pilava yoğurt koymak

ampermetre
babannemin beni ta bebeklik sonrası zamanlarımda alıştırdığı bir lezzet. o gün bu gündür pilava yoğurt katmakla kalmam, bir de üstüne iyice karıştırıp yerim. oranı ayarlamak elinizde. ben genelde 1 yoğurt 1,5 pilav 4 tuz şeklinde yiyorum.
yedili
güzel türkiyemizin bir yöresinde baklavayla ayranı içerlerken gördüm ya(bir de bu gelenekmiş), bana hiçbir şey absürt gelemez.
şaka değil, ciddiyim.
21stcenturyschizoidman
anaokulum sayesinde edindiğim alışkanlık.
hem iyi hem de kötü tarafı var. iyi tarafı, pilav sıcakken üzerine soğuk bir yoğurt konulduğunda tadından yenememesi, kötü tarafı, diğer insanlardan daha farklı bir biçimde pilavın üzerine yoğurt koymam.
anaokulunda bizlere pilav verildiğinde, önce kaşık ile pilavı zemîne yayardık, ardından yoğurtlar gelirdi ve yoğurdu da üzerine yayardık. tıpkı pasta sıvama gibi.
şimdi de devam ettirdiğim bu alışkanlık, gerek cemiyet ortamında gerek önemli toplantılarda da gözleri üzerime yeterince çekmeye yarıyor.
yilmazsizguney
Pirinç tanelerinin ahenk eşliğinde ettiği dansın oluşturduğu sıcaklıkla, yoğurdun adeta balkanlardan gelen soğuk hava dalgası edasıyla ağızda bıraktığı ferahlığon buluştuğu o an paha biçilemez.
metalscuba
diger ulkelerde nasil bilmiyorum ama Ispanya'da yogurt yemek sonrasi tatli olarak tercih edildiginden bir restoranda pilavin uzerine yogurt boca ettiginizde tuhaf bakislara mahsur kalmaniza sebep olabilecek eylem. siz de "yogurtsuz pilav mi yenir ya" bakisiyla cevap verip devam ediniz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol