bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak

0 /
spoiled
meydan savaslarina davetiye cikaran,fikrin sahibini gulunc duruma dusuren,ahkam kestiren ve bos konusturan berbat durum.her ne kadar berbat olsa da sanirim bu durum toplum olarak icinde bulundugumuz acmaz.
independence
kotu bir ali$kanliktir..once bir konu ara$tirilir ve hakkinda bilgi sahibi olunur..ardindan bir fikir yurutulecekse bu $ekilde bir fikir yurutulur..kimi zaman goruntuler yaniltici olabilir..detaylara inerek bilgi sahibi olmaya cali$mak her zaman ki$ilerin hataya du$me ihtimallerini minimuma indirger..fikir belirtmek daha sonraki i$tir.
nihilist
tuketici toplumumuzun olayları ozumseme sekli, bole topluma bole hede denmekten ote bir sey degil, oz elestri yaparsak yadirgamamiz gerektigi ortaya cikacak olan hededir aynı zamanda...
walide sultan
bilgi sahibi olmak icin ille de bilginin sahip olunacagi hedeyi ve bununla ilgili hedeleri iyi arastirmak gerekir.
sanat elestirmenligi muessesesi; bir anlamda, bunun icin vardir.
bu kisiler mesai harcarlar; okurlar yada muzik se bunu dinlerler, kitap sa bunlari okurlar, film se izlemis olurlar bizden cok once. belki piyasaya sunulmadan once; ve kisi bu sekilde de bunlar hakkinda on gorus sahibi olur, bunlara gore karar verir bu hedelerle iliski kurup kurmayacagina... ancak, iliski kurduktan sonra kendi yorumlarini aciklayacak gercek fikir boyutuna gelir.
ama burada ince bir cizgi vardir, o da bilgi sahibi olmak icin, sadece kitabin kapaginin yada filmin afisinin yada muzigin promasyon calismalarinin cazip gelmesi yetmemektedir. buna elestirmen camiasinin yorumlarini da okuyup bunlarin isigi altinda karar vermek gerekmektedir.
eger boyle olmazsa, cogu zaman bilgi sahibi olmak adina gerceklestirecegimiz bu eylemler bize vakit kaybettirir, hem de nakit.
demek ki; gercek bilgi sahibi olmadan da on gorus sahibi olmak icin, bilgi sahibi olmaya karar vermek icin; baskalarinin fikirlerinden de yararlanmak gerekmektedir.
sonrasi kisiye kalmistir, bilgi sahibi olur da kisi, fikirlerini aciklayamaz. mesela bir de boylesi durumlar vardir. ama kisi bunun da bilincinde olup, aciklayamayacagi fikirleri kendinde sakli tutmalidir. her bilgi sahibi olanin fikir sahibi olup bir de bunlari aciklayacak duzeye gelmesi beklenmemelidir.
purkinje
sebnem ferah’ın zaman geçip gidiyor adlı şarkısının ilk dizesinde değindiği hadisedir ayrıca.

bilgi sahibi olmadan fikirlerle dolmuşuz
bi yerlerde bi çift elin tuttuğu silahta kurşun olmuşuz
kalem sahibi olmadan kılıçlar kuşanmışız
yaşayıp yaşatmak dururken hem ölmüş hem katil olmuşuz
......
diye devam eder şarkı.
sevmiyorum seni gaye
düz mantıkla haklılığı su götürmez gibi görünen bir söz. ancak şu da söylenebilir ki, fikir-kaygı sahibi olunmadan edinilen bilgi de genel kültürün ötesine geçmeyecektir.
muque
az önce, "biraz dü$ününce" sözlük içerisinde en sevdiğim olduğu kanaatine vardığım ba$lıktır.

ince dü$ünülmü$,özenli cümleler...
jane doe
da vinci şifresi kitabı için arkadaşımın yorumu
-babam yanında çalışan adamla çok aradı o şifreyi ya...
+nasıl yani neyi aradı?
-valla babam dedi işte çok uğraş gerektiriyo ama buldunmu da büyük paralar kazandırıyo diye
+maria magdalena ’nın kemiklerinden mi bahsediyosun sen?
-yok be ne alakası var onla?
+yok bişey devam et sen...
-işte öyle dedi babam bana 3 ay şifreyi aramaktan içki sigarayı unuttu ya
+iyi , bulur inşallah...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol