yarasa

spoiled
ekolokasyon yontemiyle avlarini yakalayan,yarattigi ses dalgarinin geri donup kendine carpmasiyla etrafi hakkinda yorumlar yapan ve saniyede 25-60 arasinda degisen ses dalgasi yayabilen yaratik.
expert3
gecenin bir yarisi ortaya cikan bilgicleri benzettigim hayvan. ayrica vampirlerin donustugu soylenen hayvandir kendisi.
darklord
ucan hayvanlarin arasinda memeli olarak bilinen tek hayvan. yonunu cikardigi sesler sayesinde bulur ve geceleri avlanir en bilinen ozelligi ise ba$ a$agi durarak uyumasidir.
alchoburn
aslen mevcut 300 türü arasında sadece 13’ünün kan içtiği, ama bu durumun tüm bir yarasa ailesine mal edildiği göz önüne alınırsa; köpekbalığı ile birlikte en büyük haksızlığa uçan memeli

aslen çiçek nektarı ile beslenmektedir kendileri
su hayat bitsede gitsek
uçma yeteneğine sahip memeli hayvanlar takımıdır.
el parmakları uzamış ve esnek uçma derisiyle çevrilmiş canlılardır. coğu tür, baş aşağı tutunarak uyurlar. geceleri aktif olan bu canlıların koklama ve tat alma duyuları çok iyi gelişmiştir. meyva ile beslenen türler haricinde, görme duyuları iyi gelişmemiştir. cıkardıkları çok yüksek frekansses dalgalarının, etraflarındaki cisimlere çarpıp geri dönmesi yardımıyla yönlerini bulurlar (ekolokasyon). bu sesler, çoğunlukla insanlar tarafından duyulamaz.
yaslibirkisarehindussedegunler
bugün belgesel seyrederken yarasaların neden ters durduklarını merak edip internette yaptığım araştırmanın sonucu şu şekildedir:

"dinlenirken başaşağı sarkarlar. bunu ayaklarında bulunan çengel biçimli tırnaklar sayesinde yaparlar. tavanda uygun bir yere bu çengeli takarak kendileri için en uygun pozisyonda uyurlar.
yarasalar kuşlar gibi zıplayarak ya da kendilerini havaya atarak uçamazlar. kanatları durdukları yerden kalkmaları için yeterli değildir. arka bacakları da çok küçük olduğundan uçmaya yetecek kadar hızlı koşamazlar. dolayısıyla yarasalar için başaşağı durma uçmaya başlamak için en uygun durumdur. bunun yanında bazı türler ön ve arka üyelerindeki tırnaklarla sürünerek yüksekçe bir yere gelip kendilerini aşağı bırakarak uçarlar.
yarasalar uyumak için bulabildikleri en yüksek yerde başaşağı durararak uyurlar. bu tehlikeden korunmalarını ve hızlı kaçmalarını sağlar. ayrıca tünemek için seçtikleri yerlere başka hayvanların gelmesi de zordur. zaten hiçbir hayvan uzun süre yarasalar gibi ters duramaz."

benim gibi gereksiz şeyleri merak eden arkadaşlara yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. hayatta çözemediğim bir tek bu kalmıştı zaten.. tamam oldum şimdi..
ladycapulet
geçen yaz evime girmişti banyonun havalandırma penceresinden. sıcaklıklar almış başını gitmişken, evde ne kadar balkon kapısı ve pencere varsa hepsini açmıştım gece ortalık serinlemeye başlayınca. sabah 4 gibi garip bir sesle uyandım, bir şey çarpıyordu duvarlara. uyku sersemi "bu da ne ola ki?" diye düşünürken, banyonun ışığını açtım. hayvan çıldırdı ışıkta. hemen ışığı söndürdüm, banyonun kapısını da kapattım ve yeniden uyumaya devam ettim. sabah kalktığımda ortalarda yoktu, gitmişti.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol