confessions
  1. toplam entry 34
  2. takipçi 1
  3. puan 2996

7 haziran iran'da terör saldırısı

kanepeyecarpanserceparmak
evet, yeni bir döneme girildiği zaten bariz bir şekilde ortadaydı sisi suudi kral ve trumpın dünyanın üzerine ellerini koyduğu fotoğraftan sonra.

https://static01.nyt.com/images/2017/05/23/world/23orb/23orb-master768.jpg

bunun meyveleri olarak da ilk önce silah anlaşması daha sonra katara ambargo ve şimdi de terör ihracatı başladı.

bu saldırının yapıldığı yer zaten sembolik, ayettullah humeyni türbesi ve parlamento. ama bir diğer olay iran'ın en büyük dış politika argümanlarından biri 'bizim ülkemizde terör yok' idi. ki 20 yıldır terör saldırısı yaşamayan bir ülke.

niyetim kimseyi savunmak değil zaten (bkz: #1142348) bu yazımda da belirtmiştim itfaiye hortum metaforuyla. şimdi burdaki olay şu, suudi ve saçma sapan sike sürmeye krem olmayacak arap ülkelerinin oluşturuğu blok. ve katar iran ve muhtemelen türkiyenin dahil olacağı bir diğer blok.

burdaki ana amaç terörün finansörlerini yok etmek gibi gözükse de asıl amaç her cumhuriyetçi abd başkanın yaptığı gibi iran düşmanlığı. çünkü adama demezler mi be aqdumun suudları siz desteklemediniz mi terörü ?

o yüzden bu saldırı fiili olarak bir şeylerin başlangıcı olabilir. daha önce de katara bu şekilde bir ambargo koyulmuştu ve suudiler silah almıştı. ancak sıralama biraz düşündürücü oluyor bu dönemde.

neyse mevzu bu güzel insanlar, gelişme oldukça iki üç bir şey yazarım yine.

3 çocuk

kanepeyecarpanserceparmak
medeniyetin bence en büyük handikapi doğal seleksiyonun ortadan kalkması. şimdi eğitimsiz, vasıfsız ve değer üretmeden sadece tüketen kesim 4-5-6 çocuk yapıyor. şimdi ne olur diyebilirsiniz. çok uç durumlar olmadıkça bu armut dibine düşüyor ve bu doğan arkadaşlar da parazitimsi yaşıyorlar.

yahu bir de üstüne devlet para veriyor bunlara çocuk başına. işsizlik maaşı da alıyorlar. oh ne ala. iş oy vermeye geldiğinde zaten mevzu ortaya çıkıyor. bakmayını referandumda başa baş olduğuna. genel seçimlerde özümüze döneriz yine.

almanya'nın incirlikten çekilmesi

kanepeyecarpanserceparmak
öncelikle incirlik bir nato üssü değildir. amerika'yla yapılan anlaşma gereği verilen bazı imtiyazlar vardır. kısacası bizim toprağımız. ama üs içerisinde olan her hangi bir olay nato hukukuna dahildir. olay bu sadece.

orda kuş uçsa bizim askerlerimize haber vermek zorundadırlar. almanyanın amacı ise ne ortadoğu ne de başka bir şey sadece ve sadece ukraynayı denetlemektir, avaxlarla.

ve türkiye cumhuriyetinin yönetimine karı silahlı mücadeleye giren, ülkede bomba patlatan, asker öldüren, halktan insanları kendi sözde mahkemelerinde yargılayıp infaz eden sözde 'halk hareketi'nin mensuplarını ülkesinde barındıran, bize vermeyen bunlar da yetmezmiş gibi -her ne kadar günahım kadar sevmesem de- türkiyenin iktidar partisinin milletvekillerine ülkesinde izin vermemesi ve içişlerine karışması bardağı taşırmıştır.

şu unutulmasın ki türkiye egemen bir devlettir ve onlar nasıl yapıyorsa biz de yapabiliriz onların milletvekillerini almamayı. he bunlar da kızıp 'yaa biz oynamicaaaz' derslerse çok afedersin s*ktirip giderler.

200 yıl sonra sadece zenginlerin et yiyecek olması

kanepeyecarpanserceparmak
şimdi siz tavuğu etten sayıyorsanız eğer türkiyede sıkıntı yok. ama tavuk adam mıdır, bana kırmızısından verin derseniz zaten önerme 2017 yılı için geçerli sayılıyor.

açlık sınırı, asgari ücret, gini katsayısı falan bunları koy sepete. o sepette değil kırmızı ete sineğe bile yer kalmaz. anca yaşarsın, yarının belli değilken.

türkiye'nin katar'da üs açması

kanepeyecarpanserceparmak
öncelikle ortadoğu için bilinmesi gereken iki önemli husus var;

1- eğer davetli listesinde yoksanız, menüdesinizdir.

2- her zaman düşmanınızın düşmanı dostunuz olmaz.

o yüzden o onun yanındaysa biz de bunun yanında olalım dememeli. üs kurmak nedir ? en son kuzey ırakta kurduk neler oldu gördünüz. üs kurmak kolay bir şey değildir. ayrıca bir savaş durumunda ordaki üssümüzün bombalandığını sadece bir düşün. dış politikada hareket alanımız inanılmaz dağılır.

he hazır yeri gelmişken bir dış politika nasihatı;

-son söyleyeceğin veya yapacağın şeyi asla en başta yapma.

ve afrika dendiğini ne ben gördüm, ne sizler...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol