confessions

nur liza

- Yazar -

  1. toplam entry 18
  2. takipçi 1
  3. puan 6086

komitacılık

nur liza
vatanseverliğin en müfrit olanı...

kelime kökeni itibariyle niteleme olarak balkanlardaki çeteleşme faaliyetlerinin özel ismi olarak söylense de, algılanan ve ifade edilmek istenen asıl anlamı; direnişçilerin-partizanların izlediği sinsi yolları ve taraftar toplama kabiliyetleri, provokatörlük yaparak nüfuz kazanmaları, sonuca giden her yolu mübah görme anlayışlarına dayanmasıdır.

komitacı işin her hinliğini düşünerek adam harcar, mal harcar, cephane harcar ama amaca ulaşmaktan vazgeçmez. beyin yıkama ve propaganda yapma yoluyla etkilemede üstlerine yoktur.

jakobenizm, faşizm ve malatestacı anarşizmin grup yapmasıyla ortaya çıkan sonuçtur. kafayı kırmaya ramak kalmış fedakar türkçüler için yegane reçetedir.

vona gabor

nur liza
macaristan’daki basbug. turanci jobbik partisinin genel baskanidir. genc yasina ragmen turanci macar milliyetcilerini orgutlemeyi basarmis ve en guclu muhalefet partisi konumuna gelmistir. her firsatta turkiye’nin ve turk devletlerinin yaninda olduklarini demeclerinde dile getirmekle kalmayip, turklerin ab uyeligini desteklemis ve hocali icin soykirim yasasi teklifini meclise getirmistir. karabag sorununda ermenilere siktir cekip "kardeslerimiz turkler.." diye soze baslayip agizlarina lafi tikamistir. çanakkale şehidlerimizi ve doğu türkistan meselesini anıp macar kamuoyu ve avrupa’nın dikkatini çekmeye çalışmıştır. "biz de attila’nin torunlariyiz" diyerek her firsatta dostlugunu ve tarafini belli etmistir.

ulkesinde bizim ülkü ocaklarının atası, italyan faşistlerin tarihi namı olan paramiliter kara gomlekliler teskilatini kurmus ve komitacılık faaliyetlerine baslamistir! daha 30lu yaslardadir ve dimdik durmakta, egilip bukulmemektedir!

facebook’da biz ona, onun takipcileri bize hayran!

muhalif sözlük

nur liza
illegalite yanlisi muhaliflerin sozluk klonu. cok ilginc bir birliktelikleri var: sosyalisti de, islamcisi da, fasisti de, bohemisti de, laylaylomcusu veya holigani da uslu uslu takiliyor. ortak noktalari sadece birseye muhalif olmak. enteresan bir mekan ara ara girip yardiririm tepkileri olcmek icin. lakin bilgi sozluk kadar uzun omurlu olabileceklerini dusunmuyorum zira tayyiban cumhuriyeti icin isimden kaybediyorlar!

aleni gecit;
www.muhalifsozluk.com

muaviye

nur liza
baslik altindaki entrylerde goruldugu uzere hakkinda pek bir bilgi sahibi olunmadigi gibi atmasyondan bilgilere sahip olunan sahabe. objektif degerlendirmelerde bulunmak gerekir.

islam devleti’nin devletlesmesi yani teskilatciligi zamaninda oturmustur. hz. huseyin icin mel’un yezid’e vasiyet babindan nasihati dinlenmemistir. iyi bir asker ve mukemmel bir idarecidir. devrinin en onde gelen fikihcilarindan olup hadis konusuna itinayla yaklasmistir.

sıffin harbi oncesi mesele dikkatle incelenirse ictihad reyi gunumuz seri hukukuna gore hatali degildir lakin ilk donem yorumuna ve islamin yayilmasinin en basta onem arz etmesi sebebiyle ulemanin cumhurunca hatali bulunmustur yani hz. ali’nin ictihadi dogru gorulmustur.

merhum bahriye ucok rafizi ve ismaili kaynaklari delil olarak sunup hakkindaki cirkin iddialara yer verdiginden bizde bu sekilde yanlis belletilmistir. hz. hasan kendisinin imametini bir sartla tanimis ve medineli muhalifler de hz.huseyin basta olmak uzere karsi goruslerine ragmen ona isyan etmemis aksine biatlerine sadik kalmislardir.

hatalari vardir lakin bir musluman icin hakaretamiz ifadeler imani zedeler. cunku hakkinda peygamberin ovgusu ve mujdeleri vardir. vahiy katibidir, bunun disinda hz. ali donemi dahil tum resit halifelerce super bir idareci olarak anilir.

hz. ali hem allah katinda asere-i mubessereden olusuyla hem de bizlerin gonul tahtinda ondan daha yucedir evet dogrudur ama bu ona dusmanlik beslemeyi gerektirmiyor ki hz.ali de bunu yapmamistir!

türk hava yolları

nur liza
an itibariyle 11 aralik’a kadar biletleme sartiyla onumuz yaz sezonu icin 1 hazirandan 26 ekime kadar 44 tl’lik biletlere ulasabileceginiz kampanyasi olan milli havayollarimiz.

sitesinden almak ve gordugum kadariyla istanbul startli olmak uzere gerceklestirebiliniyor edim. agri, van ve igdir hatlarini kampanyanin basladigi 4 aralik gunun ilk saatlerinde hatta ilk 2 saatinde kapatmis takipci yolcular. o yuzden yaz icin rogram planlayan varsa acelet etsin derim.

bilgi sözlüğü nereden duydunuz

nur liza
vampircik.com’dan duymustum ilk. gurbet elde olmanin verdigi monotonluk ve sikintidan sozluklere yazarlik yapmak istemistim. birkac sozlukte yazarligim kabul edildi ama cok tinlanmayinca entrylerim ben de biraktim yazmayi. sonra nedenini hala kesfedemedigim bir sebeple bazilari ya silindi ya da atilmisim galiba

gecenlerde muson yagmurlari cok bastirinca eski maillerimi karistirmak geldi aklimdan. baktim ki bilgi sozluk hala bana mesaj yollamakta israrli. uyeligimin silinmemis oldugunu gormemle bir an sevindirik oldum ve gaza geldim. girisi yapmamla independence nickli adminimizin beni gorup adima baslik acmasi bende vefa gerekliligi uyandirdi. ben de boylece yazar olana kadar burada kalmayi yegledim.

ipad’den sitenin bazi islevleri kullanilamiyor, bendenizin de teknik gelismelerle arasi iyi degil esasinda. bir sure format ve tema cozmekle ugrasacagim. sonra gelsin entry ve basliklar.. ozellikle de dunyanin bu uzak yakasini sizlere anlatmak istiyorum.

nice beraberliklere..

iran

nur liza
hayatimdaki nirengi noktalarinin hep kaynagi olmustur! gucune, esrarina, insanlarina, sehirlerine, guzelligine, diline, farkina, kulturune, sanatina, tarihine, siyasetine, inancina her zaman ilgi duyarsiniz. zamanla bu ilgi karsi koyulamazsa aska donusur. benim icimde bir askti, iran! bunu universite yillarimda anladim ve o andan beri hic inkar etmedim! ozellikle misralarimda hep o ve ona dair isimler gecer! vuslata erdikten sonra da ondan kacmaya basladim. zira bir gun bu ask beni bitirebilirdi. su an boyle olmasi lazim, umarim omru ve bahti guzel olur! zira orasi 1000 yillik turk idaresinden dolayi muhurlu kaderimdir!

orhun yazıtları

nur liza
danimarkali filolog wilhelm thomsen orhun yazıtlarini ilk okuyandir ama ilk gokturkce abide okuyan degildir. aksine alman asilli rus oryantalistlerinden ve turkoloji’nin oncusu sayilan vasily radlov bazi bengülerdeki cince metinden anladigi kadariyla alfabeyi cozmeye calismis ve bazi okuma yanlislarina ragmen yenisey abidelerini ve bengulerdeki bu alfabenin turklere ait oldugunu makalelerinde belirtmisti ve ilk orhun nesrini o yapmistir. ama thomsen daha basarili ve daha duzgun sekilde alfabeyi cozup okumus ve bilim dunyasina sunmus olsa da batidaki turcofobia yuzunden bu kesfi dikkate alinmamistir. barbar olarak tanitilan bir kavmin kendi atalarindan daha once medeniyete ve hatta ilerilik unsuru yaziya sahip olmalarina bati dunyasi gicik olup bu mevzuyu icsellestiremediklerinden kesfi gormeme yolunu secmislerdir.

ilk hikaye yazimi yapan romantizm akimi oncusu ahmet mithat efendi, thomsenle tanismis ve okuyusun nushasinin basildigi kitabi osmanli’ya getirmistir. ondan sonra devrin turkiyesinde nesirler, alintilar, yorumlamalar baslamis, cumhuriyetten sonra hiz kazanmis ve gunumuze kadar gelmistir.

ilk cozulen kelime de "teñri"dir. evet, tanrı!

niccolo machiavelli

nur liza
adamdir, haklidir. hayal uretmemistir, hayale yonlendirmemistir. oyunu kurallarina gore oynamayi gostermis, gerekirse kurali delmeyi ogutlemistir. ama asla kazanmaktan, zaferden, kararliliktan pes etme yoktur. makyavelist birisi olarak gorusumu en guzel durmuş hocaoğlu ozetlemistir:

:--------------------------------------------------spoiler--------------------------------------------------:devleti ve vatanı müdafaa etmek için her şey caizdir, mübahtır, meşrudur. ve dahi bilinmelidir ki, her şey demek her şey demektir. :--------------------------------------------------spoiler--------------------------------------------------:

mahir çayan

nur liza
toprağımdır, memleketlim olduğundan iyi bilirim.tatar asıllıdır. thkp-c’nin kurucusu ve militarist sosyalizmin türkiye’deki başlatıcısı ve kurgulayıcısıdır.ama birilerinin hoşuna gitmeyecek olsa da türk ocaklarının gizlemediği bir mahir çayan gerçeği vardır.kendisi türk ocaklarına takılan ve vaktinde iyi bir türkçü olan,milletinin kurtuluş yolunu düşünürken 2 yol belirdiğini ve sonucunda 2 farklı iddianın varlığının ortaya çıktığı bir duruma düşen kişidir.

1-sosyalizmin ancak bu milleti dirilteceği ve emperyalist güçlere dik durarak gelişebilir-güçlü bir toplum yaratılabileceği fikri,
2-mit’in kendisini ülkede sosyalist hareketin ivme kazanması üzerine kullanma isteğine görüşlerini uygulama bakımından yakınlık göstermesi..

yani devletten hep de kopmamıştır. hatta bizzatihi tbmm başkan yardımcısına yüzyüze bu ülkenin kurtuluş yolunun yabancı fikirlerde değil milli sosyalizm üretilmesiyle olacağını söylemiştir.

25 yaşındaki bir insan için allah var özel bir adamdır.. taraftarları kendine çayanist der.. düşünüldüğünde az iş değildir.. 25 yaşında bir adama kendini nispet eden ve ikonlaştıran ideolojik bir grubun olması.. zaten komünistlerin pek çoğunun,komünist olma sebepleri tamda budur.. efsane olma, nefsinin ululanmasıdır yani ego meselesi ki bir tek bu muameleyi bence dönemdaşlarından o haketmiştir! deniz’den daha fazla samimidir ama onun gibi balonlaştırılmış değildir!

goşisttir,kendi çapında ideologdur ama samimiliğinin ölçüsü toplumudur, onu göz ardi edecek ütopyalardan kaçınır. içindeki galiyev ruhu sebebiyle zannedersem kemalist sola göz kırpmıştır ardından da postu deldirmiştir. milli değerleri silmediğinden olsa gerek türk baasçısı olarak nitelenir. kaypakkaya gibi teorisi ve pratiği güçlü biridir ama onun gibi uçmamıştır, ayakları yere basar. bu sebeple nisbi refah teorisi ve pass fikrini hararetle savunup, kendisini ulalarım.

bir zamanlar türkçü olduğu yönündeki iddiaları destekleyecek bir hatıra aclan sayılgan’ın ’’türkiye’de sol hareketler’’ adlı eserinde yer almaktadır:

:--------------------------------------------------spoiler--------------------------------------------------:

’’1968 yılı başları idi. siyasal bilgiler fakültesi öğrenci yurdu’nda kalan bir genç bana, f.k.f’nin ilk başkanlarından mahir çayan’ı tanıyıp tanımadığımı sordu. ’tanımıyorum’, dedim.

çayan beni tanırmış ama sakınılması gereken birisi olarak görürmüş. tanıdığım gence, çayan’ın hakkımdaki düşünceleri yanlış veya doğru beni ilgilendirmez, ona söyle, ben ne rusum ne amerikalı, ne de ingiliz, türküm, dedim.

bu genç çayan’a söylediklerimi nakletmiş. bir gün birlikte evime çıkageldiler. mahir çayan’la üç saat kadar konuştuk. beni 1963’ten tanıdığını, gazi lisesindeki bir konferansımı dinlediğini, o zamanlar necdet sançar’ın öğrencisi olduğu için türkçü olduğunu, fakat geçen zamanla tatmin olmadığı için sosyalizme geçtiğini, mehmet ali aybar’ın legalite taraftarı namuslu bir aydın olduğunu, çankaya ilçe kongresinde bir yığın fanatik huzurunda sovyetleri takbih ettiğini söyledi.

mahir çayan’ın bendeki o günkü tesiri, halim selim, ılımlı fikirleri olan, demokratik sosyalizmden yana bir sosyalist olduğu noktasında toplanmıştı. dil öğrenmek için burs kazanmış, fransa’ya gidecekmiş. kendisine iyi yolculuklar diledim ve yaşımın verdiği hakla şu öğütte bulundum: ’yurt dışında başarılı olunuz. fransa’dır diye, paris’te komünistçilik oynamayınız. bin adam toplanır etrafınıza, rus casusu mudur, cia, entelicans servis aparatı mıdır, yoksa döziyem büro’nun memuru mudur, bilemezsiniz. farkında olmayarak onların kucağına düşersiniz. sizden istirhamım, fransa’da yalnızca fransızca öğreniniz. türkiye’ye döndüğünüzde kavgamızı türk türke yaparız. devlet anamızın ırzına geçirtmeyin küffarı.’ zannederim bu konuşmamızdan çayan çok memnun kaldı. hararetle el sıkıştık.’’

:--------------------------------------------------spoiler--------------------------------------------------:

akıbeti mustafa suphiyle birlikte öldürülen on üç kişi arasında yer alan ethem nejat’a benzemektedir. zira ethem nejat da, ahmet ferit (tek)’in başkanlığında kurulan ve kurucuları arasında yusuf akçura’nın da bulunduğu millî meşrutiyet fırkası’nın kurucuları arasında yer almış eski bir türkçü’dür.

yağmur

nur liza
gözyaşı, rahmet, bereket, lütuf, hüzün..

. .
cocuklugumda her yagmur yagdiginda allah in agladigini sanirdim.
gece kalkar tek basima o nun gozyaslarinin yol uzerinde cirpinisini izlerdim pencereden kucuk gozlerle..
nerden bilebilirdim ki o islak kaldirimlara kalbimin tutunup o acinin kucuk uzgun gozlerimden kanima yayildigini..

ve su an o kucuk gozler üşümenin eleminde eriyor yagmur damlalari duserken istanbul sokaklarina..

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol