mhp

0 /
atwa
milliyetci hareket partisi. Partinin lideri devlet bahceli’dir bayragi uc hilaldir sembolu bozkurttur sagci partidir.
kizilisikli
bahceli bir konusmasinda, ‘’diyarbakirdaki kardeslerimiz bizim canimizdir. diyarbakirli canlar, sesinizi gur cikarin. bu milletin dirligini bozanlara tokat atin’’ diyor.

mhp istanbul caglayan meydaninda bu mitingi duzenledigi anlarda, devlet bahceli’nin can kardesleri kurdler, basta diyarbakir olmak uzere yurdun cesitli yerlerinde turklere kafa tutuyorlardi.

diyarbakir’da yapilan ve yaklasik 100bin kurdun katildigi dehap mitinginde apo ve pkk bayraklari acan gostericiler ‘’dise dis, kana kan, seninleyiz ocalan. aposuz dunyayi basiniza yikariz. biji kurdistan’’ diye bagiriyorlar, turkluge olan nefretlerini haince kusuyorlardi.

artik sunu acikca soyleyebiliriz ki; mhp, kurt yayilisi ve vatanimizi ele gecirisleri karsisinda turkleri kardeslik masallari ile uyutmaya calisan bir ihanet partisi haline gelmistir.
xerxes
ozellikle sehit cenazelerinde boy gosterek sehit ailelerinden oy toplamaya calismistir. nitekim 1999 secimlerinde iyi bir oy orani alarak mecliste ikinci parti olmustur. irkci bir partidir. milliyetcilik anlayisi son derece kaygan bir partidir. bakmayin adinin milliyetci olduguna. tek bildikleri kongre zamanlarinda kavga etmektir, solculara taslarla sopalarla saldirmaktir. "sehitler olmez, vatan bolunmez" gibi kaygan bir sloganla meclise girmislerdi, gene girebilirler, ne kadar zor olsada...
rosencruz
milliyetci hareket partisi.sag cizgide yer alan parti 12 eylul’den asiri derecede etkilenmistir.kemiklesmis bir oy kitlesi vardir.
ankakusu
mhp aslinda fasist ideoloji icinde tam olarak sayilamaz, bir alt kolu olarak mhp’nin buna yakin oldugu soylenebilir.

milliyetcilik unsurlarina mhp’nin koydugu vurgu aslinda temel bir oy alma taktiginden ibarettir, turk-islam sentezindeki partisel damga ve halkin kafasina kaktirilan olgu, hem turk hem musluman olan insanlarin coklugundan, pastada buna dayanilmasinda bir parti icin buyuk fayda olacagindan kaynaklanmaktadir.

nitekim mhp organizasyonuda fasist ideoloji icin uygun degildir. emir komuta zinciri bu organizasyonda temel vurgu degildir, surekli bir kamulastirma yapilmasi ve devletin ekonomiye tam hakimiyeti mhpliler icin ancak hos bir sedadir. ustelik muhtemelen basma kalip kafalari ile bunu komunist addecekler siddetle karsi cikacaklardir. ustelik temel olarak orta sinifa dayanan bir esnaf partisinin surekli kamulastirma gibi bir olguyla bulusmasida olanaksizdir. parasal kaynaklarinin buyuk bir kismi anadolu sanayicilerinden gelen bu parti herhalde agir sanayiyede kamulastirma yoluyla el koyamayacaktir. ustelik guc tekilligi durumuda mhpde baskin bir durum degildir. yasama-yargi ve yurutme organlarini birlestirebilecek bir durumdan, gucten ve en onemlisi boyle bir fikirden mahrumdurlar. butun bunlar mhp’nin fasist ideoloji ile arasindaki farklari gostermeye yeterdir.

mhp’nin herhangi dusman bir irkida bulunmamaktadir. ustelik mhp turk olgusunu dahi bir irk olarak algilamamaktadir. bu fasist ideoloji icin temel bir zorunluluk olmasa dahi, mhp’nin kisisel hak ve hurriyetler alanindaki temel yaklasimiyla birlestigi takdirde mhp’yi fasist bir parti olarak saymak imkansiz olacaktir.

bu itibarla fasist gondermelere yakin ancak fasist olamamis nevi sahsina munhasir bir partidir mhp.

alintidir... calintidir...
tasar
mhp denince aklıma yıllar önce mhp’nin ’başbuğu’ alparslan türkeş’in televizyondaki bir canlı yayın programında o zamanın dep milletvekili orhan doğan’ın "türkiye bir halklar mozaiğidir" sözüne karşılık kükrer bir vaziyette "ne mozayiği lan" deyişi gelir. bu sebeple bende mhp, ülkeyi mozaiklikten kurtarıp salt çimentoya çevirmeyi ilke edinmiş kalifiyesiz kişilerin oluşturduğu bir parti olarak tanımlanır.

(bkz: ne mozayiği lan)
ankunft
alparslan türkeş trabzonda bir miting verecekmiş ve miting öncesinde mhp trabzon ilçe teşkilatında hararetli bir hazırlık sürüyormuş. teşkilattan birisi de hava durumundan haberdar olmak için meteorolıjiyi aramış ve aralarında şöyle enteresan birdiyalog geçmiş:
mhp’li: alooo, selamun aleyküm gardaş. ben trabzon mhp’den arıyom.
görevli: evet, buyrun. nasıl yardıncı olabilirim?
mhp’li: şimdi gardaş bizim pazar günü başbuğ buraya gelecek, mitink yapacaz. ben bi havalar nasıl olcak öreniyim didiydim.
görevli: bir saniye bakayım.....pazar günü trabzon merkez ve civarında sağanak yağmur bekleniyor beyefendi.
mhp’li: gardaaaşşş! anlamadın galiba... başbuğ gelecek didik....
ya basta viva zapatista
12 eylül öncesi abd yardımları ile ayakta kalıp, komandolarını oralarda yetiştirten ve komünizm karşıtlığı üzerinden örgütlenen, vatanı çok seviyoruz deyip halkı için tek bir iş yapmayan partidir.ayrıca 1980 öncesi ve 90’ların ortalarına kadar alevi yurttaşlarımıza da maraş’ta ve sair yerlerde yaptıkları saldırılar bugün unutturulmaya çalışılmaktadır.
türkiye’de belki de iç savaşın bitmesini istemeyen ama onun karşısında duran partilerdendir.terör sayesinde daha da güçlenmiş ve karşıtlıklar üzerinden, kandan beslenerek kendisini varetmiştir bu parti.devlet içinde yapılanmış ve çok büyük bir güç olmuştur; devlet içinde ortaya çıkan çetelerde ya da özelde faaliyet gösteren mafyavari yapılarda bu partiden kişileri görmek sıklıkla mümkündür.son zamanlarda ’’marksistler haklıymış’’ gibi söylemleri konuşsalarda, anti-emperyalizmi yabancı düşmanlığı olarak algıladıkları için sol ile aynı şeyi söyleyememektedirler.
ya basta viva zapatista
yargıtay cumhuriyet başsavcılığı siyasi partiler bürosu, tc kimlik numarasını da göz önüne alarak, 2006 yılı başı itibariyle yaptığı açıklamaya göre 307.747 resmi üyesi olan partidir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol