özür dilemek

0 /
darklord
hatalari ve kirginliklari unutturdugu sanilan sihirli soz gibi siklikla kullanilan hatali insan cigligidir. cogu kez ise yaradigi gorulsede ozurdilemenin hatalarin silgisi olmadigini bilmek erdem ve elzemdir
rachael
insanin yaptigi hatanin farkina varmasi sonucu karsindakine uzgun oldugunu dile getirmesidir.yapilan hatayi duzeltemese de verdigi zarari biraz olsun hafifletebilir.
bok bocegi
artık anlamını yitirdiğini düşündüğüm söz öbeği.. özür dilemek yerine özür dileyecek davranışlarda bulunmamaya özen göstermek daha büyük erdemdir..
bitos
yolda yururken baska biriyle carpisildigin da dahi soylenmeyen dilek.genel gecer saygi kurallarina gore en az selamlama cumlecikleri kadar sik kullanilmasi gereken eylem.genelde sokakta ki direkle carpisildigin da gecen diyolaga neden olan kelime obegi.icten soylendigi taktirde buz dagini eritecek istek.
walide sultan
cesitli nedenlerle "ozur dilerim" terimini kullanmak zul gelenler icin; cok uzgunum...bagislayin beni...pardon...ben hataliyim...afedersiniz..
walide sultan
bati dunyasinda "ozur dilerim"terimini kullanmak icin insanin ille de hata yapmis olmasi gerekmiyor...herhangi bir konuda soze ilk baslayan kisiyseniz sayet, bu terimi kullanarak baslayabilirsiniz...bunlar "ezik insanlar mi" seklinde bir reaksiyon istemedigimi hemen belirteyim...burada sadece medeni insanlardan! bahsedilmektedir butun bati dunyasi anlasilmamalidir...
beauty disaster
hata,yanlı$,kırgınlık vs gibi insan ili$kilerini yipratici durumlarda ,bu durumu farkettigini ve pismanlık hissini icinde ta$ıyan ki$inin soyledigi sozdur.ancak bir sozun yapılan hatayı gozardı ettirmesi mumkun degildir ki pi$manlık icinde "mutlaka" gerekli bir soz degildir.sarfedilmemesi tercih sebebidir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol