confessions

lahrivus

- Yazar -

  1. toplam entry 44
  2. takipçi 1
  3. puan 6795

kevin costner

lahrivus
doğum: 18 ocak 1955 lynnwood, california.

tam adı: kevin michael costner.

aile durumu: costner ilk karısı cindy silva ’dan boşanmış durumda. sahip oldukları üç çocukları "the postman" filminde, babası ve annesi ise "tin cup" filminde küçük rollerde göründüler. şu anda ikinci eşiyle birlikte. 1996’da liam adlı dördüncü bir çocuk sahibi oldu.

eğitim: lise mezunu

önceki işleri: hollywood’a geldikten sonra filmlerde rol kapana kadar tır şoförlüğü, balıkçılık ve otobüs turları düzenlemecisi olarak çalıştı.

ödüller: costner, dances with wolves filmiyle en iyi film ve en iyi yönetmen oscarlarınıi kazandı. ayrıca jfk, tin cup ve dances with wolves filmlerindeki performanslarıyla en iyi erkek oyuncu dalında altın küreye aday oldu.

kötü ödüller : costner, the postman, wyatt earp ve robin hood: prince of thieves filmlerinde en kötü aktör, the postman filminde en kötü yönetmen seçildi.

fazla mesai: costner, "message in a bottle", "wyatt earp", "the bodyguard" ve "revenge" filmlerinde hem oynadı hem de yapımcılık yaptı. the postman, waterworld ve dances with wolves filmlerinde ise oyunculuk, yapımcılık ve yönetmenlik yaptı.

biliyor musunuz?: "wargames" filminde matthew broderick’in oynadığı rolü kabul etmedi ve "the big chill" filminde oynadı. ancak rolü montajda çıkartıldı.

bunu biliyor musunuz:? "raising arizona" filmi için üç kez deneme çekimine katıldı. fakat sonuçta rol nicolas cage’e verildi.
sinemafanatik.com’dan alintidir.

alec baldwin

lahrivus
doğum: 3 nisan 1958 new york.

aile durumu: baldwin, 1993’ten bu yana kim basinger ile evli. (14 ocak 2001’de boşanmak için mahkemeye başvurdular.) ireland adlı bir kızı var. diğer üç kardeşi stephen, william ve daniel da ünlü oyuncular.

eğitim: george washington üniversitesi ve new york üniversitesinde eğitim aldı.

rol : "the hunt for red october" filmine hazırlanırken bir denizaltıyı kullanmayı öğrenmek için ders aldı.

hayal: oynadığı filmlerde birçok defa avukat rolünde karşımıza çıkan baldwin’in çocukluk hayali bir avukat olmaktı.

büyük çıkışı: "the hunt for red october" filmindeki oyunuyla kendini sinema dünyasında kabul ettirdi.

biliyor musunuz:? alec baldwin-kim basinger çiftinin 11 köpeği, yedi kedisi ve bir kurdu var.

bunu biliyor musunuz:? baldwin 1995’te yeni doğan kızının fotoğrafını çekmek isteyen fotoğrafçıya saldırdı. daha sonra açılan davada beraat etti.

söz: "yakışıklılığım yüzünden oyunculuğumu gösterebilecek roller alamıyorum."
sinemafanatik.com’dan alintidir

carrie anne moss

lahrivus
doğum: 21 ağustos 1967. vancouver, kanada.

ilişkiler: 1999’ta oyuncu steve roy ile evlendi. beverly hills’teki evlerinde yaşıyorlar. sherman blue adlı bir köpeği ve rudy adlı bir kedisi var.

eğitim: pasedena dramatik sanatlar akademisinde oyunculuk eğitimi aldı.

çocukluk: 17 yaşında evlenip 19 yaşında iki çocuk sahibi olan annesi ona hayal etmeyi öğretti. moss, 11 yaşında vancouver çocuk müzikal tiyatrosuna girdi ve tüm avrupa’yı kapsayan turlarda oynadı.

önceki işleri: 1985 yılında toronto’ya giderek modelliğe başladı ve japonya’dan ispanya’ya kadar birçok ülkede modellik yaptı.

başlangıç: 1991 yılında ispanya’da modellik yaparken barcelona’da çekilen bir nbc dizisi olan "dark justice"de bir rol aldı. daha sonra çekimler los angeles’a kaydırıldı ve moss da oyunculuğa adım atmış oldu.

tv: "dark justice"den sonra "baywatch" ve "silk stalkings" gibi dizilerde bir süre rol aldı. kaderin bir cilvesi olarak bu yıllarda "the matrix" adlı ilerde oynayacağı sinema filmiyle hiçbir benzerliği olmayan bir tv dizisinde de oynadı.

çıkışı: carrie-anne moss, matrix’in yönetmenleri larry ve andy wachowski’yi sadece güzel olmayıp aynı zamanda yetenekli olduğuna inandırmak için tam 6 defa deneme çekimine alındı. sonunda çok büyük başarı kazanan film, onu aranan bir yıldız haline getirdi.

hobileri: paten kaymaktan ve bisiklete binmekten hoşlanıyor. ayrıca karate ve aerobiğin karışımı olan "karobiks" yapıyor.

biliyor musunuz?: annesi kızına bir isim ararken, 1967 yılında büyük bir hit olan hollies grubunun "carrie-anne" şarkısından esinlenerek kızına bu ismi vermeye karar verdi.

söz: "oyunculuğun %99’unun kendine güvenden ibaret olduğunu düşünüyorum."
sinemafanatik.com’dan alintidir

adam sandler

lahrivus
doğum: 9 eylül 1966, brooklyn.

ilişki: şu anda jackie tilton adlı model ile birlikte. daha önce alicia silverstone ile birlikteliği olmuştu.

eğitim: new york üniversitesinde öğrenim gördü.

müzik: adam sandler’ın son albümü "stan and judy’s kid" tüm zamanlarda piyasaya çıktığı ilk hafta en çok satılan komedi albümü oldu ve billboard listesinde 16.sıraya kadar yükseldi. daha önceki üç albümü de platin plak kazanmıştı.

başlangıç: 17 yaşındayken sürekli gittiği boston’daki bir komedi klübünde sahneye çıkıp çok büyük ilgi toplayınca, stand-up konusunda doğuştan yetenekli olduğunu anladı.

yazar: sandler, "happy gilmore" ve "billy madison" filmlerinin senaryo yazarlarından biriydi.

saturday night live: gece klüplerindeki stand-up şovlarından birini şans eseri izleyen snl yapımcısı dennis miller, onu ilk önce ünlü komedi programında yazar olarak işe aldı. sandler daha sonra programda oyuncu olarak da görev almaya başladı.

biliyor musunuz?: üniversiteki ilk yılında klüplerde stand-up yaparken gelen bir teklf üzerine ünlü "cosby show" dizisinde bill cosby’nn oğlu theo’nun arkadaşı olarak göründü.

box office: drew barrymore ile oynadığı "the wedding singer" filminden sonra yıldızı iyice parlayan sandler’ın "waterboy" filmi ilk haftasonu 38 milyon dolar, "big daddy" ise yine ilk haftasonunda 41 milyon dolar gibi çok yüksek hasılatlar elde etti.
sinemafanatik.com’dan alintidir

renee zellweğer

lahrivus
doğum: 25 nisan 1969. teksas, amerika.

lakabı: zelly

aile: isviçreli bir anne ile norveçli bir babanın iki çocuğundan biri. andrew adlı bir erkek kardeşi var.

eğitim: tv ve sinema üzerine eğitim aldığı teksas üniversitesinden 1991 yılında mezun oldu.

okul: okulda çok sosyal bir öğrenci olan zellweger ponpon kızlık ve jimnastiğin yanında drama klübünde oyunculuk yaptı. o zamanki öğretmeni rachel smith şu anki başarısının onu şaşırtmadığını söylüyor.

başlangıç: zellweger üniversiteyi bitirdikten sonra reklam filmleri ve küçük bütçeli filmler için deneme çekimlerine katılmaya başladı. sonunda filmlerde küçük roller kapmayı başardı.

çıkışı: tom cruise’un başrolünde oynadığı "jerry maguire"da herkesi şaşırtarak cruise’u bile gölgede bıraktı ve filmin de başarı kazanmasıyla büyük bir hayran kitlesine ulaştı.

biliyor musunuz?: kendisini insanların çok sık şekilde şarkıcı jewel ile karıştırdıklarını söylüyor.

bunu biliyor musunuz?: norveçli babasından gelen zellweger soyadını, hollywood tarzı daha rahat söylenen ve akılda kalan bir başkasıyla değiştirme tekliflerini kabul etmedi.

söz: “çok garip, çünkü hiç zaman ’günün birinde oyuncu olacağım’ diye karar vermedim. ama hayatımda bir karar verme aşamasına geldiğim anda bu işi yapmaya başlamıştım. kendime bir amaç belirlemedim. kendimi akışa bırakacağım ve neler olacağını göreceğiz."
sinemafanatik.com’dan alintidir

milla jovovich

lahrivus
doğum: 19 aralık 1975. kiev, ukrayna.

gerçek adı : milla natasha jovovich.

aile: yugoslav doktor bir baba ve rus bir annenin tek çocuğu.

ilişkiler: 1997’de ünlü fransız yönetmen luc besson ile evlendi. 1999’da ayrıldılar. red hot chili peppers’ın gitaristi john frusciante ve oyuncu jeremy davies ile birliktelik yaşadı.

çocukluk: 5 yaşında kadar doktor olan babasının görevi dolayısı ile rusya’da çeşitli şehirlere gittiler. daha sonra amerika’ya taşındılar. burada oyuncu olan annesinin etkisiyle oyunculuk dersleri almaya başladı.

eğitim: lise mezunu

modellik: 11 yaşında iken bir moda dergisinin kapağı için ünlü bir fotoğrafçı resimlerini çekti. ancak dergi jovovich’in yaşının 11 olduğunu öğrenince fotoğrafı kullanmayı reddetti. fotoğrafçı, bu resimler kullanılmazsa bir daha dergiyle çalışmayacağını söyledi ve kabul ettirdi. böylece jovovich bir moda dergisine kapak olan en küçük model oldu.

çıkış: 15 yaşında geldiğinde bir model olarak iyice tanınmaya başlamıştı. böylece ilkinde brooke shields’ın oynadığı filmin devamı olan "return to blue lagoon"’da ilk başrolünü aldı.

müzik: 1994 yılında "the divine comedy" adlı albümü piyasaya çıktı. kendi müziğini "benim kişiliğimi yansıtıyor. hoş ama bir yandan da garip, paranoid ve depresif." şeklinde açıklıyor.

söz: "hala bir sanatçıyım. asla para için kötü bir filmde oynamayacağım. bana destek olması için hala modellik yapabiliyorum."
sinemafanatik.com’dan alintidir

john malkovich

lahrivus
doğum: 9 aralık, 1953 amerika.

gerçek adı: john gavin malkovich
aile durumu: babası çevre yöneticisi annesi ise gazeteciydi. kardeşi danny bir televizyoncu. bir süre aktris glenne headly ile evli kaldı. asya kültürleri konusunda uzman olan karısı nicoletta peyran ile iki çocukları var.

eğitim: doğu illinois üniversitesinde ve illinois eyalet üniversitelerinde öğrenim gördü.

ilişkiler: bir süre michelle pfeiffer ile birlikteliği oldu.

tiyatro: arkadaşı gary sinise ile birlikte 1976’da chicago’daki steppenwolf tiyatrosunu kurdular. daha sonra sinise ile birlikte "of mice and men" (fareler ve insanlar) filminde oynadılar.

ödül: "places in the heart" ve clint eastwood ile birlikte oynadığı "in the line of fire" filmlerindeki performanslarıyla oscara aday oldu.

biliyor musunuz:? üniversiteki ilk yılında çok şişman olan malkovich, futbol takımına girmek için çok sıkı bir diyete girdi ve 10 haftada 35 kilo verdi.

söz: "senaryodaki bir sahnenin çıkartılıp yerine bir başkasının konulmasından hoşlanmıyorum. yönetmenlerin buna hakları olduğunu kim söylüyor? ben bir yazarın eserine bunu yapmak istemezdim." tiyatroyu neden filmlerden daha çok sevdiği üzerine konuşurken.


sinemafanatik.com’dan alintidir

jean reno

lahrivus
doğum: 30 temmuz 1948, casablanca-fas.


gerçek adı: juan moreno.


aile: ilk evliliğinden iki çocuğu olan reno, 1996’da ikinci evliliğini nathalie dyszkiewicz ile yapar ve bu evlilikten de 2 çocukları olur.


çocukluk: franco’nun zulmünden kaçan ispanyol anne ve babası fas’a yerleşirler. sinemaya olan düşkünlüğü çocuk yaşlarda başlar. tüm zamanını, john wayne, william holden, marlon brando, jean gabin ve louis jouvet’nin filmlerini izleyerek ya da şehrin sıcağından kaçıp fas’ın sahillerinde denize girerek geçirir. 1967’de çıkan iç savaş jean’ın fas’ı terkederek fransa’ya gitmesine sebep olur. askerligini fransa da yapar.


eğitim: reno’nun casablanca da tiyatro eğitimi almış olması, fransa da askerliğini oldukça rahat bir şekilde tamamlamasına yardımcı olur.


şöhret: 70’li yıllar tiyatro ve tv ağırlıklı çalışmalarla geçer. ilk övgüler 1979’da costa gavras’ın "clair de femme" filminden gelir. ardından didier flamand’ın tiyatro grubu ile avrupa turnesine çıkar.

luc besson ile yolları çakıştığında artık şöhrete giden yolun ilk basamaklarını çıkmaya başlamıştır. önce l’avant dernier (1981), ardından le dernier combat (1983) tamamlanır. la dernier combat filmi ile birçok fransız film ödülleri alırlar. 1985’te subway’i çekerler. 1988’de beklediği çıkışı besson’un le grand bleu’su (the big blue) ile yakalar. big blue, fransa ve tüm avrupa’da mükemmel gişe yapar ve reno’nun şöhret patlayışının onayı olur. la femme nikita (1991) filminde, kısa rölünde bir tetikçiyi canlandırır. bu karakter besson’un 1994 kült karakteri leon’a bir köprü görünümündedir. 1993’de les visiteurs (the visitors) fransa’da büyük başarı getirir.

18 kasım 1994’de the professional filmi ile reno, hollywood‘da gerçek yerini bulur. bu film besson ve reno’nun amerikan hayran kitlesinin alt yapısını oluştururken, fanatik hayranlarının kalbine kült bir kahraman olarak imza atar. filmin amerikan seyircisine ağır gelen 23 dakikası çıkartılır. ancak 15 ağustos 2000 yılında un-cut versiyonunun, amerikadaki hayranlarına da ulaşması düşünülerek dvd’si piyasaya sürülür.

1995’te french kiss, 1996 da mission: impossible tamamlanır. her iki film de iyi olmamakla beraber mission: impossible iyi gişe yapar ve box officedeki yeri de reno’nun şöhret ışığını yanık tutmaya yardım eder. bu dönemde reno fransa’ya döner, le jaguar ve un amour de sorcière’i çeker. 1997’de amerika’ya dönerek roseanna’s grave ile amerikan seyircisini komedyen yönü ile kazanmayı hedefler. çabası sonuç vermez çünki amerikan seyircisi reno’yu sadece aksiyon filmlerinde görmek istemektedir.

1998 sırada godzilla vardır. yazın en iyi filmi olması beklenirken sonuç hayalkırıklığıdır. eleştirmenler aynı görüşü paylaşırlar. filmdeki tek iyi şey reno’nun performansıdır. 1998’de başarılı bir yapım ile yüzler güler. robert de niro ile birlikte oynadığı ronin, godzilla’nın ilk hafta yaptığı gişeyi toplamda da geçemese de çok daha iyi bir filmdir. godzilla’dan sonra the visitors filminin devamı için reno fransa’ya döner ve amerikan versiyonunu çekerler. 2001 de film gösterimdedir.

eylül 2000’de jean-christophe grangé’ın bestseller romanından uyarlanan les rivières poupres (the crimson rivers) gösterime girer. ardından da 2001’de wasabi ve 2002de bir tekrar filmi olan rollerball.


ödüller: 3 kez cesar ödüllerine aday gösterildi. 1989 da le grand bleu filmi ile en iyi yardımcı aktör, 1994 de les visiteurs la en iyi aktör, 1995 de leon filmi ile en iyi aktör dalında aday oldu.


biliyor musunuz?: muhasebeci, kamyon şöförü ve fotoğraf stüdyosunda tezgahtar olarak çalıştı.

ingilizce, almanca, fransızca ve italyanca konuşuyor. amerikan star sisteminden hoşlanmıyor. güney fransa ve los angeles’daki evleri arasında mekik dokuyor.

fransa da güven verici görünümünden dolayı kadınlar tarafından seks sembolü olarak görülmekte.

matrix’deki agent smith rolü için yapılan teklifi godzilla’da oynamak için reddetti.

söz: "burada tam anlamıyla bir yıldızsınız, tüm dünyanın gözü önündeki bir yıldız. amerikalılar filmlerini tüm dünya için yapıyorlar. fransa’da hiçbir zaman bir titanic veya godzilla yapamazsınız." (amerikan filmleri ile fransız filmlerini kıyaslaması istendiğinde.)

"oynadığım her amerikan filmine karşılık bir fransız filminde oynamak istiyorum. rol seçme fırsatına sahip olduğum için şanslıyım. elimden geleni yapıp, rollerimi dikkatli şekilde seçtikten sonra mutluyum."

sinemafanatik.com’dan alintidir.

samuel l. jackson

lahrivus
doğum: 21 aralık 1948. washington, amerika

tam adı: samuel leroy jackson

aile: babası o küçükken evi terketti. annesine temizlikçi olarak çalışan büyükbabası yardım etti. 1980’den beri latanya richardson ile evli. zoe adlı bir kızı var.

eğitim: morehouse college’da oyunculuk üzerine eğitim aldı.

önceki işleri: oyunculuğa başladığı ilk yıllarda çalıştığı işlerden biri, ünlü yıldızların kaldığı manhattan plaza’da kapı bekçiliği yapmaktı.

okul: okulda pek sosyal olmayan jackson, uzun yıllar okul senfoni orkestrasında üflemeli çalgılar çaldı.

çıkışı: jackson, 1994’e kadar neredeyse 30 filmde oynadı ama çok az bir kesim onu tanıyordu. 1994 yılında quentin tarantino "pulp fiction"da ona rol verdi ve böylece jackson uzun zamandır hakettiği değeri kazandı.

uyuşturucu: 1996 yılında katıldığı bir tv programında 80’lerin ortasından 1991’e kadar uyuşturucu bağımlısı olduğunu itiraf etti ve rehabilitasyonun bitmesinden iki hafta sonra "jungle fever"da br uyuşturucu bağımlısını canlandırdı.

hobileri: komedi kitapları okumayı ve hong kong filmleri izlemeyi seviyor.

biliyor musunuz?: 1988 yılında new york metrosundaki tren tarafından yaklaşık 50 metre sürüklendi ve bunun sonucunda dizinden büyük bir ameliyat geçirdi. açtığı tazminat davasında 540,000 dolar kazandı.

bunu biliyor musunuz?: golf oynamayı o kadar seviyor ki, film anlaşmaları yaparken mutlaka kendisine golf oynaması için belirli zamanlar ayrılmasını şart koşuyor.

söz: "bir zamanlar birisi bana şansın, hazırlık ve fırsatın mükemmel birleşimi olduğunu söylemişti. size söyleceğim şu: her zaman hazırlıklı olun. oyunculuk eğitiminde size öğretmedikleri şey, şansın çok gerekli olduğudur. önce yeterince iyi olmalısınınz, sonra doğru zamanda doğru yerde bulunmalısınız ve doğru filmde oynayıp doğru insanlar tarafından izlenmelisiniz."
sinemafanatik.com’dan alintidir

cuba gooding jr

lahrivus
doğum: 2 ocak 1968,bronx,n.y


aile: babası cuba gooding ve annesi shirley gooding şarkıcılar. omar gooding adında oyunculuk yapan bir erkek kardeşi var. anne ve babası 1974 yılında boşandılar.

ilişkiler: lisede tanıştığı sarah kapfer. ile 7 sene birliktelikten sonra 13 mart 1994 yılında evlendiler. bu evlilikten spencer ve mason isminde iki çocukları var.


çocukluk: baba cuba gooding, 1970’lerin grubu the main ingredient’in solistidir. grup, everybody plays the fool 45’liği ile bir anda para ve şöhreti yakalayınca gooding ailesinin de hayatı köklü değişime uğrar. aile bronx’taki küçük apartman dairesinden los angeles’ta büyük bir eve taşınır. başlarda herşey cuba için iyi görünse de, babası 1974’de annesinden boşanır, şöhreti ve serveti de beraberinde götürür. cuba 13 yaşında iç huzurunu dine yakınlaşarak kazanır. dört ayrı güney california lisesinde okuyan cuba, bunlardan üçünde de sınıf başkanlığı yapar.


eğitim: 4 kez lise değiştirdi, 3 yıl japon dövüş sanatları akademisinde eğitim gördü.


şöhret: profesyonel anlamda halk önüne ilk çıkışı 1984 yılındadır. olimpiyat oyunları kapanışında lionel richie ile aynı sahneyi paylaşarak break-dance yapan cuba o yıl henüz 16 yaşındadır. okulda sahneledikleri bir oyun sırasında, sınıf arkadaşlarından birinin oyuncu ajanı olan babası tarafından keşfedilir. kamera önüne ilk geçişi ise reklam filmleri ile gerçekleşir. bu ilk denemeyi bir tv serisi olan ‘hill street blues’ daki küçük rolü izler. sette çekimler esnasında nerede nasıl duracağını bilememesi, yere çekilen bantların ne olduğunu kavrayamaması, yönetmen ve asistanların kendisine dediklerine fazlaca bir anlam katamamasının sonucunda, oyunculuk üzerine dersler almaya karar verir.

eddie murphy’nin başrol oynadığı ‘coming to amerika’ filminde küçük bir rolü olur. ardından 1990 yılında şöhretle ilk tanışma gerçekleşir. john singleton’un ‘boyz n the hood’ filminde gettoda yaşayan tre styles karakterini canlandırır. bu başrol cuba’ya sayısız hayranın yanı sıra, yönetmeninin de hayranlığını kazandırır. cuba’nın rol aldığı b kategorisinde duran bu filmleri iyi yapan tek unsur, sadece o’nun bu filmlerde yer almasıdır. sonuçta bu filmlerin başarılı olmasının ardında yatan gerçek ise hayranlarının o zamana kadar zannettikleri gibi değildir. yani siyah, çekici ve bekar olması başarıyı getirmemiştir. o’nu başarılı kılan tek şey tanrı vergisi yeteneğidir. ’jerry maguire’ filmine kadar yeteneğini ziyan ettiği seneler, orta kuvvette gözüken filmlerde de rol alır cuba. 1992’deki ’gladiator’ ya da ‘judgment night’ seyirciyi gişeye yaklaştıramamıştır bile. ve tüm başarısı da bu filmleri varlığı ile kurtarması olur. şansın cuba’ya ikinci kez gülümsemesinin ardından jerry maguire’daki rolüyle ellerinin arasında altın bir heykelcik durur. rod tidwell rolü o’nu oscar’la onurlandırmıştır. ’as good as it gets’ filmine gelene kadar oscar kazandıran rolü kadar ağırlıklı başka bir rolde oynamadı. büyük isimlerle birlikte oynadığı çoğu filmden yüzünün akı ile çıkmayı her zaman başardı.

robin williams’ın öbür dünyadaki rehberini canlandırdığı ‘what dreams may come’ cuba’ya çok bir şey katmadı ancak, "instinct" filminde anthony hopkins isminin yanında durmak cuba’nın da kariyerine parlak bir yıldız daha ekletti. hele ki ‘men of honor ‘da usta aktör de niro’nun yanında ezilmedi. bunca büyük isimle birlikte çalışmış olması, o’nu snow dogs filminde bir başka deneyimli isim james coburn ile karşı karşıya getirdiğinde artık ürkütemezdi. komedi alanındaki üstün yeteneğini de her fırsatta konuşturan cuba yaşamında her zaman geriye dönüp bakmasını bilen, ilgiden hoşlanan ancak asla aşırı uçları sevmeyen, kararlı ve düzgün karakteri ile hayranlarının kalbinde çoktandır farklı bir yerde oturmakta. 1997’de oscar töreninde yaptığı konuşma ile amerikan halkının kalbinde öenmli bir yer kazanan sanatçı, hollywood kimliğinden öte, tanrı vergisi sanatçılık yeteneğiyle böylesine bir övgüyü başından beri haketmektedir. belki hiçbirzaman denzel washington veya laurence fishbourne ile kıyaslanmayacak, ancak kararlı tırmanışını olası engellere rağmen sürdürecek bir aktör cuba.

ödüller: 1997’de "jerry maguire" filmindeki rolü ile en iyi yardımcı aktör dalında oscar ve sag ödüllerini kazandı,altın küre’ye aday oldu.


biliyor musunuz ?: *pepsi reklamlarından büyük para kazandı.

*insanların kendisi ile ilgilenmesinden son derece hoşlanıyor.
sinemafanatik.com’dan alintidir

george clooney

lahrivus
doğum: 6 mayıs 1961 kentucky, amerika.

aile : babası gazeteci nick clooney, halası şarkcı rosemary clooney, amcası ise aktör josé ferrer.

birliktelik: 1989 yılında evlendiği talia balsam’dan 1992 yılında boşandı. 3 yıldır birlikte yaşadığı, sevgilisi celine balitran’dan ayrıldı.

eğitim: kuzey kentucky üniversitesi.

şöhret: 1984 yılında clooney, "e/r" adlı bir dizide rol aldı. garip bir tesadüf eseri bundan tam 10 yıl sonra bu kez "er"(hastane) adlı dizide oynadığı dr. douglas karakteri ile şöhrete ulaştı.

ödüller: er, dizisindeki rolüyle iki defa emmy’ye 3 defa da altın küreye aday oldu.


yapım: maysville pictures şirketine sahip ve bir tv yapım şirketi olan mirador entertainment’a başkanlık yapıyor.

spor: beyzbola karşı büyük bir ilgisi olan clooney’in en büyük hayali profesyonel bir oyuncu olmaktı. hatta bunun için cincinati reds takımında şansını denedi ama başarılı olamadı.

evlilik: her fırsatta kesinlikle evlenmeyeceğini ve çocuk sahibi olmayacağını söyleyen clooney, bu konuda nicole kidman ve michelle pfeiffer ile 10 bin dolarına iddiaya girdi.

biliyor musunuz?: 1982’de los angeles’a gidince bir yol yapımcısı olarak iş bulmadan önce bir yıl boyunca bir arkadaşının evindeki dolapta yattı.

bunu biliyor musunuz?: depremden çok korkan clooney evinde max adındaki 80 kiloluk domuzuyla beraber yaşıyor.

söz: "evlilikte sizden bekleneni yapmakla yükümlüsünüz."

"özel hayatımı başkalarıyla paylaşmaktan hoşlanmıyorum. paylaşırsam artık özel olmaz!."

sinemafanatik.com’dan alintidir

mel gibson

lahrivus
gerçek adı: mel columcille gerard gibson.

doğum: 3 ocak 1956 peekskill, new york.

aile : tam 11 çocuklu bir ailenin üyesi. 1980’den bu yana hemşirelik yapan robyn moore ile evli. 6 çocukları var ve yedincisi de yolda.

eğitim: sydney’deki ulusal dramatik sanatlar enstitüsünde eğitim aldı. kızkardeşi okula mel’in haberi olmadan onun adına başvuruda bulunmuştu. okulda amerikan aksanı nedeniyle diğer çocukların alay konusu oluyordu. ayrıca new south wales üniversitesine devam etti.

ilk filmi: 1977 yapımı düşük bütçeli "summer city" filminde bir sörfçüyü oynadı.

büyük çıkışı: "summer city" yi izleyen yönetmen george miller, yeni filmi "mad max"in oyuncu seçimine gibson’ı da çağırdı. görüşmeden bir gün önce büyük bir bar kavgasına katılan gibson’ın yüzü yara bere içinde kaldı. belki de bu garip tesadüf sayesinde yüzü mad max karakteri için daha uygun gözüktü ve filmin büyük başarısıyla bir anda tanındı. ardından gelen "cehennem silahı" serisi ile bir yıldız statüsüne ulaştı.

ödüller: "braveheart" ile en iyi yönetmen ve en iyi film oscarları. "gallipoli" filmiyle avusturalya film enstitüsü en iyi oyuncu ödülü.

medya: 1997 yılında empire dergisi tarafından tüm zamanların 100 film yıldızı listesinde 12. sırayı aldı. people dergisinin her sene seçtiği dünyanın en güzel 50 insanı listesine üç defa girmeyi başardı.

biliyor musunuz?: amerikan kütüphaneler birliğinin okuma yazma seferberliği için büyük çaba gösterdi.

üniversitede geoffrey rush (shine) ile oda arkadaşıydılar.

bunu biliyor musunuz:? new york’ta doğan gibson’ın babası 1968’de jeopardy (riziko) programında 24000 dolar kazanınca ailesi ile birlikte avusturalya’ya yerleştiler.

söz: "herşey çok çabuk gelişiyor. hemen frenlere basmam gerek yoksa bir yerlere fena toslayacağım."
sinemafanatik.com’dan alintidir

jack nicholson

lahrivus
doğum: 22 nisan 1937 new york.

gerçek adı: john joseph nicholson
aile durumu: sandra knight ile 1961’den 66’ya kadar evli kaldı. daha sonra anjelica huston, rebecca broussard ve lara flynn boyle ile birliktelikleri oldu. jennifer, lorraine ve raymond adında üç çocuğu var.

eğitim: new jersey manasquan lisesinden mezun.

çıkışı: kariyerinin başlarında daha çok ikinci sınıf korku filmlerinde oynayan nicholson, 69 yapımı "easy rider" filmindeki rolü ile dikkatleri çekti ve arkasından gelen "five easy pieces" ile konumunu sağlamlaştırdı.

ödüller: kariyerinde birçok ödül kazanan nicholson, 1975’te "one flew over the cuckoo’s nest" ve 97’de "as good as it gets" ile en iyi erkek oyuncu oscarını, "terms of endearment" filmi ile de en iyi yardımcı oyuncu oscarını kazandı. american film enstitüsü tarafından kendisine 1994 yılında hayat boyu başarı ödülü verildi.

spor: jack nicholson, nba takımlarından los angeles lakers’ın çok fanatik bir taraftarı.

biliyor musunuz:? babası tarafından terk edilen jack nicholson, yıllarca büyükannesinin annesi, annesinin de ablası olduğuna inanarak yaşadı. ta ki, time dergisinde çalışan bir gazetecinin onun hakkında yaptığı araştırmada gerçeği ortaya çıkarmasına kadar.

sözler: "senaryoyu okuduğum anda oscar kazanacağımı biliyordum." terms of endearment filmi hakkında.

"hayatta iki kişiye yalan söylersiniz: kız arkadaşınıza ve polise."

"bir film setindeki yıldız saatli bomba gibidir. insanların ona korkmadan yaklaşabilmeleri için o bombanın etkisiz hale getirilmesi gerekir."
sinemafanatik.com’dan alintidir

colin farrell

lahrivus
31 mart 1976’da doğan colin farrell gibi oyunculara meteor starlar benzetmesi yapılıyor. çok hızlı sektöre düşüyor ve güçlü bir etki bırakıyor. sinema tarihinde çok fazla meteor olmasına rağmen çok azı aynı başarıyı devam ettiriyor.

şimdilik colin farrell -yıl içinde oynadığı film sayısına bakılırsa- çok sıkı bir giriş yaptı ve devam ediyor. bir kaç filmden sonra anlaşıldı ki tek başına filmleri götürebiliyor.

ilk çıkışı hiç süphesiz joel schumacher’in tigerland filmi ile oldu. tesadüf ki tigerland filminde canlandırdığı "roland bozz" karakteri gerçek hayatındaki karaktere çok benziyor. gem vurulamayan ve her zaman dikkatleri üzerine çeken bir profil çiziyor. performansından dolayı oldukça iyi bir eleştiri almış ve tigerland bir çokları için klasikler arasında sayılıyor.

daha önceleri kevin spacey’in "ordinary decent criminal" filminde küçük bir rol almış ve american outlaw ile de hollywood’a transfer olmuştu. kariyerini iyi seçilmiş filmlerle sürdürmeye devam ediyor. kalıcı olma yolundaki en büyük sınavı oliver stone’nun "alexander" filmiyle verecek gibi gözüküyor. başlı başına büyük bir prodüksiyon ve aynı adla filmin bir de rakibi var. hangi filmin tutulacağı ise oynayan oyuncularin performansı ile dogrudan ilişkili. verdiği röportajlar ve ödül törenlerindeki tavrı ile tam bir irlandalı olduğunu kanıtlıyor.

babası eamon farrell bir futbol oyuncusu.
en sevdiği kitap "nietzsche ağladığında"
model sevgilisinden james adında bir oğlu var.

"kalbimde gerçek bir irlandaliyim. sadece kendim gibiyim, silahima (mecazi anlamda) sarilir ve insanlara statülerinden bagimsiz davranilmasi gerektigi gibi davranirim. ve sadece gülerim.
sinemafanatik.com’dan alintidir

uma thurman

lahrivus
doğum: 29 nisan 1970 boston, amerika.

gerçek adı : uma karuna thurman

aile : kızkardeşi dechen thurman oyunculuk yapıyor. babası robert thurman tibet’te budist rahipliğine kabul edilen ilk batılıydı. annesi isvaç asıllı olan thurman, 1998’de ethan hawke ile evlendi. maya ray adlı bir kızları var.

ilişkiler : 1990-92 arasında gary oldman ile evli kaldı. 1998’den beri aktör ethan hawke ile evli ve bir çocukları var. daha önce bir süre robert de niro ile birlikteliği oldu.

eğitim: uma thurman 15 yaşında okulu bıraktı ve oyuncu olmak için new york’a geldi. burada bir süre bulaşıkçılık ve modellik yaptı. aynı şekilde annesi de isveç’tem amerika’ya geldiğinde bu işleri yapmıştı.

ilk filmi: 1987’de "kiss daddy good night"da erkekleri baştan çıkarıp soyan bir kızı oynadı.

ünlü sahne: "pulp fiction" filminde john travolta ile yaptığı dans sahnesi, thurman’ın en ünlü sahnesi oldu.

biliyor musunuz?: uma, hindu dinindeki tanrıçalardan birinin ismi. asya dinleri alanında profesör olan babası tarafından verildi. kutsamaların bağışlayıcısı şeklinde bir anlama geliyor.

söz: "uzun boylu, sarışın, mavi gözlü bazı kısımları zayıf bazı kısımları şişman, sıradan biri. " kendisini tarif ediyor.

"evde olmayı, kızımla ve bahçeyle zaman geçirmeyi çok seviyorum. umutsuzluk genç oyuncuların parfümüdür. bundan kurtulmak çok rahatlatıcı. eğer bunu koklamaya devam ederseniz bu sizi çıldırtabilir. bu meslekte birço insan kendini kaybederek sonunda ölüme kadar gidebiliyor. benim planım bu değil.
sinemafanatik.com’dan alintidir

winona ryder

lahrivus
doğum: 29 ekim 1971, winona, minesota.

gerçek adı: winona laura horowitz

isim: doğumdaki soyadı horowitz, bir rus göçmeni olan büyükannesi ethel horowitz’den geliyor.

ilişkiler: david duchowny, christian slater ve johhny depp ile birliktelik yaşadı. matt damon ile nişanlandı.

ilk filmi: 1986 yılındaki "lucas" filmindeki gina karakteriyle sinemaya adım attı.

güzellik : 1997 yılında dünyanın en güzel 50 insanından biri seçldi.

ödüller: 94’te "age of innocence" ile en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında, 95’te ise "little women" ile en iyi kadın oyuncu dalında oscar’a day oldu. "age of innocence" ile altın küreyi kazandı.

biliyor musunuz? 20 yaşında, devamlı filmlerde oynamaktan depresyona girdi ve kendi isteğiyle bir hastaneye yattı.

bunu biliyor musunuz?: ailesi ile birlikte caiforniya’ya taşındıktan 1 hafta sonra yeni okulundaki çocuklar tarafından kötü bir şekilde dövüldü. "beni eşcinsel bir erkek sanmışlardı" diye o günleri hatırlıyor. bu olay sonucunda ailesi onu okuldan alarak oyunculuk eğitimi veren american conservatory theatre’a soktu. böylece oyunculuk için ilk adımlar atılmış oldu.

müzik: cher’in "shoop shoop song" şarkısının klibinde rol aldı.

yönetmen: winona ryder, "age of innocence" filminde birlikte çalıştığı martin scorsese’yi dünyanın en büyük yönetmeni olarak görüyor.
sinemafanatik.com’dan alintidir

kim başınger

lahrivus
doğum: 8 aralık 1953, georgia.

aile: babası don (şirket yöneticisi), annesi ann (model), kardeşleri mick, skip, asley ve barbara.

ilişkiler: eski eşi ron britton (makyöz). bir dönem şarkıcı prince’le (the artist) birlikte olan yıldız, şu anda aktör alec baldwin’le evli. ((14 ocak 2001’de boşanmak için mahkemeye başvurdular.) çiftin ireland eliesse adında bir kızları var.

eğitim: georgia üniversitesi mezunu.

başlangıç: çok sevdiği "my fair lady" filmindeki ’loverly’ adlı şarkıyla yerel bir yetenek yarışmasına katıldı. babasının desteğiyle katıldığı yarışmayı kazanamadı. ama bir süre sonra bir başka yarışmayla "breck (şampuan) kızı" oldu. bu sonuç onun için modelliğe ve sonrasında oyunculuğa giden yolun ilk adımıydı.

ilk filmi: 1981 yapımı david greene filmi "hard country"de daryl hannah ile birlikte oynadı.

ödül: 1997’de kevin spacey ve russel crowe’la birlikte oynadığı "l.a confidential" filmindeki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında oscar kazandı.

müzik: tom petty’nin "mary jane’s last dance" şarkısının video klibinde oynadı.

biliyor musunuz?: agorafobisi olan oyuncusu, rahatsızlığının arttığı bir dönem, 6 ay boyunca evden dışarı çıkmadan yaşadı. daha sonra bu konuda terapi gördü.

bunu biliyor musunuz?: doğumyeri olan georgia’da bir şehir satın aldı. şu anda braselton şehri kendisine ait.

söz: "oyunculuk hakkında bildiğim tek şey, sadece yaparsın. tanrı stanislavsky’yi kutsasın, ama adını bile telaffuz edemiyorum."
sinemafanatik.com’dan alintidir

kirsten dunst

lahrivus
doğum: 30 nisan 1982. new jersey.

tam adı : kirsten caroline dunst

takma adı: kiki

aile: babası klaus dunst alman. annesi ise isveç asıllı. 1985 doğumlu bir erkek kardeşi var.

çocukluk: henüz 3 yaşındayken televizyon reklamlarında oynamaya başladı.

eğitim: 2000 yılında liseyi bitirdi.

başlangıç: 1989’da woody allen’ın "new york stories" filmindeki küçük rolü ile sinemaya adım attı. kısa zaman sonra ailesi los angeles’a taşınınca oyunculuk için daha çok şans bulmaya başladı.

1994’de brad pitt ve tom cruise’un oynadığı "interview with the vampire" için oyuncu seçiminde christina ricci ve leelee sobieski gibi adayların arasından rolü kaptı. filmdeki performansı ile henüz 12 yaşında altın küre’ye aday oldu.

şöhret: "bring it on" ve "get over it" gibi gençlik filmleri tanınmasını sağladı, 2002 yılındaki "spider man"de mary jane watson rolü için seçilmesi ile tüm dünyada tanınan bir isim oldu.

biliyor musunuz ?: "american beauty"de angela rolü ilk olarak dunst’a teklif edimişti ama reddetti.

"spider man"deki mary jane watson rolü için ilk seçim dunst değildi. ondan önce kate hudson ve alicia witt’e rol teklif edilmişti. onlar reddedince dunst seçildi.

söz: henüz 15 yaşındaydım. senaryoyu anlayacak durumda değildim ve tüm o gül yaprakları arasında kevin spacey ile öpüşmek istemedim." american beauty’deki rol teklifini neden reddettiği hakkında.

"bir erkek için ağlar mıyım? hiçbir zaman bir erkek için ağlamam. neden sizi ağlatacak biri için gözyaşı harcayasınız ki?"

"büyümek ve güzel olmak istiyorum. güzel olmak herşey demek değil ama zararı da yok"
sinemafanatik.com’dan alintidir

julianne moore

lahrivus
doğum: 3 aralık 1960, boston amerika.

gerçek adı: julie smith

aile: babası askeri yargıç, annesi ise sosyal alanda hizmet veren bir çalışandı.

eğitim: boston üniversitesi güzel sanatlar bölümünden mezun.

ilişkiler: oyuncu john gould rubin ile evlenip boşandı. yönetmen olan bart freundlich’den bir oğlu var.

ödüller: 1998’de "boogie nights" ile yardımcı kadın oyuncu dalında, 2000 yılında da "the end of the affair" ile en iyi kadın oyuncu dalında hem oscar hem de altın küreye aday oldu. önümüzdeki yıllarda bir oscar kazanacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

önceki işleri: kısa bir süre garsonluk yaptı.

biliyor musunuz?: harrison ford’un başrolünde oynadığı "the fugitive"deki üç dakikalık sahnesini izleyen steven spielberg, deneme çekimine bile gerek görmeden onu jurassic park’ın devamı olan "lost world"de oynatmaya karar verdi. bu filmin hemen arkasından oynadığı "boogie nights" ile de oscar’a aday oldu.

gelecek: kuzuların sessizliği’nin devamı olan "hannibal"de, ilk filmde jodie foster’ın oynadığı karakteri oynuyor.

söz: "bilirsiniz her okulda boyu çok kısa olan biri, gözlük takan biri ve atletik olmayan biri vardır. ben bunların hepsiydim."

"kariyerim için hedefim yok. bu sektörde 20 milyon dolar kazanmayan birinin kariyer hedefi olacağını düşünmüyorum."
sinemafanatik.com’dan alintidir
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol