karpuz kabuğundan gemiler yapmak

0 /
angelus
2004 istanbul film festivali ulusal yarisma birinciligi, 30 ekim 2004’de montpellier film festivalinde en iyi film odulu,ispanya’daki san sebastian film festivali yeni yonetmenler bolumu’nde mansiyon kazanan, tamami kutahya’nin tavsanli koyunde, dijital el kamerasi ve koylu halkin oynamasiyla cekilmis olan ahmet ulucay filmi.
hobaa
ahmet ulucay’in bir nebze kendi yasamindan alintilar yaptigi super bir film...Ba?roldeki Boncuk Yylmaz AÜ Yleti?im Bilimleri Fakültesi Basyn Yayyn’da okumaktaydy.
cleirvoyant
karpuz kabugundan gemiler yaptım
içlerine her heyvanden kattım
aldım bunnarı bide denize attım
hey gidi seni gidi seni...

diyede bir şiir vardır , belki de yoktur...
wish you were beer
60’lı yıllar, tepecik, küçük bir anadolu köyü...

recep ve mehmet yazları, köylerinin yakınındaki tavşanlı kasabasında çıraklık yapmakta olan iki köylü çocuğudur. recep bir karpuz satıcısının, mehmet ise bir berberin yanında çıraklık yapmaktadır. her ikisi de sinemaya delicesine tutkundur. bu tutkunun bir sonucu olarak geceleri köydeki evlerinin terkedilmiş ahırında bir yandan derme-çatma bir film projeksiyon makinesi yapmaya çalışırken, diğer yandan da hayatlarını tümden değiştirecek olan rejisörlük hayalleri kurmaktadırlar. köyün delisi deli ömer de çocukların bu sinema sevdasının tek tanığı ve destekçisidir.
recep bir gün, kasabada oturan ve ineklerine yedirmek için ham karpuzları toplamaya gelen nezihe adlı iki kız çocuğu olan dul bir kadın ile tanışır. nezihe’ye her gün kelek çıkan karpuzları toplayıp kendisine getirmek üzere söz verir. bu sevimli çocuktan hoşlanan nezihe, recep’in bu iyiliği karşısında onu sık sık çay içmek veya kahvaltı etmek için evine davet etmeye başlar. recep bu gelip gitmeler sırasında nezihe’nin büyük kızı olan nihal’e ilgi duymaya başlar ve onun ilgisini çekebilmek için türlü uğraşlar verir. nihal ise başlangıçtan beri bu yabancı ve köylü olan çocuğun eve girip çıkmasından bile rahatsız olmakta ona elinden geldiğince ters davranmaktadır.

yazan ve yöneten: ahmet uluçay
oyuncular: ismail hakkı taslak, kadir kaymaz, gülayşe erkoç, aysel yılmaz, boncuk yılmaz, fizuli jafarov, mustafa çoban, hasbiye günay
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol