kastamonu

0 /
ridgid
bana turkiyenin her yerinden bir ayi bulup getirin, kastamonudan tuttugunuzu getirin soylemine maruz kalmis sehir.
janberc
coğrafya hocamızın anlatımına göre bu bölgede moni isimli bir prenses yaşamış ve yiğidin biri buna tutulmuş lakin hatun kişi pek yuz vermemiş haliyle yiğit insan feryad etmiş kastın neydi moni die sonra bu sözler kulaklara küpe bölgeye ad olmuş.
firambogaz
eski bir yerleşim merkezi olan kastamonu il merkezi ve ilçelerinde bir çok eski eser ziyarete açıktır. belli başlıları araç, taşköprü, küre, abana ilçeleri sit alanı kapsamındadır. taşköprü’de zımbıllı tepe (pompeipolis), inebolu’da abeş kalesi, geriş tepesi, çatalzeytin’de ginolu koyu, cide ilçesinde gideros koyu arkeolojik sit alanıdır. türkiye nin en meşhur ve kaliteli sarımsağı kastamonu da üretilir..mdf ve sunta ve baklalı zincir (zintaş) üretimi yapılır.

kastamonu ilinin ilçeleri; abana, ağlı, araç, azdavay, bozkurt, cide, çatalzeytin, daday, devrekani, doğanyurt, hanönü, ihsangazi, inebolu, küre, pınarbaşı, seydiler, şenpazar, taşköprü ve tosya’dır.

taşköprü: il merkezine uzaklığı 42 km dir ilçe kastamonu sinop karayolu üzerinde olup ilin en gelişmiş ilçelerinden biridir.en önemli ürünü sarımsaktır.ilçede yetişen sarımsak dünyaca ünlüdür.ilçede birde kuyu kebabı kültürü vardır ve ilçenin en ünlü yemeğidir.ilkbahar ve yaz aylarında yapılan kuyu kebabı yöre halkı tarafından bolca tüketilmektedir.
araç: il merkezine 44 km uzaklıkta bulunan ilçe kastamonu - karabük karayolu üzerindedir.
bozkurt: abana’nın 2 km güneyindedir.
cide: il merkezine uzaklığı 146 km.dir. 12 km kumsalı olan cide, konumu gereği tarih boyunca ipek yolu üzerinde önemli bir liman olma özelliğini sürdürmüştür.
daday: il merkezine uzaklığı 32 km. dir. atatürk 23 - 31 ağustos 1925’te "şapka ve kıyafet inkılabı" dolayısıyla kastamonu’ya geldiğinde ilçeyi ziyaret etmiş ve köpekçioğlu konağında misafir edilmiştir.
devrekani: il merkezine uzaklığı 29 km.dir. eski bir yerleşim merkezi olan devrekani höyük ve harabeleri, çeşme ve camileri ile arkeolojik yönden zengindir. 23 - 31 ağustos 1925 kastamonu ziyaretlerinde atatürk 28 ağustosta ilçeyi ziyaret etmiş, bozkocatepe - kurukavak köyünde ormanlık bir alanda bulunan müftüoğlu mehmet bey’in çiftliğinde misafir edilmiştir.
hanönü: il merkezine uzaklığı 69 km. dir. kastamonu’ nun en önemli yatırlarından, türbesi şehir merkezinde bulunan şeyh şabanı veli ilçenin çındar köyünde m.1471 yılında doğmuştur. ilçede mayıs ayı ilk haftasında "şeyh şaban-ı veli anma haftası" ekim ayının ilk haftası panayır düzenlenmektedir.
ihsangazi: il merkezine uzaklığı 37 km. dir. ilçenin isalar mahallesinde bulunan haraçoğlu camii ve türbesi tarihi ziyaret yeridir.
inebolu: il merkezine 97 km uzaklıktadır. ilçe merkezi kentsel sit alanıdır. 347 tescilli yapı bulunmaktadır. abeş tepesi ve geriş tepesi arkeolojik sit alanı olarak tescillidir.
küre: il merkezine uzaklığı 61 km.dir. ilçede bulunan doğanlar kalesi m.ö. 1700 - 1100 yıllarında yapılmıştır. küre orman içi yayla turizmi için elverişli ve tabii güzellikleri olan bir ilçedir. yaralıgöz dağı eteklerindeki kanyon görülmeye değerdir.
pınarbaşı: il merkezine 92 km uzaklıktadır. ilıca köyünde bulunan roma dönemi "ayazma" da ılık su hala mevcuttur. aynı köyde devrekani çayı üzerinde şelale görülmeye değer yerlerdir. ilçenin sümenler köyü sınırları içinde sorkun yaylası yakınında bulunan dağlık alanda turizm için önemli bir potansiyel arz etmektedir.

http://www.kastamonu.gov.tr/korsikali
türkiye’nin en fazla göç veren illerinden biridir. şehir merkezinde nüfus 50 bin civarına düşmüştür. tam bir yaşlılar kenti haline gelmiştir.
fergadan
yaşayanları kaba olarak tarif edilir. halbuki bir çok arkadaşım kastamonuludur. ama gayet kibar, nazik , ince adamlar. ben fıkranın yabancısıyım.
kastamonulunun fırını vardır istanbulda. bir müşteri girer içeri.
m:bir ekmek rica edebilir miyim?
k:ne yalvarıyon lan, paran mı bitti?
ozerezgi
4 yıl bulunduğum yeşil bir şehir erkekleri cümle kurarken koduğum demeye bayılırlar. adamlar en basit olayı anlatırken bile deliğe benzer birşey varsa koymadan edemiyorlar. elbette cok cicidirler, hoşturlar, insandırlar, güzeldirler misafirperverdirler de insanın sinirine dokunabiliyor bir süre sonra.
igor
kastamonu huzur, kastamonu ozlem ve metro turizm firmalarinin ankara ve istanbul’dan otobus seferleri vardir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol