jitem

0 /
angelus
resmi makamlarca varligi kabul edilmemis, lakin dogu ve guneydoguda yillardir faliyetlerini devam ettiren, jandarma istihbarat teskilatinin bilinen
adi & kisaltmasi.
expert3
jandarma - istihbarat - terorle mucadele seklinde bir acilimi olan, dogrudan jandarma istihbarat komutanligina bagli, serbest birliklerden olusan orgut. amaci dogu da yerel halkin arasina sizmak isteyen pkk ve benzzeri orgut elemanlarini desifre etmektir. detayli bilgi icin soner yalcin’in "binbasi ersever’in itiraflari" kitabini okuyabilirler.
rosencruz
adam gibi is yapan,operasyonel,olaylari seyretmeyen,mudahale eden ama arada sirada hatalar yapan ve varligi kesin kabul edilmemis istihbarat birimi.agirlikli olarak g.doguda etkindir.
seyhmerat
varligi yasal olmayan devlet icinde ayri bir orgutlenme gibi calistigi icinde yasalara aykiri olan orguttur,yaptiklarinin iyiligi veya kotulugu tartisilir.
darth sidious
doğu ve güneydoğu’da insan kaçırma, cinayet ve patlayıcı madde kullanma gibi çeşitli suçlara karıştıkları iddia edilen pkk itirafçısı 11 sanığın yargılandığı davada, yıllardır varlığı resmi kurum ve yetkililerce reddedilen jitem’in, jandarma’ya bağlı bir kurum olduğuna hükmedildi.
diyarbakır 3. ağır ceza mahkemesi, "sanıkların, elemanı oldukları iddia edilen jitem’in bir askeri birim olduğuna" karar vererek dosyayı askeri mahkemeye gönderdi.
"jandarme istihbarat ve terörle mücadele merkezi" (jitem) adıyla varlığı iddia edilen kurum, ilk kez bir mahkemenin kararına dayanak oldu.
tutuksuz sanıklardan pkk itirafçıları ibrahim babat sahte kimlikli suriye uyruklu hacı hasan, gıyabi tutuklu adil timurtaş, recep tiril, ali ozansoy, hüseyin tilki, gazeteci - yazar musa anter cinayetinin faili olduğu öne sürülen abdulkadir aygan, hayrettin toka, fethi çetin ile jandarma istihbaratında görevli oldukları belirtilen mehmet zahir karadeniz, lokman gündüz ve korucu faysal şanlı, geçen pazartesi günkü duruşmaya katılmadı.

askeri şahıslar...
duruşmada savcı, 7 yıllık davayla ilgili esas hakkındaki mütalaasında, "sanıkların suç tarihinde jitem görevlisi olduklarının anlaşıldığını, jitem’in jandarma istihbaratına bağlı olarak faaliyette bulunduğunu, askeri şahıslar oldukları için asker şahısların işlemiş oldukları suçlardan dolayı askeri mahkemede yargılanması gerektiğini" söyledi.
savcı, dosyanın görevsizlik kararıyla askeri mahkemeye gönderilmesini istedi. mahkeme, sanık avukatlarının da katıldığı talebi yerinde görerek, dosyayı, görevsizlik kararıyla 7. kolordu komutanlığı askeri mahkemesi’ne gönderilmesi amacıyla cumhuriyet başsavcılığı’na gönderdi.

türkiye’de bir ilk
davanın müdahil avukatlarından tahir elçi, ntv’ye yaptığı açıklamada "kararın türkiye’de ilk olduğunu" vurgularken, şunları kaydetti:
"sanıkların tamamı eski örgüt üyesi. mağdurların iddiası, bunların tamamının örgütten ayrıldıktan sonra jitem’de faaliyet yürüttükleri ve jandarma istihbarat elemanlarıyla çalıştıkları, hatta jandarma istihbarat elemanı olarak faaliyet yürüttükleri yönündeydi. biz baştan beri bu şahısların resmi görevli olduklarını iddia ediyorduk. ancak bu görüşümüz bugüne dek kabul görmüyordu."

koman ’yok’ demişti

susurluk skandalı sonrasında oluşturulan tbmm susurluk komisyonu’na bilgi veren eski jandarma genel komutanı teoman koman, "jandarma teşkilatı içinde jitem adında legal ya da illegal bir örgüt kurulmamıştır, yoktur. ama jandarma dışında bu ismi kullanıp kanunsuz işler yapan bir grup vardır" demişti.

http://www.milliyet.com.tr/2006/02/16/guncel/gun01.html
broken
jitemin varlığı yıllardır bilinmektedir.ancak hiç bir resmi kurum cesaret edip jitemin varlığını açıkça ifade edememiştir. diyarbakır 3. ağır ceza mahkemesi heyetini kutlamak gerekir. evet bu birim bizzat genelkurmaylık tarafından kurulmuş ve eğitilmektedir. hatta eğitimleri ankara güvercinlik üssünde yaptırılmaktadır. genelde uzman çavuşlar ve pkk itirafçılarından seçilen kişiler gerekli eğitimi aldıktan sonra jitemde çalıştırılmaktadır. maaşları bizzat içişleri bakanlığı tarafından ödenmektedir.bu kişiler de genelde istihbarat için çalıştırılmaktadır. doğu ve güneydoğuda silahlı eylemlerde bulundukları da görülmektedir. türk makamlarından çok cıa güdümünde operasyonlar yürütmektedirler.
firambogaz
1990’lı yıllarda devletin pkk ile mücadelesinde yetersiz kalmasından dolayı kurduğu bir kurum olduğu iddia edilmektedir. pkk’ya parasal ve lojistik anlamda yardım eden bir çok kişinin ölmününden sorumlu tutulmaktadır
van ness
jitemin belli illerde jandarma alay komutanlıklarında üsleri vardır.bunlar genelde sivil astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan durum itibarı ile diğer komutanlardan farklı ve çok muhabbet esprili ve de kafadırlar tabi hepsi değil.subaylar çok olmaz zaten jandarmada subay azdır.çok evrak götürüp getirmişimdir kendilerine askerken.kuryeden saygılar.
giray
tsk nın hiçbir zaman varlığını kabul etmediği 90 lı yıllarda j.bnb. ahmet cem ersever tarafından kurulan musa anter cinayeti ile ilk olarak adını duyurmuş,güneydoğuda son derece etkin,operasyonlarda daha çok itirafçıları kullanıp kürdü kürde kırdırma politikası gütmü askeri istihbarat örgütü.aldığım bir duyuma göre gaffar okkan ın öldürülmesinde başrolü oynamıştır.ayrıca bu eski van cum. savcısı ferhat sarıkaya nın şemdinli iddinamesinde açık açık dile getirilmiş fakat ordunun ağırlığını koymasıyla olay hasır altı edilip sarıkaya görevden el çektirilmiştir.
hasktir
fransizca seni seviyorum demek istiyorsaniz biraz hizli konusunca j’tem olarak cikan sozcuk jitem gibi de algilanabilir.
isyankarmuhabir
varlığı bir türlü ispatlanamayan devlet içinde yuvalanmış illegal örgüt.dönem dönem yetki ve otorite sahiplerinin devletin imkanlarını kendı çıkarları veya doğru bildikleri şeyler uğruna kullanan insanların meşruiyet kazanmak için seçtikleri isim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol