antalya

0 /
seha
"antalya" ile ilgili kimsenin aklna bir $ey gelmemi$ yazisini gorunce sasirmama neden olan;
gunes,deniz,tatil kelimelerini bana cagristiran;kis aylarinda futbol kuluplerinin kamp yapmak icin akin ettigi ilimiz.
darth sidious
turkiye’de en fazla turist ceken sehirdir. antalya’nin merkezinde labenisi olan cok fazla mekan olmamasina ragmen cevre ilceleri gorulmeye degerdir.
independence
antalya ili turkiye’de bugune kadar bilinen en eski yerlesmelerin bulundugu illerimizden biridir.
il merkezinin kuzeybatisinda 20 km mesafede bulunan "karain magarasi’nda" yapilan kazilarda m.o 220 bin yilindan bugune kadar kesintisiz bir uygarligin varligi ortaya cikarilmistir.
tarihi eser ve kalintilarin adeta acik hava muzesi gibi genis bir alana dagildigi ilimizde tarih oncesi roma, bizans, selcuklu ve osmanli imparatorluguna ait izler yan yanadir.
birinci dunya savasi sonuna kadar osmanli imparatorlugu’nun bir sancagi olan antalya, sevr antlasmasindan sonra kisa bir sure italyan isgali gormus ve cumhuriyet doneminde de vilayet haline gelmistir.
akdeniz bolgesinin bati kesiminde yer alan antalya’da toros siradaglari il’in kara sinirlarini meydana getirmektedir. il guneyinde akdeniz, dogusunda icel, karaman ve konya, kuzeyinde isparta ve burdur, batisinda ise mugla illeri ile cevrelenmektedir.
antalya ili akdeniz iklimi icinde mutalaa edilmekte ise de etkilerinin denizden uzaklastikca ve yukseklik arttikca azaldigi gorulmektedir.
antalya ili’nin toplam yuzolcumu 20.723 km2’dir. turkiye alaninin %2,6’sini kapsamaktadir. bu alanin %20,16’lik bolumu olan 4.150.160 dekarini tarim alanlari, %4,98 ile 1.024.650 dekarini cayir-mer’a, %55,12 ile 11.350.600 dekarini orman ve fundaliklar, %0,025 ile 52.080 dekarini su yuzeyi ile %19,49’luk oran ile 4.013.520 dekarini da tarim disi alanlar ve yerlesim alanlari olusturmaktadir.

http://www.antalya.gov.tr/index.php?sayfa=genel_bilgi
elenktrinkalamadimsenden
kisin gece altidan sonra sokaklari bombos kalan sehir.yazin cok civcirlidir lakin kafa dengi bir dostunuz yoksa ne skime yaradi diye dusunursunuz.tam bir cennet fakat yalnizliga da hapsolabilirsiniz burada.
majesty
doğup büyüdüğüm ve hala yaşamakda olduğum şehir.

türkiye genelinde suç oranı olarak 3. sırada olan il.

(bkz: antalyaspor) diye futbol takımı olan il.

plaka kodu (bkz: 07) alan kodu (bkz: 0242) dir.
walide sultan
sakli kent diye bir belde var orada bey daglarinin uzerindedir...antalya merkezden sadece bir saat uzaklikta kayak merkezidir ayni zamanda...aylardan mart oldu mu cik oraya ic sicak elma sarabini seyret karli daglari teleseyerji de var.kayak yapmak isteyenler icin bakimli guzel pistleri mevcut...sonra inince bey daglarindan asagiya konyaaltina iste sahil, iste deniz yuzmek istiyorsan yuzersin...sanirim dunyada yok boyle birsey ayni gun hem kayak yapacaksin daglarinda hem de yuzeceksin denizinde...bunu anlattigimiz yabancilar muhakkak gidip kendileri yasamak istediklerini soyluyorlar...gonullu turizm elciligini seve seve yapiyoruz antalyamizin... nerdeyse onbes yil evsahipligi yapmisti bize bu sehir vefa borcumuz buyuk...
emotion
özlemiyle yanıp tutuştuğum şehir.bitmek bilmeyen yağmuru,yaz sıcağının insanı buharlaştırması,tramvayının neşeli sesi,konyaaltı plajının abazaları,özenti gençliği,insanlarını cana yakınlığı,gelen turistleri aldatan esnafı,mis gibi kokan turunçgilleri,her seferinde kaybolduğunuz kaleiçi...herşeye rağmen antalya alışkanlık yapan bir şehir...
walide sultan
tarihle doganin icice yasadigi, guzelim kale icinde, son yillarda, neredeyse on bes metrede bir acilan, sahte devrimcilerin siselerin dibine vurdugu, dumanalti, ’ozgun muzik adi’ altinda icra edilen kalitesiz muzik seslerinin, birbirine karistigi sokaklari dusundukce, hasret duygularima biraz olsun gem vurabildigim sehirdir ayni zamanda...
totentanz for eidola
bugün ayrıldığım şehir. neyle başlamalı antalyayı anlatmaya hangi yoz yönünü hangi kirli sahillerini pek bilmiyorum. sıcak kentin soğuk insanlarının güzelim doğanın içine nasıl ettiğini görmek lazım. sonra eğlenmek için bol teknolojik aleti olan antalya insanlarının pekte hoş sohbet olmadıklarını gördüm. soğuk bir o kadar da sıkıcı insanlar.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol