tesettürlü kızların isyanı

alchoburn
23 ağustos 2007 itibarı ile hürriyet’te çıkmış olan haber, kopyalarsak:

"islami kanadın yazarlarından ismail fatih ceylan, çok sayıda gençle görüşerek yazdığı "evlenemeyen kızlar ve evlenmeyen erkekler" adlı kitabında tesettürlü kızların ilginç bir isyanlarını dile getirdi. "herkesin sevgilisi var, eş yok" diyen ceylan, kitabında, istanbul büyükşehir belediyesi’nde çalışan bir grup tesettürlü genç kızın, "biz namuslu olduğumuz için evde kaldık. şimdiki erkekler, namus kavramını önemsemeyen kızlardan hoşlanıyor. bekaretimizi mezara mı saklayacağız" isyanına yer verdi. son 10 yılda sayılarının giderek arttığını söylediği tesettürlü kızların eş bulmakta zorlandıklarını öne süren ceylan, buna dindar erkeklerin "kapalı" yerine "açık" kızlarla evlenmelerini gerekçe gösterdi. ceylan’a göre, dindar camianın dindar erkeklerle evlenmek isteyen kızları, "dindar erkekler açıkları tercih ediyorlar. sebebi, açıkları alıp hidayete erdirmek" diyor."

şimdi bu haberin altına okur yorumu falan da yazabilirdik ya...saçmalığı görülsün isteidm belki... böyle bir ayrıma mı sürüklendik ne oluyoruz? başı açık olan artık bakire mi sayılmıyor? kapanan herkes mi çok edepli yoksa? şekilciliğin dışında artık, açık saçlı gördüklerimizi recm mi edelim ’zina ediyor’ diye, bilemiyorum...
urban f
onlarca sosyolojik teze konu olabilecek bir konu tek bir entry de özetlenemez ancak gerçek olan şu ki koyu muhafazakar aileler kızlarının dindar bir aileden bile olsa genç erkeklerle çıkmasına sıcak bakmamakta , takvası henüz tamamlanmamış -modern hayatla dinini yaşamak çıkmazındaki- dindar aileden gelen bir çok evlenme çağındaki erkekse görücü usulu annelerinin veya tanıdıkları vasıtasıyla "sunulan" muhafazakar aile kızlarını her zaman son tercih olarak görmekteler.
edit: ne artı ne eksi oy peşindeyim ,eksi veren elleriniz dert görmesin o ayrı ,melih gökçekleşmeye de lüzüm yok hatta ilaveten, çevrenize bir bakın kaç erkek arkadaşınızın ailesi hatta kendi kızkardeşi kapalı ama beraber yaşamak istediği insan tipi o değil ; gazetenin konuyu sunuş biçimi yanlış - ki cımbızlama haber kuşkusu da doğuruyor- ama böylesi bir habere bu denli "üstüne alınırcasına " tepki vermek niye , kim ne düşünürse düşünsün herkes kendi bildiği gibi yaşamayacak mı zaten ...
elma sekeriiii
"biz namuslu olduğumuz için evde kaldık. şimdiki erkekler, namus kavramını önemsemeyen kızlardan hoşlanıyor. bekaretimizi mezara mı saklayacağız" isyanına yer verdi.

yaziyi incelemek gerekirse:

evde kalmi$ kapalilar varmi$.namuslular zaten cok fazla, o yuzden evde kaliyor hepsi.bizler namuzsuzuz ondan evlenebiliyoruz.parklarda yiyi$en de ba$ örtülü kizlar degil, onlarin hepsi acik namussuz.biz bekaretimizi mezara kadar saklamak istemiyoruz acil koca lazim bizlere diyorlar.erkekler de gidip aciklari aliyorlar hidayete erdirmek icin, kapali hanimlar da cok kiziyor haliyle onlara.bekretimi mezara kadar saklamak istemiyorum diyorlar yani.cihad diye bir $ey var kimse bilmiyor, erkekler vatana millete hizmet ediyorlar halbuki, uçkurlariyla alakali degil bu durum hanim kizlarimiz emin olun!


ya boyle sacmalik bir yerde yayimlanabilip bir de olumlu tepki alabiliyorsa bu yaziyi yazan insanin kafasina tüküreyim ben.aciklari namussuz olarak tasvir eden zihniyetin de icine tüküreyim, bu toplumu acik ve kapali olarak bolmeye cali$anin da sülalesine tüküreyim.
ekinezya
tesettürsüz insanların ,kapanan bayanların çoğunu hatta onların ailelerini atatürk düşmanı,rejim düşmanı,şeriat yanlısı vb. gibi sözlerle suçladıkları yerle,tesettürlülerde onları potansiyel namussuz olarak suçlamış çokmudur.
şekilcilikle varınan nokta bumudur budur.
sirinsem gunahim ne
söyleyecek çok şey var ama nerden başlasam,nasıl toplarım onu bilemiyorum.

geçen gün bir cemaat mensubu eski okul arkadaşım ve onun arkadaşlarıyla oturmuştuk.yeni memur olmuştu bu arkadaş ve birisi sordu;"iş buldun şimdi evlenmeyi düşünüyor musun?" diye ve ekledi "sana yurttan bir kız bulalım"-kastedilen cemaatin lise kız yurdu- ve arkadaşım cevap verdi."yok ya çekemem ben onları akşam eve geldiğimde ne konuşacağım,yok neden namaz kılmıyorsun yok neden şunu yapıyorsun,ömür geçmez onlarla".

yıllarca m night shamalayan’ın köy filmindeki gibi sizleri izole ettiler.muhafazakar siteler,ayrı okullar,sizden olmayanların hepsi dinsiz vs.bu gibi görünmez duvarlara inandınız ve arkasına saklandınız.alın işte sizinle aynı öcü hikayelerine maruz kalmış olanlar sizden kaçıyor.dışarıyı merak eden ve yalanların farkına varan ya da cemaatten kopmaya cesaret edemeyip evinde huzur isteyenler sizden kaçıyor ve sizlerde seçim yenilgisinin sebeblerini tahlil edememiş parti liderleri gibi kendinizden başka herkesi suçluyorsunuz.

"onunla evlenip sevaba girecekmiş".duyanda kerhaneden karı çıkarıyor zannedecek.nasıl bir hastalıklı düşüncenin ürünü bu.hiç düşündün mü bu ülkede neden bu kadar cinsel açlık var?neden yağız delikanlılar tavuk tavuk diye ortalıkta geziniyor?bir tek siz namuslusunuz geri kalan orospu.
etrafta namahrem yokken türbanınızı önünüze koyun ve düşünün ya da aynen böyle gidin soyunuz kurusun.
alchoburn
temelde hedef alınan şeyin, ulusun ortak karakteri olduğunu açıkça görebiliyoruz alında bu haberde...

aydın doğan’lar, fethullah kuklaları, david lynch’in fox’u ve sokakta yürüyen her kadını fahişe gibi gösteren reklamcıklardan sonra bu belki doğal sonuç artık...artık haberlere de bu yansıyor, köşe bucak sarıyor etrafı. sinsice başlayan eylem, gün yüzüne çıkıyor şimdi.

1960’larda bu ülkede ne türban ne din meselesi hakimdi. bu meseleler para yeme meraklısı mandacıların elinde yoğurula yoğurula bu hale geldi...en sonunda artık, birbirimizin yaptıklarınhoşgörüsü olmayan bir toplum olduk çıktık. hırsız’ın adı hırsız bile değil, iyi ki yürütmüş oluyor; katil’in adı katil değil, vatan evladı sayılıyor resimler çektiriyor bir kesim onlara özeniyor...

off of diyebiliyorum, neyse. sadece, başı açık olduğu için suçlanması değil önemli olan. saldırı değer yargılarına artık, toplumun birleşmesini engelleyecek son değerlere...

uslu bir çocuk olursanız, başardıklarını bile görebilirsiniz.
falcata
durun bi soluklanın önce hemen isyan etmeyin. hem ne o öyle isyan falan, çok ayıp şeyler bunlar. hiç sizin gibi namuslu, aklı başında, dini bütün gençlere isyan etmek yakışır mı? size bu durumu metanetle göğüslemek, dini hassasiyetleriniz, inancınız yolunda sessizce kabullenmek yaraşır. siz ki memleketin en bi çok namuslu kızlarısınız, bi koca uğruna isyan etmek ayıptır, hem bi de çok günahtır. tövbe tövbe deyin hadi bakalım.
el menzile beynel menzileteyn
musadenizle once yazara sallayayim akabinde densiz kobaylara da dokunduracagim..
"son 10 yılda sayılarının giderek arttığını söylediği tesettürlü kızların.." derken caretta carettalardan bahsediyor sandim..bu notun uzerinde fazla durmak istemiyorum aksine yazarin ustune cikip onun uzerinde durmayi tercih ederim..
gel gelelim kobaylara..
tahmin ediyorum dillerinden dokulenler yakisikli anketore yapilan "yaniyorum sondursene" mahiyetindeki cilvelerdir..zira akli selim hicbir bayan -ki tesettur kesinlikle etken degildir- kendisini ne alirsan bir milyon tezgahlarinda satisa sunulan barbie bebekler gibi gorupte alicisini beklemez..bu tesetturlu kobaylara nacizane tavziyem erkek delisi alt kimliklerine tesetturu yamamasinlar..
greyfurt
yukaridaki sig ve tarafli yorumlara bulasmadan asil problemi desifre edeyim;
1- evde kalma kompleksi yasayan tesettürlü kızların cogunlugu kariyer sahibi olanlar. iyi eğitimli ve iyi bir iş sahibi kizlarimiz daha bir problem yaşıyorlar.(artık erkeklerin kesin hakim olma kompleksimi dersiniz ne derseniz deyin. en birinci kitle bunlar)
2- şehirleşme eğiliminin artmasıyla evlenme yaşının yükselmesi ve bu sosyal değişimin farkındalığının bütün kesimlerde aynı hızda ilerlemiyor olması (eskiden olsa evde kaldık demekte haklıydılar ama şu anda aile destegi olmadan evlenebilmek için erkekler en az 30 yaşını beklemek zorunda. bu durumu erkekler kabullendi ama kızlarımız ciddi bir kısmı beyaz atlı prens peşinde)

yazarla ilgili bir kısım giydirmelerimde olacak;
"biz namuslu olduğumuz için evde kaldık. şimdiki erkekler, namus kavramını önemsemeyen kızlardan hoşlanıyor" ibaresi bence yazarın hayal ürünü. bu kadar toplumsal baskıya rağmen büyük fedakarlıkla tesettür kullanan bir insan bu lafı söyleyemez. "evde kalacağıma namussuz olup evlenirim daha iyi" gibi bir anlam çıkıyor. bu lafı hiç bir tesettürlü kızın bilincine vararak ifade edebileceğini sanmıyorum. düşünce üretme özürlü yazarın yumurtladığı bir ifade olarak kabul ediyorum.

yukarıdaki entry’lere bulaşmayacağım dedim ama bunlarıda eklemezsem çatlarım. evet tesettürün namusla direkt olarak bir ilgisi yoktur. namus kavramı vicdan ve mantık birlikteliğini gerektirir. isteği dışında zorla fahişelik yaptırılan insanlarda namusludur. namusun tesettürle direk bağlantısı olmadığı gibi, namussuzluğunda direk bağlantısı yoktur.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol