okul

0 /
axin ciwan
amerikanın 20 yıl önce çöpe attığı sistemin bizim ülkede yeni sistem olarak bize sunulması ve uygulandığı tek mekandır okul
goodprospect
gençleri tam da dünyayı öğrenecekleri bir sırada sabahtan akşama dört duvar arasına tıkıp, evde de kendilerine gelemesinler diye ödev verilip saygısız, öfkeli, nevrotik bireyler haline getirme merkezleri. öğretmenler odası tam bir tımarhanedir aynı zamanda. günde 5 saati geçen okul bozuk bireyler yaratacaktır. koşmanın, gülmenin yasak olması da cabası. düzgün okullar yok mu? varmış, öyle söyleyenler çıkıyor arada.
kukulak
fransızca ekol den türer , ekol ün karşılığı kavramsal olarak okul değildir ,
ekol'ün türkçe karşılığı tam olarak kavramsal karşılığını bulmuş olsa da ,
okul bundan nemalanmaya çalışmış ama henüz tam şahsiyet edinememiştir.
stella
süper harika bir tekerleme de vardır okulla ilgili. sonradan şarkılaştırılmıştır da.

şöyle:
bok gibidir okul
bok gibidir okul
okulu kimse sevmez
ben de sevmem

(x836286382458328911983103)

stella
"-bu dünyanın japhy’leri doğanın ağlayan sesini duymak, yıldızların sevincini paylaşmak, bu kaypak suratlı kabız uygarlığın esrarengiz köklerini bulmak için dağda kırda taban teperken, en mükemmel örnekleri üniversitelerin çevresinde dizi dizi sıralanmış varlıklı, herkesin aynı zamanda aynı şeylere bakıp aynı şeyleri konuştuğu her biri birer televizyonlu evlerde gördüğümüz orta tabaka kimliksizliği üreten fabrikalardan başka nedir ki zaten bu okullar!"

jack kerouac/the dharma bums

aermare
küçükken ufacıkken top oynayıp okula gönderilirken herkesin aynı kıyafetleri giydiği , üniversite adlı hedede özgür olucağını sanarken ve istediğini giyebilirken daha da kısıtlayan sistem.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol