marilyn monroe

0 /
angelus
haziran 1926’da los angeles california’da dunyaya gelen, 5 agustos 1962’de asiri dozda hap alarak intihar eden/ettigi soylenen, 6 adet ayak parmagi olmasina karsin sex sembolu olmayi basarabilmis, yaslanmadan oldugu icin guzellik ikonu olmus efsanevi sarkici/oyuncu.
quantitatif
kendisine yuklenmek istenen;basta aptal sarisin ve onun gercek yasamdaki karsiligi olmak uzere- her seyden nefret etmis ve onca yapaylik arasinda biraz gercek yasam, biraz ictenlik aramis bir kadindi o... herkesin tirmanmayi dusledigi doruklarin anlamsizligini anlayan ne ilk, ne de son sanatciydi... ne var ki onun bu denli bilincli olmasini, el yordamiyla da olsa starligin, unun ve populerligin kimi gizlerini en ciplak haliyle gorup gostermesini yadirgadi, giderek mahkum etti hollywood... onun yalnizliga, mutsuzluga, dolayisiyla olume yargiladi. marilyn yazginin, yani sinemanin kendisine yuklemek istedigi bir rolu oynamadi. ve sonunda o role isyan etti. onun oykusu, yuzyilimizdaki medya starlarinin sahip oldugu en acikli oykulerden biridir. gercek bir tragedyaya en cok yaklasanlardan biri... ve kitleler, kimi konularda yanilsalar da, kamu onunde yasanan ozel yasamlardaki trajigi hic kacirmazlar. marilyn’in de bu trajedi yukuyle bir efsaneye donusmesi kacinilmazdi. ve oyle de oldu. atilla dorsay/100 yilin 150 oyuncusu
angelus
kargo şarkısı. şöyle ki;

çamların üstündeki rüzgar
bir kariyerin sonu gibi
yaşlı gecenin yüzüne indi
bazen olacaklar kendini belli ederdi...

aklın birlesik nöronları
bir an için ortadan kalktı
içgüdü ah sessiz kaldı
paranoya ,keder ve agrı...

marilyn monroe,marilyn monroe

and she said help ... help...help...
marilyn kennedy
esmeralda
güzelliğinin,gülüşlerinin altında çok mutsuz bir kadın olduğu söylenmiş.mutsuz çocukluk geçirmiş,hep çirkin adamlarla birlikte olmuş.siyasi yanı da var imiş.
kennedy kardeşlerin zehirlediği dedikoduları çıkmış ilk başlarda,sonra otopsisi bile yapılmamış.
hollywood da öldüğü otelde,odada hayaletinin geldiği ve aynasına baktığı söylenmekteymiş.kırk yıl geçmesine rağmen hala daha bir ikondur.
(bkz: kadınım)
elma sekeriiii
marilyn monroe (1 haziran 1926 - 5 ağustos 1962), (asıl adı norma jeane mortenson) yahudi asıllı aktrist. abd’li sinema oyuncusu, şarkıcı ve model. 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından, seks sembollerinden ve pop ikonlarından biriydi.

yıllarca küçük rollerde kendini gösterdikten sonra gentlemen prefer blondes, how to marry a millionaire, some like it hot ve the seven year itch gibi filmlerde gösterdiği komedi yeteneği, seksi cazibesi ve ekrandaki görünüşü 1950’lerde ve 1960’lı yılların başında en popüler film yıldızlarından biri olmasını sağladı. kariyerinin sonlarına doğru başarısının ölçüsüyle bus stop ve the misfits gibi filmlerde dramatik rollerde de oyunculuğunu gösterdi ve eşi görülmemiş popüler bir ilgi nesnesi haline gelip, kazandığı bu şöhret ile zamanının diğer yıldızlarını geride bıraktı. oysa ki, halkın gözündeki mutlu imajının aksine, özel hayatında yaşadığı hayal kırıklıkları ve güvensizlikleri zaten var olan problemlerini daha da derinleştirdi. özellikle 1950’li yılların sonuyla 1960’lı yılların başından itibaren yaşadığı çeşitli sağlık sorunları ve kişisel problemleri kariyerine de yansımış ve monroe’nun çalışması zor ve dengesiz biri olarak kötü ün yapmasına sebep olmuştur. yine de ölümününden itibaren ünü gitgide artarak tüm zamanların en önemli kültürel figürü ve ikonlarından biri olmuş, sık sık diğer ünlüler tarafından taklit edilmiştir. ölümü resmi olarak aşırı dozda uyku hapından kaynaklanan muhtemel intihar olarak geçse de ölüm sebebi üzerine pek çok spekülasyon yapılmış, komplo teorileri oluşturulmuştur.

monroe, 1999 yılında american film institute’un tüm zamanların en büyük kadın film yıldızı sıralamasında altıncı sıraya yerleşti.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol