türkiye

0 /
melankomik
yıllardır korkuyla yönetilen, rant sağlanan ülke(m). ne kadar kuklalaştırılmışız, ne kadar birbirimize yabancılaştırılmışız böyle.. şaşırmaya bile alışamadım hala..

solcudur dediler, vurun kafasına ezin, yoksa tepenize çıkar, devleti yıkar..
kürttür dediler, ezin, aman nefes aldırmayın, kendi kimliğini unutturana kadar..
başını mı örtüyor, sakın ha, yasaklayın, evinde otursun hiçbir yere gitmesin.. onunla aynı kafaya sahip olup da erkek olanları unutarak..
köylüdür, kayserilidir, alevidir, şu gazeteyi okur, şu partiye oy verir. aman, korkun ondan, uzak durun...

ne karanlık dönemlerini unuttuk darbenin, birilerini yokedebildik, ne de kürtler kürtlüğünü unuttu, ne de kimse vazgeçti yasaklanandan. aksine daha fazla bölündük. daha sıkı sarıldık yasaklara. daha fazla korkar olduk birbirimizden.

hey güzel ülkem.. ne çıkarlar sağladılar, ne kaymağını yedileri bizi birbirimizden korkutarak.. nere yönlendirirlerse oraya saldırıyoruz, şartlanmışız artık. sonra yapacaklarını yapıp bize yeni bir hedef, yeni bir sınıf bulmakta hiç gecikmiyorlar inanın, hiç...


evet sözlerim bu kadardı, şimdi kaldığınız yerden tekrar girişebilirsiniz birbirinize. kolay gelsin.
orqn
omuza yatırılıp sırtına pıt pıt vurmak lazım bu ülkenin. o gaz anca böyle çıkar. türk filimlerindeki " herkesin iyiliği için mücadele eden ama sonunda en büyük kazığı kendi yiyen" tipten bir farkımız yok yemin ediyorum.

israil filistin’ e saldırıyor, hoop hemen türkiye olayın içinde, afganistan’ da bir olay olur hemen türk askeri bölgeye gider. dünyanın en tuhaf yerlerinden birinde bir çocuğun ensesine vurup lokmasını alsalar türkiye’ de kitleler birlik olup eylem yapar.

manyak mısınız oğlum siz? bi durun, bi sakin olun ve kendinize biraz uzaktan bakın. biraz stratejik davranın.

ne oluyor yani şimdi biz bu başka ülkelerin kendi arasındaki sorunlara karışıp, mazlumun hakkını koruduğumuzda kahraman mı oluyoruz? o çok girmek istediğimiz avrupa birliğinin üyeleri aferim mi diyor bize?

yıllardır bu ülkede teröre kaç bin asker şehit verildi. hangi ülke elini taşın altına koyup yardım etti? aksine türkiye’ de aranan teröristleri alıp saklamadılar mı?

biraz kendi içimize dönmemiz, kendi sorunlarımızı çözmemiz lazım. siktir et başkaları yesin birbirini.
independence
ilk defa bu ba$lik altindaki entryleri okudum.kanim dondu.bu ulkede dogmu$ ve bu ulkenin her turlu nimetinden faydalanan insanlarin bu ulke icin yazdiklarini okudukca feryat edesim geldi.bu satirlari yazarken bile bu ulkenin olanaklari sayesinde yazabildigini unutan ya da hic aklina bile getirmeyen ki$ilerin ya sirf ilgi cekmek ve asi olmak adina yazdiklari, ya da gercekten bu $ekilde nankorce du$unerek yazdiklarini okudukca turkiye ve turkiyenin turkiye olabilmesi adina kanlarini dokmu$ yuzbinlerce insan adina utandim, bogazim dugumlendi yutkunamadim.dunya $artlarini ve di$ ulkelerde neler olup bittigini objektif bir bicimde du$unemeyen ya da en ufak bir bilgisi dahi olmaksizin anavatanini kotulemeye kalkan bu ki$ilere hayiflandim..10 kasimlarda, 29 ekimlerde ulu onder ataturk`è methiyeler duzen kimi beyinlerin, yine ulu onder ataturk`un bizlere vermi$ oldugu en buyuk hediyeye bu derece cirkin saldirilarda bulunduklarini okudukca isyan ettim..bu satirlari yazanlarin ulkenin durumundan memnun olmayip a$agilayarak kacmayi tercih ettiklerini uzulerek ogrendim.madem gidi$attan memnun degilsiniz, madem bu ulke size dar geliyor o zaman gidin..gitmiyor da yine bu ulkenin nimetlerinden faydalanirken bir yandan da hakaretler yagdirarak sagin solun gozune girmeye cali$iyorsunuz o zaman bunu burada yapmayin.sivayin kollarinizi bu vatan icin bir $eyler yapin ki sizden sonra gelenler sizin gibi a$agilamasinlar bu yurdu, hakaretler yagdirmasinlar.yok amaciniz sozluk icerisinde popularite saglamaksa cok yanli$ bir yol sectiniz.kendi nickinizin altina "1 90 boyunda sportif cilgin bir eglence adamiyim, sozluk bayanlarina burdan selam ederim" yazin.ne yaparsaniz yapin ama anavataniniza bu $ekilde ihanet etmeyin.kandirilmi$ miyiz? avrupa birligi kapilarinda oyalaniyor muyuz? ekonomik sikinti had safhada mi? o zaman siz bir $eyler yapin.hakaretlerle ve a$agilamayla icerisinde bulundugunuz durumun daha mi iyiye gidecegine inaniyorsunuz siz? bu kadar mi cahil bu kadar mi akil yoksunusunuz? durun bakin size $a$iracaginiz bir haberim var..sizi fena kandirmi$lar.hakaret ya da a$agilamak icerisinde bulundugunuz konumu sizin icin daha ya$anir kilmaz, tam aksine a$agiladiginiz vatanin ne yazik ki bir uyesi oldugunuz icin ayni sifata layik bulunursunuz..

yazik bu turk gencligine..yazik ataturk`un ve yuzbinlerce insanin verdigi emege, doktugu kana..onlar adina ben utandim..aynaya bakin ve siz de utanin bence..zamanla hakli oldugumu anlayacaksiniz..ama turkiye`de ama iltica talep ettiginiz bir ba$ka ulkede..
trantula
israilli istihbaratçılara göre ortadoğuda süper güç haline geldiği söylenen üç tarafı denizlerle çevrili ugrunda gözümü kırpmadan canımı verebileceğim canım vatanım..
angelus
mustafa kemel atatürk ün belli idolojik temellere dayalı bir sistemin yerine laik bir cumhuriyetini kurup aynı zamanda o cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanı olması ve bugün "süngüler minaremiz" diyen bir bireyin kendisi ile aynı sıfatı kazanacak olması, olma ihtimalinin olması başlıkta bahsedilen ülke için gelmiş geçmiş en büyük ironidir.
satolina
gidişat


2007... isparta’da bir öğretmen hakkında, öğrencilerine, ön yüzünde atatürk portresi, arka yüzünde "cumhuriyet’e sahip çık" yazılı tişörtler giydirip cumhuriyet mitingi’ne götürdüğü için soruşturma açıldı. suçlu bulundu. maaşı kesildi.


2008...

izmir atatürk lisesi’ne yapılan baskında, 3 atatürk büstü, 2 gençliğe hitabe, 8 nutuk ele geçirildi. öğrencilerin beynini yıkamaya çalışan 9 "yobaz" öğretmen soruşturmanın selameti için açığa alındı.

2009...

kadıköy anadolu lisesi’nde gizli gizli "atatürk’ü anma töreni" yapıldığı duyumlarını alan milli eğitim müfettişleri, operasyon düzenledi. 200 öğrenci ve 11 öğretmen, istiklal marşı söylerken suçüstü yakalandı. çıkan arbedede pencereden kaçmayı başaran "elebaşı" fizik öğretmeni, aranıyor.

2010...

milli eğitim şûrası’na yakasında atatürk rozetiyle katılıp, "burası şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz" diye slogan atan 3 "meczup" öğretmen, salondan atıldı.

2011...

galatasaray lisesi’nin yatakhanesinde yapılan aramada, yastıkların arasına gizlenmiş halde, 71 türk bayrağı, 28 atatürk posteri bulundu. yatakhane mühürlenip, ilaçlandı... vefa ve haydarpaşa liselerinde, ipod’larına "10’uncu yıl marşı" yükleten 129 öğrenci, ibret-i álem için falakaya yatırıldı. bahariye ilköğretim okulu’nda "andımız"ı okuduğu saptanan 7 ila 11 yaş arasındaki 90 öğrenci, psikolojik tedavi altına alındı.

2012...

gece saat 04.00 sularında ellerinde çiçeklerle duvardan atlayarak anıtkabir’e girmeye çalışan 3 öğretmen ve 14 öğrenci, belediye zabıtaları tarafından coplandı. zabıtaları protesto için toplanan gazi üniversitesi öğrencileri, tazyikli su ve göz yaşartıcı bombayla dağıtıldı.

2013...

"şerefli gazeteci ali kemal’e iade-i itibar gecesi"nde olaylar çıktı... hasan tahsin posteri açan dokuz eylül ve ege üniversitesi’nin "gerici" doçentleri, linç edildi.

2014...

kemalistler, makedonya’dan tv yayınına başladı. programlara telefonla katılan 8’i rektör, 17 profesör, meslekten tart edildi. makedonya’ya nota verildi. milli eğitim bakanlığı, makedonya büyükelçiliği’ne siyah çelenk bıraktı.

2015...

florya sahilinde "atatürk yuvası" ortaya çıkarıldı. izinsiz kamp kuran ve çadırlarında "atatürk ilkeleri" eğitimi vermeye çalışan 5 öğretmen ve 78 öğrenci, "kıyı kanununa muhalefet", "taşınmaza tecavüz" ve "fuhuş"tan savcılığa çıkarıldı. çadırlar yıkıldı. geçen ay da, atatürk orman çiftliği’nde benzer bir "atatürk yuvası" dağıtılmıştı.

2016...

dolmabahçe’deki ingiliz firkateyninde kutlanan "19 mayıs vahdettin efendimize saygı ve gençlik bayramı" törenlerine gölge düştü. samsun’da korsan gösteri yapmaya kalkışan 19 mayıs, 18 mart, karaelmas ve karadeniz teknik öğrencilerine ateş açıldı.

2017...

avrupa birliği, atatürkçü düşünce derneği’ni terör örgütleri listesine aldı. odtü ve itü’de derneğe bağış toplayan 38 örgüt mensubu genç tutuklandı. gençlerin ana-babalarının da, 10 yıl önce tandoğan mitingine katıldıkları, hatta, 12’sinin çağlayan mitingine de gittiği tespit edildi.

2018...

abd, fransa’dan malta’ya geçmeye çalışan erdoğan teziç’i paketledi... yıkıcı faaliyetlerde bulunan eski yök başkanı, paris’teki bosna büyükelçiliği’ne sığınmıştı. bosna’ya nota verildi. boliç dövüldü.

2019...

birleşmiş milletler, atatürkçülerin "mülteci" kapsamına alınamayacağını açıkladı. bu arada, türkiye, almanya’da tutuklanan vural savaş’ın yargılanmak üzere iadesini istedi.

2020...

atatürkçüler, toroslar’da kıskaca alındı. stratejik ortağımız abd, insansız uçaklarla anında istihbarat vereceğini bildirdi.

2021...

gülüyorsunuz belki ama...

çember daralıyor.
sepulturk
1923 de bizim.
1453 de.
şehit kanı da bizim.
alın teri de.
mehter de bizim.
nazım da.
süleymaniye de bizim.
ayasofya da.
türkü de bizim.
arya da.
edirne de bizim.
ardahan da.
meydan da bizim.
çankaya da.
independence
askere ve turkiye cumhuriyeti vatanda$ina(bak turk demiyorum, turkiye cumhuriyeti vatanda$i diyorum) kur$un sikmanin, boluculuk yapmanin artik legal oldugu bir ulke. hatta oyle ki, dagdan terorist iner pi$man degilim der teslim olmaya gelmedim der ama pi$manlik yasasindan zorla yararlandirilarak saliverilir. ha ama ya$in kucukse ve eskaza canin ister de baklava calarsan seneler boyu iceride yatarsin. sen de adam ol, al eline silahi cik daga seneler boyu askere ve vatanda$a mermi sik, i$te o zaman kahramanlar gibi kar$ilanirsin. aklini kullan.
mitili
koklatıyor, göstermiyor. gösteriyor, elletmiyor.

atıyorum, "şu şu türkiye’de" deyip daha önce birçok ülkede kullanılmış ürünleri en pahalı fiyattan size kakalıyorlar, o da doğru düzgün çıkmıyor. örneğin internet. burayı okuyabilen herkesin kulağına çalınmıştır mutlaka bir şekilde. sanki çok büyük bir olaymış gibi adsl 8mbit’e çıktı diye orda burda reklam yapıyorlar. alıyorsun, tamam hoş güzel 8mbit türkiye gibi bir ülke için fevkalade bir şey ama, 3 dakikada bir bağlantı gittikten sonra 100mbit olsa ben o bağlantıyı neyleyim?

vergiyle daha fazlası alınan maaş zammını ben neyleyim?

ben böyle bir ülkedeki hayatı neyleyim?

çağdaşlığı aşmış bitirmiş gibi lanse edilen böyle ezik başka ülke yoktur herhalde. hani hiçbir şey olmasa elimizde, yani böyle şeylere sahip olamayacağımızı bilsek içimiz rahat edecek. ama sanki bunların hepsi bizim olabilirmiş gibi düşündürüyorlar, sürekli bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. yaşamıyo musunuz olm yalan söylemeyin?

"türk üstündür bıdıbıdı" lafına gene hiç girmeyecem. türk, beyni gereksiz yoğunlukta milliyetçilikle yıkanarak kullanılan -daha doğrusu kullanılmış ve öyle kalan-, sefil hayat sürmeye muhtaç edilmiş saf bir millettir. ve malesef büyük bir kısmı "memleket elden gidiyor" deyip, her akşam içki şişelerinde yaptıkları muharebelerle ülkeyi kurtarıp sabah yine unutan insanlardan oluşur. devlet millet için olsaydı belki o zaman sohbetin rengi daha koyu pembe olabilirdi. neyse.

türkiye’de doğduğum için kendimi şanslı hissetmiyorum. google’a sorabilirsiniz.
ankakusu
ulkem, vatanim, yurdum...
sevdigim anadolum...

1923 yilinda mustafa kemal onderliginde kurulmus olan cumhuriyetle yonetilen osmanli gibi buyuk bir imparatorlugunun varisi ulkem.
ataturkun olumunden sonra bir trenin harekete gectigi gibi hizlanarak ileri olmasi gerekirken geriye dogru giden goz bebegim...
50 ve 60larda amerikan hayranligina kapilan ’kucuk amerika’ olmak icin herseyi yapan ulkem.
70lerde sag-sol diye ayrilan, bolunen neredeyse ic savasin esiginden donen fakir ama gururlu ulkem.
80’lerde durulan sakinlesen vatanim. asala teroru bittikten sonra her ne hikmetse hemen pkk teroru ile huzurlu bozulan vatanim.
90’larda turgut ozal ile hizla degisen ve gelisen ulkem.
2000’lerde ise avrupa yoluna, insan haklari adina gerekli duzenlemeleri hayata gecirmeye calisan, kurt kardeslerimize hic olmadigi kadar hak taniyan bunun karsiligini protesto, tas ve sopalarla alan garip ulkem.
isvicrede ’turkiye soykirim yapmadi demek suc teskil ediyor ve buna kimse sesini cikarmiyorken, turkiyede sadece orhan pamuk denen baska kitaplardan bolumler asiran aydin yazar!!!, dogru olmayan bir seyi soylemesi uzerine dava acilmasi her nedense insan haklarina aykiri olan bassiz ve bahtsiz ulkem.
kardesin kardesi vurdugu bir ulke oldu benim ulkem. siddetin normal karsilandigi, bilmem ne evleri ve televizyon kulturu ile gitgide yozlasan halka, millete sahip ulkem. evet bu yonlerden amerika olmayi basarmisiz bravo bize, ne mutlu bize...
70li yillardaki sag-sol bolunmesini istiyormus gibi gorunen hizla bu yolda ilerleyen bunun yanina laik-gerici cekismesi ve turk-kurt gerginligi ile susleyecekmis gibi bir hali olan ulkem.
osman baydemir denen sahsiyete basbakanmis gibi tavir sergilemesini goz yuman aglanacak hali olan ulkem.
eger demokrasi denen sey osman baydemirleri ortaya cikaracaksa, oyle demokrasi olmaz olsun. hem anlamadigim vatan hainligi ne zaman demokrasi ne zaman insan haklari denen sey olmus?
bu olsa olsa hayvan haklari olur.
yukselen turk millyetciligine ocu gibi bakildigi, ki bu duruma kismen hak veriyorum, ama her ne hikmetse yukselen kurt milliyetciliginden kimsenin bahsetmedigi paradoks dolu ulkem.
su bir gercek ki bu ulkeyi irkci olmayan milliyetcilik bolmez... bolse bolse asiri kurt milliyetciligi boler.

dunya gucu olma potansiyeli olan bir ulkede yasadigimizin farkina varmamaiz gerekiyor. tabi bu yol icin sag-sol, laik-gerici, turk-kurt, alevi-sunni, dindar-ateist cekismelerini zorda olsa bir kenara birakmamaiz gerekiyor. sunu herkes iyi bilsin ki turkiye denen bu gemi batarsa sadece solcular veya sagcilar veya her hangi bir topluluk batmaz... cerkeziyle, laziyla, kurduyle, ceceniyle, arabiyla, rumuyla, ermenisiyle, bosnagiyla, arnavuduyla, maciriyla, turkuyle ve aklima gelmeyenen tum renkleriyle butun herkes... hepimiz batariz.

aklimizi basimiza devsirelim. en azindan istedigim, korkmayin cok buyuk bir sey degil, bilgi sozluk icersinde bir olalim, parcalanmayalim herseye hosgoru ile yaklasalim.
fikir ayriliklari olacaktir fakat insan olan bir fikiri begenmesede onu hos karsilamalidir. cunku en azindan yaradilani sevmelidir yaradandan oturu...
ultraslan
en guzel sehri istanbul olan, dunyanin en guzel yemeklerinin bulundugu, dunya cografyasindaki konumu acisindanda en guzel yerde olan fakat nufus planlamasi olmadigi icin doguda yasayan 2 ayakli ayilarin 3 kari alip 50 cocuk dogurmasi sonucu o cocuklarida cetelerin kacirip istanbulda izmirde ankara da tinerci kapkacci yapmasiyla yavas yavas dibe giren futbol stadyumlari cok kotu olan, her zorlukla is isten gecikten sonra bas etmis olan, tarihi cok karisik bu topraklar ugruna milyonlarca insanin sehit oldugu, ulu onderi son kurtaricisi mustafa kemal ataturk olan, 3 tarafi denizlerle cevrili, avrupa birligine girmeye calisan, dostu az dusmani cok olan,ugruna can vermeyi birak 9 canim olsa 9unuda verecegim bayragi ay yildiz li ulke.
cleverdick
dunyanin tanimi yapilirken ek karisik ulkesidir denebilir.belkide degildir icinde yasayanlara karisik geliyordur. sonra turkiye bir ucuncu dunya ulkesidir .liselerde ogretmenler biz gelismekte olan bir ulkeyiz deselerde her akli selim insan eger bir sey gelismekteyse mevcut halinin gelismemis oldugunu bilecektir.hukuk sistemi tam bir fiyaskodur.katiller salinir sonra tekrar karar cikar iceri alinir.terror orgutleri elebaslarina adalarda ozel ceza evlerinde agirlanirken dusunce suclulari ceza evlerini doldurup tasar.insani dejeneredir.zaten araplardan edindigi kulturunu kaybetmistir.ekonomisi tamamen disa baglidir eger rusya dogalgazi kesse tamamen sanayi durur tek bir civi bile uretilemez.egitim derseniz zaten esitsizligin krali vardir.hadi ilkokul orta okul tamamda lisede hayatinizdan 4 yil calarlar bir de ilk yil universiteye giremezseniz 1 yil daha ucar gider.nufusunun yuzde 80 nini turkler kalanini kurtler olusturur.kurtlere kendi dillerinde egitim hakki taninmaz zaten taninsa cinnet cikar cunku bu ulke cok kulturlu bir hayati kaldiracak hosgoruye sahip degildir.erkekler 5 kadinla evlernir hepsinden 5 er cocuk yavrulatir sonra isimlerini bile unutur.kadin haklari kotu durumdadir yasalarda bu korunuyorda olsa insanlarin arasinda kadinlar hor gorulur.engelli insanlar ise hayat yok gibi bir seydir tr yede .otobuse binemezler yolda yuruyemezler tr yede hayat bir hayli zordur engelli insanlar icin.ataturkten sonra secilen hic bir lider bes para etmemistir.tamamen kendi cikarlarina somurmustur ataturkun gencler rahat yasasin diye kurdugu ulkeyi.kisacasi karisik bir ulkedir.
kediyekafaatanfare
genc nufusun coklugu diger devletlere ornek olacak vatan.kac tane ulkenin boyle piril piril gencligi var dedirtecek ve bununla gurur duyacak vatan.bu genc nufus yuzunden bu devlet herkesi korkutur.turkum.dogruyum.caliskanim.diyebilecek ve bununla gurur duyabilecek genc nufusa sahip sansli ulke.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol