marmaray

0 /
pamuk prenses ve kedi cuceler
istanbulda yasayan ve uskudar-eminonu guzergahina sik isi dusenleri cildirtmaya yarayan, ne kadar sure sonra ulkemize hayir getirecegini merak ettigim proje. bu proje sayesinde uskudar meydani ve ankara caddesi trafige kapatilmis ve trafigin her saat kilitlenmesi saglanmistir.
benduruyorumsebagitti
anıtlar kurulu, marmaray’ın yenikapı-yedikule arasındaki inşaatını durdurma kararı vermiş. marmaray hattında ikamet eden vatandaşların başvurusu üzerine kurul bu kararı vermiş.
bu gidişle deniz geçişi bitecek de karadaki kısmı kalacak öyle.
benduruyorumsebagitti
"dlh genel müdürlüğü, bir gazetede ’’marmaray’da durdurma kararı’’ başlığıyla çıkan habere ilişkin açıklama yapmış.

istanbul 4 numaralı kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulunun 28 ağustos 2008 tarih ve 2306 sayılı kararında, kurul izni ile devam eden arkeolojik kazılar hariç imar kanunu uyarınca gerekli ruhsat ve izinler alınmadan herhangi bir inşa faaliyetinde bulunulamayacağının ifade edildiği ancak kurulun 16 nisan 2008 tarih ve 2063 sayılı kararında ise bir bölümü tarihi yarımadadan geçen marmaray projesi’ne ilişkin, tünel kazılarının istanbul arkeoloji müzeleri müdürlüğü denetiminde yapılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

’’2.11.1985 tarih, 18916 sayılı resmi gazete’de yayımlanan ve 19.08.2008 tarih, 26972 sayılı resmi gazete’de yayımlanan değişiklikle adı değiştirilen ’planlı alanlar tip imar yönetmeliği’nin kamuya ait yapı ve tesislere dair 59. maddesinde ’kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak veya yaptırılacak kara yolu, demir yolu, tünel, köprü, menfez, baraj, hidroelektrik santrali, sulama ve su taşıma hatları, enerji nakil hatları, boru hatları, (doğal gaz boru hatları ve benzeri) silo, rafineri gibi enerji sulama, tabii kaynaklar, ulaştırma hizmetleri ile ilgili tesisler ve bunların müştemilatı niteliğinde olan kontrol kulübesi, trafo, eşanjör, elavatör, konveyör gibi yapılar, inşaat ruhsatına tabi değildir. bu tür yapı ve tesislerin inşasına başlanacağının ilgili yatırımcı kamu kurum ve kuruluşu tarafından mülkiyete ilişkin bilgiyle birlikte yazılı olarak ilgili idareye bildirilmesi gerekir’ denmiştir.

marmaray projesi bir demir yolu ulaşım projesi olup, istasyon binalarının haricindeki tünel havalandırma yapısı, köprü gibi yapılar için ruhsat alınması zorunluluğu bulunmamaktadır. ayrıca, proje kapsamında yedikule bölgesinde bir istasyon inşa edilmeyecektir. istasyon yapılacak diğer alanlarda istasyon binalarının inşaatları henüz başlatılmamıştır. tasarımları biten istasyon binaları için 1.5.2008 tarih, 3401 sayılı yazımız ile üsküdar belediye başkanlığına, 3.9.2008 tarih, 6655 sayılı yazımız ile eminönü belediye başkanlığına ruhsat başvurusunda bulunulmuştur.’’

açıklamada, proje güzergahı ve yapılacak yapılarla ilgili tüm bilgilerin 29.04.2006 tarih, 223 sayı, 4.3.2006 tarih, 3495 ve 3511 sayılı yazılarla ilçe belediye başkanlıklarına iletilerek proje güzergahındaki yapı yaklaşım sınırlarının 1/1000 ölçekli imar planlarına işlenmesinin sağlandığı kaydedildi.

100 metre uzunluğundaki tünel açma makinesinin montajının yapılarak yedikule tcdd arazisinde açılan 100 metrelik tünel içerisinde bekletildiği belirtilen açıklamada, ’’tünel güzergahı üzerindeki binaların etkilenme derecesi ve alınacak tedbirler belirlenerek, uygulanacak önlemler hayata geçirilinceye kadar tünel açma çalışmaları başlatılmayacaktır. tünel üzerinde yer alan ve haberde konu edilen binaların etkileşimi belirlenip, gerekli önlemler alındıktan sonra (kamulaştırma, mail-i inhidam kararı olanların yıkımı, lüzum görülen binaların desteklenmesi, geçici tahliye gibi) tünel kazı çalışmalarına tekrar başlanacaktır’’ denildi.

açıklamada, geçici tahliye konusunda il idaresi kanunu’nun ilgili hükümleri doğrultusunda geçici tahliye yapılabilmesi için fatih kaymakamlığının 28.02.2008 tarih, 593 sayılı yazısı ile tebligat yapma yetkisinin kaymakamlıktan alındığı ve şartlar hazır olduğunda ilgili mülki idarenin bilgisi dahilinde işlemin kademeli olarak başlatılacağı kaydedildi."

yani: (bkz: durmak yok yola devam)

elma sekeriiii
29 ekim’de açılması planlanan hattı kullanan vatandaşlar, halkalı’dan gebzeye 105 dakikada gidebilecek.


eğer söylendiği gibi kolay ve konforlu olursa köprü trafiğine, hatta tüm trafiklere elveda diyeceğiz.

hadi inşallah!
independence
2 agustos tarihinde test suru$lerine ba$lanacakmi$;

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/71216/4369/1/23749233/marmarayin-acilmasina-sayili-gunler-kaldi
independence
yarin acilacak acilmasina ancak projede 8 sene bilfiil gorev alan ki$i bile demi$ ki "ben binmem, sakin siz de binmeyin". proje ile alakali cok sayida ele$tiri var. tunele su dolmasi halinde tahliye icin gerekli pompa tertibati dahi yapilmami$ soylenenlere gore;

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24998407.asp
greyfurt
proje finansörü japonlar (parayı caponlar verdi), proje kontrolörü gene japonlar (kendi yatırımlarını kendileri kontrol ettiler), depreme dayanıklı yapı mühendisliğinde dünyanın en iyileri kim? (dur,dur,dur, geliiyoooor)caponlar...daha söze gerek var mı? dünyanın en eski 2. metrosunu kullanıp (taksim-tünel) dünyanın en yeni tüp geçidine bok atmayalım canlar.

diğer olası felaket(kaza/yangın vb.) senaryoları da düşünülmüş. bunlar için tahliye tüneli mevcut. bir kriz anında yolcular (şuna benzeyen, ortada "b":http://tinyurl.com/oaup74x) bir tünelden tahliye ediliyorlar.

hiç risk yok diyemem, kimse diyemez ama sıfır risk isteyenler evlerinde otursunlar, uçağa falan binmesinler, ne bileyim çeşitli ev hobileri edinsinler...

titanikte batmaz diyorlardı ama işte allahın dediği olur. allah kazadan beladan korusun. vatana millete hayırlı olsun.

edit: bostancı-bakırköy 37 dk mı? gözümle görmeden inanmam. görünce bile bir süre inanamayacağımı hissediyorum. hayal...
independence
dun acili$i yapildi tum uyarilara ragmen, hayirli olsun.

15 gun boyunca marmaray’i kullanmak bele$ olacakmi$ bu arada;

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25005177.asp
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol