confessions

zerdust boabdil

- Yazar -

  1. toplam entry 29
  2. takipçi 1
  3. puan 4366

hakan günday

zerdust boabdil
bariz bir sekilde ryu murakami’yi taklit eden yazar. onun hayrani oldugunu hep dile getirse de bu etkilenmek degil resmen taklit etmektir... yazdigi kitaplarin konularindan tutun da yazim stiline kdr ayni resmen. kinyas ve kayra’yi okumadan once ryu murakami’den emanet dolabi bebekleri okunmalidir. dediklerim daha ii anlasilir.

amin maalouf

zerdust boabdil
doğu’yu batı’ya çok güzel bir şekilde, fazla oryantalizme kaçmadan anlatan lübnan asıllı fransız yazar. en sevdiğim ve tavsiye edeceğim kitapları sırasıyla işık bahçeleri, semerkand, afrikalı leo, doğu’nun limanları.

boabdil

zerdust boabdil
xii. muhammed ya da batı dillerindeki adıyla boabdil. ispanya’da endulus’te hüküm süren müslüman nasri hanedanı tarafından yönetilen granada emirliği’nin 22. ve son hükümdarıdır. granada’nın 2 ocak 1492 tarihinde hıristiyanların eline geçmesi sonucu hükümdarlığı son bulmuş ve ispanya’da müslüman egemenliği sona ermiştir. amin maalouf’un afrikali leo isimli romaninda kendisinden bol bol bahsedilmektedir.

pedro almodovar

zerdust boabdil
80lerde antonio banderas’ı 90’larda da penelope cruz’u keşfeden. kendine has bir uslubu olan rengarenk filmlere imza atan oscar sahibi aşmış ispanyol yönetmen. annem hakkında herşey filmini annesinin ölümü sonrasında yapmış ve ona adamıştır. her filmi başyapıt olmasa da zevkle seyrettirir, güldürür, ağlatır.

oksit

zerdust boabdil
sağlam arkadaştır, dövmeleri ile meşhur olmuştur ama kişiliği de iyidir. ağzı ii laf yapar. "paté" yemez ama tadına bakar sonra "bu ne lan" der "ben ton balığı niyetine kaz ciğeri yemem" der adama zumzuk vurur yere düşürür.

monopoly

zerdust boabdil
kutu oyunlarının babası. beni sabahlara kadar oynamamı, kapitalizmin kölesi olmamı sağlamıştır. zevklidir oynaması hele monopoly city oyunu tadından yenmez. gökdelen diktirir, çadır söktürür, monopoly kulesine tırmandırır.

wong kar wai

zerdust boabdil
muhteşemdir, orjinaldir, hong kong sinemasının en baba filmlerini yapan aslen shanghai doğumlu olan ölümsüz insandır (ölse bile adı kalır). filmlerinde tüm asya sinemasının önemli simalarını bir araya getirir. senaryosuz film çeker, oyuncular sete geldiklerinde ne yapacaklarını öğrenir "ahanda o nedir derler, ben bunu yapmam ben bunla öpüşmem gibi şeyler olmuş sette". amerikada çektiği ilk film my blueberry nights’tır ve başrolünde ayrıca filmin müziklerini de yapan norah jones vardır.

absinthe

zerdust boabdil
içinde anason olduğundan başta rakı tadı verir ama tekrar içildiğinde orjinaliği ile akılda kalır ayrıca fena çarpar. limon suyu, buz ve üstüne şeker ilave edildiğinde ( ki şeker yakılır) dadından yenmez.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol