rusya

0 /
independence
guney osetya ile abhasya’nin bagimsizliklarini tanimakta esasen kendi acilarindan haklilar.

zamaninda kosova’yi tanimayin hata yaparsiniz uyarilarini kimse siklememi$ti ve $u anda kosova’yi 45 ayri ulke tanimi$ durumda.$imdi ayni durumla avrupa birligi ve amerika kar$i kar$iya.onlar tanima diyor rusya zerre sallamadan taniyor.

ha bana kalsa tum bagimsizlik ilan edenleri tanirim valla.misal bengu ciksa dese ki ben sevgilimden ayrildim, bagimsizim, saniye sektirmeden hemen tanirim ama ba$ka taniyanlari da pis doverim.
independence
vizelerin kalkmasi ile birlikte turk erkekleri olarak rus ic turizmine katkida bulunmak boyun borcudur bizler icin. ilk ucakla moskova hobarey!
independence
putin ayısının emri ile son iki gundur rusya'nın ukrayna'ya girmesi ile rusya ukrayna savaşı basladi. batı ulkeleri, nato, ab falan derken çin ve kazakistan haricinde dunyanin neredeyse tum ulkeleri rusya icin yaptirim paketleri hazirladi ve isleme koydu. moskova'da onbinlerce insan savasa hayir yuruyusu duzenledi ve putin rejimi polisi tarafindan binlercesi goz altina alindi.

bu savasin kazanani olmayacagi gibi rus halkı da yaptirimlar sebebiile sefalete suruklendi, suruklenecek. hicbir gunahi olmayan koskoca bir halk, sadece liderlerinin psikolojik bozuklukları sebebi ile perisan olacak.
greyfurt
vizelerin kalkması konusunda yürekten desteklediğim ülkedir.
ilim çin’de bile olsa giderim. kaldı ki rusya hemen şora...(vizeleri, füzeleri her şeyi kaldıralım. hiç bir engel kalmasın aramızda)

nice aydınlık yarınlara türkiyem.
benduruyorumsebagitti
abd’li diplomat george kennan’ın 1940’larda dile getirdiğine göre: "rusya, komşularının yalnızca düşmanları ya da tebaları olduğuna inanıyor"muş.

aynı sözü, aynı yıllarda bir rus/sovyet diplomat da abd için söyleseydi hiç şaşırmazdık. hatta rusya sadece komşuları için böyle düşünüyormuş, helal olsun derdik.

zaten bu iki süper (abd/sscb) için: "insana en yakın hayvan/hayvana en yakın insan" tanımları kullanılırmış. gel gör ki tanımlar sürekli yer değiştirirmiş.
independence
amerikan sava$ gemilerinin marmara denizinden gecmelerine izin verdigimiz icin turk tirlarina bir suru engellemeler getiren ve turk mallarinin rusya’nin ic pazarina cok gec ula$masini saglayan ulke.

bu tavirlarina kar$i bakan tuzmen "misilleme yapacagiz" demi$ti ama bakan tuzmen’in onerisi bugun bakanlar kurulunda kabul gormedi.
benduruyorumsebagitti
sscb’nin çökmesinin ardında yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen, bu sancılı dönemi atlatarak eski gücünün de ötesine geçmeye başlamıştır.

1991’deki çöküşle ağırlıklarından kurtulduğu da varsayılabilir. zaten bu çöküşün planlı bir hareket olabileceği de varsayılıyor. ...kaçınılmazsa zevk al hesabı. zevk almamıştır elbette ama, süreci en azından bir süre sonra kontrol edebilme başarısını göstermiştir. o devasa kaynakları ve güçlü tarihiyle de böyle bir başarı kaçınılmazdı zaten, köşebaşlarını tutmuş sülüklere rağmen.

yeni dünya düzeni ya da yeni amerikan yüzyılı projesi saçmalıklarını unutun. yeni dünya düzeni asıl şimdi kurulmak üzere. tıpkı birinci dünya savaşı öncesi gibi, ikinci dünya savaşı sonrası gibi... tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. küreselleşme, global ekonomi derken titanic gibi yüceltilen dev şirketler batıyor. en son iflas eden lehman brothers ve bank of america’ya satılan merrill lynch, daha düne kadar birilerine kredi notu veriyordu. aleme nizam vereyim derken, kendi paçalarını tutmaktan aciz bu görüntüleri çok ilginç.

düne kadar kendi çöplüğünde borusu öten rusya, yanına kankalarını da alarak tüm dünyada boy gösteriyor.

çok daha geniş bir coğrafyada askeri olarak da ticari olarak da çalışıyor. "ulan biz bulmuştuk bu küreselleşmeyi, rusya’ya yarayacaksa çekin fişi" gibi bir gelişme mi yaşadıklarımız? moskova borsası, abd’deki iflas-satın almaların ardından yaşadığı şok düşüşlerden sonra iki gündür kapalı!

ab içinde rusya’ya tek şahin olan ingiltere yalnız kaldı. (bir telefon görüşmesinde rus dışişleri bakanı, ingiltere dış işlerine bakanı "o. çocuğu" diye hitap etmişti. "sana mı soracağım ne yapacağımı!" )

almanya, rusya ve italya, abd ve ingiltere’nin gazına gelmedi.

insan bakıyor, düşünüyor ve üzülüyor haliyle. her ülkenin ekonomiydi, terördü, işsizlikti... sorunu var. ama bir birlik var be kardeşim. hasılı, türk e türkten başka düşman yok!
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol