türbanlılar odtü yu bilkent i kazanamazlar

sepulturk
odtu rektörü ural akbulut’un muhteşem açıklamasıdır. o kadar muhteşemdir ki bilim adına kıvanç duymam sağlamıştır. düşünsenize böylesine bir konuda böyle muhteşem düşünen bir insan bilim adına, fen adına neler yapmaz. gözlerim yaşardı okurken, ofiste çılgınlar gibi ağlayarak koştum, koştum, koştum.

http://internethaber.com/news_detail.php?id=105100&uniq_id=1190970779

edit: oha, odtu’de okuyan türbanlı arkadaşım vardı lan benim. rektörlük odası pek rahat sanırım paşamız çıkmıyor odasından pek.

edit 2: sözlük de bir garip olmuş. kardeşim siz o at gözlüklerini çıkarmayıp halk arasında iyice uç noktalar çıkarmaya devam edin tamam mı. ha türban ilgili ne gibi düşüncelerim olduğunu zaten biraz bu sözlüğü okuyan biri bilir.
digitercumecom
ben odtu mezunuyum ve 28 subata kadar odtu de o kadar cok turbanlı vardiki. daha ilginci benim ogrenciligim doneminde suha sevuk abimiz rektordu ve ural amcamda onun yaveri idi. bu adam at gozlugu falan takıyor galiba. yada biz halusinasyonlar gorduk. anlamiyorum bu adamlar baska bir gezegende falan mı yasiyorlar dedirten kelamdır. oooohaa dır. ayıptır.
artemisia
eğer cümleyi biraz açarsak ural akbulut demiş ki: "türban kullanan, yani muhafazakar olan, yani islamın yüzlerce yıl önceki örtünme yaptırımına inanan, yani bu siyasi sembolü kullanan hatun kişiler odtü’yü kazanacak zekaya sahip değiller.ayrıca bilkent’e de girecek paralarıda yoktur; keza burslu kazanamazlar çünkü odtü’ye girecek zekası olmayanın bursluda ne işi var... ama muhafazakar olan, türbanlı bayanlarla aynı görüşe sahip olan erkekler kazanabilir, çünkü onlar en azından erkeklerdir, daha zekiler midir nedir, sakallarını salıp okula ellerini kollarını sallayarak da girebilirler zaten. sorun türban takan bayanlar..." yoo yoo ben çelişmiyorum, ne kadar türban karşıtı olsam da sayın akbulut’un söylediklerini biraz daha irdeledim sadece.
x
son derece gereksiz ve aptalca bir önyargıdır bu. aksine imam hatip lisesi mezunlarının öss gibi aptalca bir sınavda yakaladıkları başarıdan dolayı yüksek puanlar alırlar fakat türban yasakları yüzünden ilahiyat fakültesi hariç bir yeri malesef seçemezler.

bu açıklamayı yapan sayın rektör, türbanla onunla bununla uğraşacağına adam gibi kendi üniversitesiyle ilgilensin. bugün türkiyenin en iyi üniversitelerinden biri olan odtü, dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına giremiyorsa kafalarını değiştirsinler artık. türbanla onla bunla bokla çamurla uğraşacaklarına,ilime bilime daha çok yatırım yapsın.

ya bu ülkede önüne gelen neden siyasete karışıyor ki? asker siyaset yapıyor yök siyaset yapıyor bunlardan fırsat bilen rektörler bile karıştı artık bu siyaset meselesine. ya kardeşim sanane türbandan yasalar var kurallar var. şuanda üniversitelerde türbanlı okunamaz. elin türbanından sanane. zaten ortamın gergin olduğu bi dönemde kalkıp türbanlılar şurayı kazanamaz burayı kazanamaz diye aptalca bir konu ile gerilen ortamı neden daha fazla geriyorsun?

(bkz: bok yeme de otur yerinde)
kaamos
"ben 40 yıllık öğretim üyesiyim, çocuk değilim. türkiye’de türbanlılar odtü’ye bilkent’e girecek kadar puan alamıyor. genelde bu öğrenciler açık öğretim’e giriyorlar. buradaki düzgün üniversiteleri kazanıp bırakıp yurt dışına giden yok."

1-türkiye’de türbanlılar odtü’ye bilkent’e girecek kadar puan alamıyor.

gerizekalı mı bunlar diye algılayanlar, gelin oturun yamacıma. bir şey anlatacağım. prof, bir tespit yapmış. istatistiklere dayanarak yapılan bir tespit. yani, sen şunu kafana sok bir kere: tartışılan, türbanlıların zeki mi yoksa gerizekalı mı olduğu değil, neden kazanamadıkları! bunu anladıysan, cümleyi derinleştirelim.

kapalı insanların, yeni yeni burjuvalaştıklarını, vizyonlarının yeni yeni değiştiğini birçok kez vurguladık. kapalı insanların genelinin hala fakir olduğunu, eğitimsiz olduğunu bilmek de yarar var. prof da lafı buraya getiriyor, diyor ki:
o kadar puan alamıyorlar. "alamazlar falan demiyor, nerde onlarda o zeka hiç demiyor." ne diyor, maddi sebeblerden dolayı okuyamıyorlar, e haliyle de yüksek puanlı yerleri kazanamıyorlar.

2 - bu öğrenciler, bu üniversitelere girip türbandan dolayı okullarını bırakarak başka ülkelere gitmiyorlar.

yani, kız o kadar puanı almış,kazanmış, peruğunu takar paşalar gibi okur. odtü’de okuyan kapalı kızların olduğunu ben de biliyorum herhalde! dedim ya 40 yıldır bu işin içindeyim. bir daha niye tekrar ediyorsam dediklerimi. yoksa kim bırakır gider, herkesin hayallediği bir üniversiteyi.

3 - genelde bu öğrenciler açık öğretim’e giriyorlar.

buraya salak olduklarında girmiyorlar elbet, anlatamadım galiba, hani maddiyat dedik, eğitimsiz aile dedik. hani, bir şeyler dedik. sen hala "oha lan bunlar gerizekalı mı, koskoca prof’un söylediğine bak, prof olmuş ama adam olamamış, yuh" diyorsan eyvellah sana.

4 - buradaki düzgün üniversiteleri kazanıp bırakıp yurt dışına giden yok.

efendim söylediğim gibi, odtü’yü kazanıp da ben yurtdışında okuyacağım birader diyen yok. e gidenler kim? türkiye’deki okulları kazanamamış olanlar, yurtdışında şansını denemek isteyenler.

medya insanları çok güzel bir çarpıtma yapmışsınız, size 10 üzerinden 10 veriyorum. ödülünüz de hazır yarın tamamlıyorum. merak etmeyin!
independence
turban takip yeniden sinavlara girip odtu ya da bilkenti kazanasim geldi bi anda ama turban bana yaki$maz endi$esi var icimde.hani etek olsa giyer iskocya’ya falan giderim de, ne bileyim turban etik anlamda ters du$tu bana.erkek olmamla alakali da olabilir bilemedim.

yalniz du$undum de adam cidden dogru soylemi$.bak iki dakika turban takayim sinavlara gireyim odtu’yu kazanayim bilkent’i kazanayim dedim ucuncu dakikada vazgectim.

valla kazanilmiyor.

edit:berbat oyunu benden esirgemeyen arkada$a selam olsun.
mitili
"akıllı insanlar rektör olamazlar" demiş aynı zamanda.

odtü’yü kazanıp tesettüre girmek vardı şimdi.. ama uykum var.
zifir
idiotluğun sınırlarını zorlayan, bu kadar olmaz dedirten kelimelerin ordan oraya koşarken yanlışlıkla bir araya gelip kurmuş olduğunu ümit ettiğim cümle bu cümleyi kuran zat-ı muhterem türbanlının biri çıkıp türban takmayanlar cennete giremez derse ne din vicdan özgürülüğü bırakır ne laiklik.

kafanızdaki at gözlüklerinizi çıkartın da sonra milletin türbanına karışın allahaşkına

(bkz: yapma canım yapma kardeşim)
greyfurt
artık geride bırakılması gereken tartışmalardandır.
şahsın birinin kuyuya salladığı taşla tekrar tekrar uğraşmamak lazım gelir.
kekec
ural akbulut’un bu açıklaması eğer türbanlılar geri zekalıdır odtü ve bilkent gibi üniversiteleri kazanamaz anlamında söylediyse bazılarının götü yiyorsa kaldırsınlarda kat sayı problemini ortadan görelim onların götlerini o zaman...

aaa çok pardon zaten kat sayı problemini ülkeye atanların asıl amacı üniversitelerde artış gösteren türbanlı kızların önünü kesmekti zaten değilmi...

(bkz: götüne güvenen böyle gelsin)

edit: katsayı problemi nedir diye sorarsanız imam hatiplisi öss de puanı 0.3 ile çarpılırken düz liselisi 0.8 ile puanının çarpılmasıdır

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol