öğretmenler günü

0 /
anlamayanadam
eskiden cicekler alinip okula kosulan, eskiden ogretmenlerin adam yerine konuldugunu hatirlamamiza sebep olan gundur. ne aci ki artik kimsenin sallamadigi "amaaann bi cicek goturuverin iste okula" denebilecek kadar kucumsenen bir meslek haline gelmis ogretmenligin ve ogretmenlerimizin aci gunudur.
serco
turkler, ilk onceleri gokturk ve uygur alfabelerini kullanmislardir.
8. yuzyildan itibaren, islamiyetin kabul edilmesiyle birlikte uygur alfabesi birakilarak arap alfabesine gecilmistir.

kurtulus savasi’ni kazandiktan sonra, 29 ekim 1923’te cumhuriyet’i kuran ulu onder ataturk, askeri ekonomik, sosyal ve kulturel alanlarda bircok yeniligi baslatmistir. bu yeniliklerden biri de, 1 kasim 1928 tarihinde cikarilan 1353 sayili kanunla, arap alfabesi yerine latin alfabesinin kabulu olmustur.
bu tarihten itibaren yeni harflerin ogrenilmesi ve okur yazar sayisinin artirilmasi konusunda buyuk bir seferberlik baslatilmistir.

24 kasim 1928 tarihinde acilan, millet mektepleri’nde, yasli, genc, cocuk, kadin... herkese yeni harflerle okuma yazma ogretilmistir.

millet mektepleri’nin acilisi ve ataturk’un basogretmenligi kabul tarihi olan 24 kasim gunu, 1981 yilindan beri ogretmenler gunu olarak kutlanmaktadir.

http://www.meb.gov.tr/belirligunler/24kasim/

tum ogretmenlerin " ogretmenler gunu kutlu olsun"
independence
buyuk bir hayvanlik yaparak banner hazirlamayi ihmal ettigim, ba$ligini default ba$lik yapmayi unuttugum ve her $eyden ote bir entry dahi yazamadigim gundur bugun.oysa onemli gunleri kacirmazdim ben.onumuzdeki gunlere bakicaz artik.
tyche
ilkokuldayken yandaki sınıftaki kızın babası, sınıftan para toplayıp öğretmenlerine (ki bayan) pırlanta almıştı. hep derim, bizim milletimiz çoook zeki ve üçkağıtçı diye. adam bu sayede gizli bir ilan-ı aşk etmiş olup dikkat çekmedi ve de en önemlisi bunu bedavaya getirmiş oldu.
bloody mary
bildiğimiz sömürgeciliktir efendim bu.
ilkokulda neredeyse zorunlu olarak tutulan bu hediye alma işi çok boktandır.
parası olmayanı da, öğretmeninden dayak yeyeni de hediyeye ortak olma zorunluluğu hisseder kendinde, olmazsa arkadaşlarının ezici bakışları ve ’ben hediyeye şu kadar lira ortak oldum’ gibi salak edalar içerisine girmeleri arasında kötü hisseder kendini..

buna paralel olarak sevgililer gününden daha da gereksiz bir gündür.
zira hediyeyi hakeden öğretmen az olduğu için israftan başka şey değildir bu..
haa hediyenin en güzelini hakeden öğretmen yok mudur?
var elbet ama zaten onları sadece öğretmenler gününde hatırlamak manasızdır..
kangaroo
türkiye türkiye’de öğretmenler günü 24 kasım’da kutlanır. öğretmenler günü mustafa kemal atatürk tarafından öğretmenlere adanmıştır. atatürk öğretmenler için "öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." diye seslenmiştir. atatürk aynı zamanda, zamanında daha yeni kurulmuş olan türkiye cumhuriyeti’nin yeni alfabesini benimsetmiştir ve bundan dolayı kendisi başöğretmen olarak nitelendirilmiştir. millet mektepleri’nin açılışı ve atatürk’ün başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 kasım günü, türkiye’de 1981 yılından beri kutlanmaktadır.


malezya malezya’da öğretmenler günü (malezyaca:hari guru) 16 mayıs’ta kutlanır.


hindistan hindistan öğretmenler günü’nü 5 eylül’de kutlar. bu eski hindistan devlet başkanı ve öğretmeni dr. sarvepalli radhakrishnan’ın doğumgünüdür. dr. radhakrishnan 1962’de hindistan cumhurbaşkanı olunca bazı öğrencileri ve arkadaşları onun doğumgününü kutlamalarına izin vermesi konusunda kendisine isteklerini danışmıştır. dr. radhakrishnan da yanıt olarak benim doğumgünümü ayrıca kutlamak yerine, 5 eylül öğretmenler günü olarak kutlansa bu benim kendi gurur ayrıcalığım olur. demiştir. bu gün hindistan’da tatil değildir. bu gün bir kutlama günü olarak kabul edilip öğrenciler normal bir günmüş gibi okula gelir; olağan etkinlikler ve dersler, kutlama aktiviteleriyle birlikte teşekkür ve hatırlama da içerir. bazı okullarda bu günde öğretmenlerin sorumluluklarını son sınıf öğrencileri alarak öğretmenlerinin kıymetini bildiklerini onlara gösterir. geleneksel olarak, hintliler öğretmenlere çok büyük bir saygı ve onur barındırmışlardır. eski bir hintlinin söylediğine göre (genellikle öğrencilere öğretilir) öğretmeni 3. sırada sıralar, tanrı’dan bile önce: anne, baba ve öğretmen tanrı’dır anlamında "maata, pitha, guru, daivam". bir beyitin (doha) söylemi guru govind doou khare kake lagon paai? balihari guru aap ki govind deeo batai, ne göre "ilk selamımı kime vermem gerektiği konusunda içinden çıkılmaz bir durum içindeyim: öğretmen mi yoksa tanrı mı. beni tanrı’yı bilmem konusunda aracılık edecek kişi olan öğretmeni seçmeliyim." başka bir örnek olarak, hinduizm’in kutsal kitabının orta kısımlarında "guru bramha, guru vishnu, guru devo maheshwaraha - gurusakshath parabramha tasmai shree gurve namaha," der, çevirisiyse "öğretmen üçlü birliktir. öğretmenin kendisi tanrı’nın önündeki belirtidir."


arnavutluk arnavutluk’ta öğretmenler günü gayriresmî bir tatil olmakla birlikte 7 mart’ta kutlanıp anneler günü olan 8 mart’tan bir gün öncedir.

muque
senede bir kere hatırlanan öğretmenler gibi olmaktan korktuğumu bir kez daha gördüğüm gündür.

sadece bak ve söyle;

"öğretmenim, seni seviyorum !"
rhapsody
atatürk e 11.11.1928 yılında başöğretmen ünvanı verilir.24 kasımda da atatürk bu ünvanı kabul eder.daha sonra da atamızın 100.yıl dönümünde de 24 kasımın öğretmenler günün olarak kutlanmasına karar verilir.
bizler için kutsal bir meslek olmaktan vazgeçmeyen öğretmenlik mesleğinin atamızdan bizlere emanet olduğunu unutmamak gerekir.
bütün öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.
rockcucocuk
gereksiz olduğunu düşündüğüm bir gündür.klişeleşmiş bir laf olacak ama, siz zaten dersinize çalışırsanız öğretmeninize en güzel hediyeye vermiş olrsunuz.evet
independence
bugun kutlanilan gundur ancak anla$ilan sozlukte kimsenin bugunden haberi yok. herkes mezun olmu$, ogretmenleri ile alakali tum ili$kileri kesilmi$ gibi kimseden bugun ile alakali herhangi bir yazi yok. vefakarligimiza hayranim.
with all my love
vakt u zamanında ben de bir mail yollamıştım edep-edebiyat öğretmenime..hafta sonuna denk gelmişti galiba o yıl..belki fazla subjektif olacak ama olsun,eski günleri yâdetmek ve başlığın boş kalmaması adına..

-öğretmenler gününüzü;öğrencilerinize duyduğunuz bu denli ilgiden,verdiğiniz sevgiden,bilhassa öğrettiğiniz tüm bilgilerden dolayı -laf olsun diye değil- en içten dileklerimle kutluyor,nice saadetli öğretmen günlerine erişmenizi diliyorum..

-çok teşekkür ederim. sen cansın, bir tanesin. beni çok mutlu ettin. işte bu meslekten kopamamanın en büyük sebebi senin gibi sevgili öğrencilerim. allah bizlere hep senin gibi -kalbi sevgi dolu- öğrenciler nasip etsin. seni çok seviyorum. allah’a emanet ol.

esrakesh
hayatımızda en az ebeveynlerimiz kadar emegi geçmiş insanları andıgımız gundur. bir harf ogretene bin yıl kole olan bir anlayışı benimsemiş olmamıza ragmen bazılarına nedense bu günü anmak bir külfet olarak görünür.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol