türkiye' de yaya geçidinin gereksiz olması

anarsik
dünya çapında belli olmuş kurallar vardır. mesela alkollü araç kullanmanın cezası , birini tehdit etmenin cezası veya hırsızlığın cezası gibi. her nedense türkiyede yaya geçitleri sadece çizgilerden ibaret. %1 lik yol veren insanlardan bahsetmiyorum. yağmur yağar yaya bekler yaya geçidinden trafik azken bile yayadan önce geçmeye çalışan şöförler olur.aynı şöför yaya iken yol vermeyen şöförden yakınır. bu durumda akla gelen ilk soru yaya geçidi nedir neden vardır? isviçrede ana okul öğrencilerine karşıdan karşıya geçme ve yaya geçidi kullanımı ile alakalı uygulamalı dersler var iken medeniyet ayyuka çıkarken, türkiyede neden yayalara bir zulüm vardır anlamış değilim. dün yaya geçidinde bekledim ve yol veren yok, bir adım attım derken arabalar üstüme sürmeye başladı ve küfür kıyammet . hakkım olan birşeyi kullanmak neden birilerine ağır geliyor. yapmayın kardeşlerim yol verin insanlara, yol verin yayalara, o yol onların hakkı.
medeniyet yahu.
maschinenbau
türkiye'de yaya gecidi gereksiz değildir, binaenaleyh dünyada da bir ihtiyaçtır. lakin türkiye'de olan ihtiyaç evvele kanunlara itaatsizliğin şiddetle ceazlandırılmasıdır ki yaya gecitleri kullanılsın.
neybe
abi avrupa'da adımını attığın gibi zınk diye duruyor bütün arabalar, müthiş ya. şaka bir yana, bir gün allah korusun sakat kalır ya da trafikte can verirsem nedeni bu olacak.
blackbutton
hadi biz alıştık orda yürürken de yusuf modundayız asıl turistlere acıyorum. adamın ülkesinde bir yaya o çizgili yola bastığı anda iki tarafta trafik durur
durmak zorundadır uymayana sağlam ceza verilir e haliyle burda da öyle bir şey bekliyo zavallım.gayet cool indiği yolda kornalar arasında tavuk gibi
kaçışıyolar.
gitaraskisi
3 aydır bir hocam arabasının önüne taktırdığı kamerayla trafikteki kusurlu araçların videosunu çekip şikayet ediyor.

yaya geçidine yaklaşırken yavaşlamayan/durmayan şoför de suçludur o şoförün kanunlara aykırı hareket ettiğini görüp de yetkili birimlere bildirmeyen yaya da suçludur. insana önce vatandaşlık bilincini aşılamak lazım.

tanım: yaya geçidinin amacına uygun kullanılmamasından doğan yanılgıdır. yaya geçitleri gereklidir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol