arjantin

0 /
expert3
bir kac yil once ekonomik krizler nedeniyle yagma olaylarinin yasandigi, imf ile vezir/rezil iliskisi olan tango nun anavatani futbol cambazi ulke
firambogaz
başşehri: buenos aires
nüfusu: 32.617.000 (1991)
yüzölçümü: 2.780.092 km2
resmi dili: ispanyolca
dini: hıristiyanlık
para birimi: arjantin pesosu

arazi ve nüfus bakımından güney amerika’nın ikinci büyük ülkesi. kıtanın incelen güney parçasının en büyük bölümünü işgal eder. arjantin, topraklarının büyüklüğü bakımından dünyanın sekizinci ülkesidir. batı yarım küresinde ise; kanada, abd ve brezilya’dan sonra dördüncü büyük memleketidir. arjantin tarafından idare edilen topraklar (falkland adaları, diğer bazı güney atlantik adaları ve antarktika’nın bir bölümü) hariç, ülke tahminen brezilya’nın 1/3’ü kadar geniştir. arjantin toprakları 22°-52° güney enlemleri ile 54°-74° batı boylamları arasında yer alır. kuzeyden güneye ölçülen maksimum uzunluğu yaklaşık 3700 kilometredir. en fazla genişliği yaklaşık olarak 1500 kilometredir. sahil uzunluğu ise 2500 kilometreye yaklaşır. başkent ve önemli bir şehir olan buenos aires, güney amerika’nın başta gelen limanlarındandır.
stella
arjantin dendiğinde aklıma 3 şey gelir:
1) eva peron
2) madonna’nın ’don’t cry for me argentina’ adlı şarkısı
3) arjantin caddesi
boslukta bos olamayan adam
2006 dünya kupasının şimdiye kadarki en iyi futbolu oynayan takımı ki izlemesi ayrı bir zevktir bir yanda messiyi öteki yanda carlos teves bir diğer yanda saviola...yapılan inanılmaz paslaşmanın ise hakkını vermek lazım.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol