sizce de yazık olmaz mı?
maliyeci
esasen yazı teslim için son vakit cumartesi günü bitimi.yani pazar gününün ilk saatlerinde dergi normal şartlar altında yayınlanır.yani nedir bu normal şartlar? elimde dergi çıktı doya doya okuyun diyebilecek seviyede yazı olması ile alakalı bir durum bu.

örneğin bu hafta bu saat itibariyle 21 yazardan toplam 1 yazı var. evet sadece 1 yazı.

yazılar için duyuru yapıyorduk eskiden ki çok gariptir yazıların gönderilmesi konusunda çok çok etkili oluyordu.ama her hafta her hafta 20 yazarı ilgilendiren bir mevzu için duyuru yapmak hoş değil.farkındaysanız sağ tarafa bir buton dahi konuçlandırıldı.dergi çıkınca 2 gün boyunca yeşil renge dönüşüyor o buton artık.bunun temel nedeni "xxx. sayı çıktı" tipinden duyuruların dahi kimi bünyelerde rahatsızlık uyandırmasıdır.sanki biz uzaydan inmişiz ve bu ortamı hiç alakadar etmeyen saçma sapan bir işi dillendiriyormuşuzcasına.

çok ağır bir eleştiri olacak belki ama blgi sözlükte yazarların doğum günü bile duyurularla kutlanıyor.varın siz hesap edin gerisini.

neyse asıl mevzu bu değil.derginin pazar gününe ve hatta pazartesi günlerine sarkmasının sebebi yazarların geciktirmesidir.nihayetinde herkes insandır,vaktini,beynini,bütün özverisini ayırıp bizler için uğraş veren bu kadar kişiyi bir gün gecikmeden dolayı acımasızca eleştirmek olmaz.yazarları her hafta uyarmak gibi bir durum da anlamsız olacağından olay biraz akışına bırakılıyor.arada gereken düzenlemeleri yapıyor,ilgisiz kalanların dergiyle ilişiğini kesiyorum ve gerektiğinde yazarlara ulaşıp yazıp yazmayacaklarını soruyorum.

yani ne demek tüm bunlar? bilgi sözlük camiası tuzluk dergisine sahip çıktığı sürece tuzluk da tüm hızıyla devam edecek demektir.

siz güzellikleri çok uzaklarda aramadığınız,tuzluğu okuyup yazarların kendilerinin okunduğu hissini verdikçe ve yorumlarınızla bunu gösterdikçe, bununla kalmayıp dergiye aktif olarak katılıp yazdıkça bu dergi faaliyetine devam edecek.

kendimiz çalıp kendimiz oynayacaksak tüm bu özverili insanların zamanını çalmayalım bari.
tirsik
istanbul veya deniz memleketlerinde yaşayanların, yazın nemden dolayı bir türlü doğru dürüst kullanamadığı için, içine pirinç taneleri atarak akış olması sağlanan, sık sık da kürdanla tıkanmış delilleri açılan, nesne.
independence
satolina’nin buyuk emekleri sonucunda uzun bir aradan sonra yeniden okuyucusu ile bulu$tu.bunca aradan sonra cikan ilk sayidaki var olan & olasi hatalar diger sayilarda yine satolina’nin buyuk ozverisi sayesinde fixlenecektir.
independence
yazarlarimiz tarafindan beklemedigim bir ilgi ile kar$ila$ti tuzluk.hatta ilk sayinin yazilari hazir bile diyebiliriz.ilgisini esirgemeyen her arkada$ima te$ekkur ederim.
deep driver
dunyanin her yanindan okunabilecek bir dergi. bayii bayii arama derdi yok. maliyeti dusuk. ustelik sozluk olusumlari icinde benzeri de yok, yani orjinal. ilk sayilarda bazi eksiklikler olmasini dogal karsilamak gerektigini dusunmekteyim. sonuc olarak tuzluk hos olmustur. her yazar tuzluga katkida bulunmaya calisirsa ses getiren bir dergiye sahip olabiliriz.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol