kürt

0 /
independence
bir irk.turkiye icerisinde etnik grup olarak anilan senelerdir bir sorunun icerisinde yer aldiklari soylenilen fakat bahsedilen sorunun icerisine ya hadep ve daha oncesi temsilci partileri ya da pkk tarafindan itilen insanlar..
oz
turkiye’nin dogu ve guneydogusunda yasayan bir halk.kendilerine ait bir kulturleri, dilleri ve edebiyatlari vardir.
independence
asla ama asla irkci bir insan degilim ve hatta irkcilik turu igrenc kavramlara kar$i inanilmaz bir tepkim vardir.fakat buna ragmen ben turkiyenin her bir ko$esinde bu insanlari gormek istemiyorum.tabi bu tamamen ki$isel du$uncemdir.
seyhmerat
kirmanci,zaza ve bunun gibi birden cok dile sahip olan ve konustuklarinda aslinda birbirleriyle anlasamayan neye gore ve hangi sekilde ozgurluk istediklerinide kendileride bilmeyen hayatlari boyunca belli kisiler,orgutler veya devletler tarafindan kullanilmis olan ve kullanilmaya da devam edecek olan etnik kokendir,ta ki kendi iclerindeki cehaleti yenene kadar,ancak bu son derece zordur..
kizilisikli
cuvalla savunuculari vardir bunlarin.kendileri kurt olmadiklari hâlde; buyuk bir tehlike hâline gelen kurtleri masum, zararsiz ve kardes gibi lanse etmek suretiyle turklerin bu tehlikeye karsi bilinclenmelerini ve dolayisiyla savunmaya gecmelerini engelleyen kurdofiller (kurt asiklari), kurtlerden cok daha zararlidirlar.
death in babylon
ulus olmak icin gerekli sartlarin hicbirine sahip olmayan insan toplulugu.ulus olmak icin ortak bir dilleri yok ortak bir tarihleri yokgelenek birligi yoktoprak birligi bile yok
376
kirmanc,gorani,sorani,lorik olmak uzere bir kac bolume ayrilmis halk.soylari medlere dayanir diye geçer tarih kitaplarında..ilk dinleri yezidiliktir.sonradan bir cogu islamiyeti kabul etmistir.(bkz: yezidilik) (bkz: zedurst)

suriye, iran, irak ve turkiye de yasarlar.bölücü zihniyette olanlarinin katli vaciptir.ayrica bolucu olmadigi halde, onlara bolucu muamelesi yapan kürd halkı disindaki halklara mensup insanlarin da katli vaciptir.

-gerekli olan bir edit-
efendim bilindiği üzere pek çok tepki gösterilmiş bir yazıdır lakin tepkilerin çoğu yazılan yazının anlaşılmamasından kaynaklanıyor. houston aracılığı ile hakaret eden dahi vardır bu entry yüzünden.
evvela şunu belirtmek isterim ki, bu yazının anlatmak istediği, bölücü zihniyette hangi halktan olursa olsun hangi adam olursa olsun zerre kadar haz almadığımdır. bölücülüğü güzel gören hoş bir şey olarak idrak edenler var ise onlara diyecek lafım yoktur. gözüme görünmesinler.
’’katli vaciptir’’ diye bir tabir kullanmamdan mütevellit ne olursa olsun cinayetin kötü olduğunu savunan arkadaşlar da vardır ki onlara itirazım yoktur.ama bir defa yazmış bulunmaktayım bir sinirle.sadece o konuda itiraz edenlerden özür dilerim.
mrvai
genelde ortadoguda yuzbinlerce yıl gecmesine ragmen surekli bir catısma hali mevcuttur.her farklı inanısa sahip olan kendini bir ırk olarak tanımlama yoluna gitmistir iste bunlardan biride bu baslıkta ki isimdir.dilleri,kulturleri,tarihleri aslında yaratılmaktadır.
varsildakiyokluk
en sağlam dostluklarımı kurduğum,misafirperver,bir çoğu kitap okuma aşığı,bir çoğu kitap bile bulamayan,hiçbirsuçu olmadığı halde köyleri yakılan yıkılan masum insanları kente yollanan,horlanan,kimliğinden ötürü sürekli yargılanan,çok sağlam bir müzik kültürü olan,sürekli tahrik edilen,kürt denince pkk militanı sanılan sürekli karıştırılan,zorunlu göç yüzünden gecekonduda yaşamak zorunda olan,ne kentli olmasına ne köylü kalmasına izin werilmiş ezilmiş büzülmüş ama hala kültürünü bozmamış ırk.
isimsiz kahraman
bir kürt arkadaşımın babası oğluna şöyle bir vasiyette bulunmuş, eğer 10 taneden az çocuk yaparsan hakkımı helal etmem sana. ve bu arkadaşımda 11 kardeştir.
scaremonger
kendini sutten cikmis ak kasik sanan, husu icinde genelleme yapan her bir homo sapiensin bok atarak duygusal masturbasyonla "allahim, superim ben, ırkım super, ırkımı soylerken titriyorum, benim gibi olmayanlarin köküne kibrit suyu!" naralari attigi insan ırkı.
underpressure
kesin bir yargıda bulunmak için genelleme yapmanın yanlış olduğu bir ırk türüdür. daha birkaç gün önce tanıdığım bir arkadaşıma kadar ben de diğer bazı arkadaşlar gibi düşünüyordum; ama aralarında gerçek vatanseverleri de görmek mümkündür.
bir de empati kurmak gerekir ve her kürtü pkk sanmak da yanlıştır. kürt olmak onların elinde değildi. bizim de kürt olmamamız bizim isteğimizle gerçekleşmedi. bu basit bir dünya yaratılış gerçeğidir. apo denen köpekle aynı ırktan olmak ve onun hain planlarının damgasını üzerlerinde gezdirmek de onların suçu değil.
bölücülükle kürt olmayı aynı kefeye koyamayız. evet, güneydoğuda bazı illerde binlerce kişinin bulunduğu mitinglerde apo köpeğinin resmi de açılsa, bunun suçunu tüm kürtlere yükleyemeyiz.
ankakusu
cok iyi insanlardan biridir. ama her toplumda oldugu gibi, turk toplumu dahil!, onlar icinde de sutu bozuklar var. olay bu.
insanlarin millyetciliklerini asla irkciligi bulastirmamalari gerekir. zaten anadolu gibi bir diyarda irkcilik oldukca gulunc gelmektedir bana.
ayrica irkcilik hic bir problemi cozmez aksine daha da batirir.

bugune kadar sayisini bilemeyecegim kadar kurt arkadasim oldu. hepsi de iyi insanlardi. arkadas kelimesinin icini dolduran tum vasiflar onlarda mevcuttu.

lakin sunu da belirtmeden edemeyecegim, turkiyeyi gercekten seven, sevebilen kurt oldugunu dusunmemekteyim... buna da samimi arkadasinizin kurdistan hayali kurmasi nda ki arkadasim en buyuk pay sahibidir.
kurt arkadaslarim bu hususta guvenimi fazlasiyla sarstilar.totentanz for eidola
bir dili bir kültürü folkloru olan bir millet. esasından bir almandan bir yunandan bir italyandan hatta bir türkten farkı olmayan insan kalıpları içerisine giren bir ırk. türkiye cumhuriyeti üzerinde yaşayan talihsiz ve bir o kadar da mazlum bir millet olması onu her türlü ayrımın baş aktörü olarak lanse edilmesinden kurtaramamıştır. çoğunlukta oldukları doğu da bile yani kendi evlerinde kendi yurtlarında bile bin yıllardır yaşamalarına rağmen bu ülkeden soyutlanmaya çalışılmış soy.kim ne derse desin bugün ülke üzerinde özgürlüğü demokrasiyi savunan bu uğurda emek harcayan kan döken tek ırktır kürtler. mayışmış beyinlere birşeyler sunmaya çalışan güçten kuvvet düşmüş kanatları kırılmış ama umut adına içlerinin yemyeşil olduğunu düşündüğüm millet.
bütün haksızlıklara rağmen bütün soyutlamalara asimile çabalarına rağmen sende bu vatanın evladısın deyip askere alınan binmlerce yüzbinlerce kürt çocuğunun sözüm ona kendi vatanları için öldükleri gerçeğinin ne derece ironik olduğu. kurtuluş mücadelesinde çanakkalede istanbulda ağrıda hakkaride hatayda adanada urfada savaşanların kaçı türk.
kürtlerin ödevlerini yerine getirdiği kanısındayım artık istediklerini ki sonuna kadar hakkettikleri- kendilerine vermek toplumsal bir borçtur. hortumcu pezevenklerin karılarının ruj parası uğruna sefalet ve yoksulluk içinde yaşamaları reva değildir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol