öğretmenler günü

kangaroo
türkiye türkiye’de öğretmenler günü 24 kasım’da kutlanır. öğretmenler günü mustafa kemal atatürk tarafından öğretmenlere adanmıştır. atatürk öğretmenler için "öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." diye seslenmiştir. atatürk aynı zamanda, zamanında daha yeni kurulmuş olan türkiye cumhuriyeti’nin yeni alfabesini benimsetmiştir ve bundan dolayı kendisi başöğretmen olarak nitelendirilmiştir. millet mektepleri’nin açılışı ve atatürk’ün başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 kasım günü, türkiye’de 1981 yılından beri kutlanmaktadır.


malezya malezya’da öğretmenler günü (malezyaca:hari guru) 16 mayıs’ta kutlanır.


hindistan hindistan öğretmenler günü’nü 5 eylül’de kutlar. bu eski hindistan devlet başkanı ve öğretmeni dr. sarvepalli radhakrishnan’ın doğumgünüdür. dr. radhakrishnan 1962’de hindistan cumhurbaşkanı olunca bazı öğrencileri ve arkadaşları onun doğumgününü kutlamalarına izin vermesi konusunda kendisine isteklerini danışmıştır. dr. radhakrishnan da yanıt olarak benim doğumgünümü ayrıca kutlamak yerine, 5 eylül öğretmenler günü olarak kutlansa bu benim kendi gurur ayrıcalığım olur. demiştir. bu gün hindistan’da tatil değildir. bu gün bir kutlama günü olarak kabul edilip öğrenciler normal bir günmüş gibi okula gelir; olağan etkinlikler ve dersler, kutlama aktiviteleriyle birlikte teşekkür ve hatırlama da içerir. bazı okullarda bu günde öğretmenlerin sorumluluklarını son sınıf öğrencileri alarak öğretmenlerinin kıymetini bildiklerini onlara gösterir. geleneksel olarak, hintliler öğretmenlere çok büyük bir saygı ve onur barındırmışlardır. eski bir hintlinin söylediğine göre (genellikle öğrencilere öğretilir) öğretmeni 3. sırada sıralar, tanrı’dan bile önce: anne, baba ve öğretmen tanrı’dır anlamında "maata, pitha, guru, daivam". bir beyitin (doha) söylemi guru govind doou khare kake lagon paai? balihari guru aap ki govind deeo batai, ne göre "ilk selamımı kime vermem gerektiği konusunda içinden çıkılmaz bir durum içindeyim: öğretmen mi yoksa tanrı mı. beni tanrı’yı bilmem konusunda aracılık edecek kişi olan öğretmeni seçmeliyim." başka bir örnek olarak, hinduizm’in kutsal kitabının orta kısımlarında "guru bramha, guru vishnu, guru devo maheshwaraha - gurusakshath parabramha tasmai shree gurve namaha," der, çevirisiyse "öğretmen üçlü birliktir. öğretmenin kendisi tanrı’nın önündeki belirtidir."


arnavutluk arnavutluk’ta öğretmenler günü gayriresmî bir tatil olmakla birlikte 7 mart’ta kutlanıp anneler günü olan 8 mart’tan bir gün öncedir.

bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol