ismail cem

0 /
alman
bulent ecevit’e kazik atip ytpyi kuran daha sonra 3 kasim secimlerinde hezimete ugrayip bu sefer kendisi kemal dervis’ten kazik yiyen sabetayist adam.
independence
cok severdim ben bu adami.siyasetciler icerisinde tek sevdigim de diyebilirim.bir rahatsizligindan oturu yurtdi$inda tedaviye gitmi$ti.bugun donmu$.haberlerde goruntuleri vardi da gozlerime inanamadim.spiker tarafindan isminin anons edilmesini bekledim, ismail cem degildir bu dedim.ne yazik ki ta kendisiymi$.nasil cokmu$, nasil berbat bir durumda gozukuyordu ve ne kadar uzuldum anlatamam.kanali degi$tirdim bir diger kanalda ayni haber vardi.peri$an olmu$ koskoca ismail cem.mahfolmu$.
seyhmerat
eski osmanli pasalarindan birinin torunudur ve turk dis siyaseti icin utanilmasi gerekilen bir insandir..kendisi disisleri bakaniyken yunanistan disisleri bakaninin ankara’da sirtaki oynamadigi kalmisti.yunanistan’in pkk ya verdigi destek belgeleriyle ortaya cikmasina ve yunanistani avrupa birliginden atacak kozu elde etmesine ragmen kendisi gidip simitise dostluk elini uzatmisti..nitekim medyayla beraber turk-yunan dostluk havasi esmisti ve yunanlara karsi yumusama saglanmisti..1999 depreminde ordu ve turk kurturma ekipleri mukemmel calismisken,15 kisiyle belki gelmis olan yunan ekibi medya ve ismail cem tarafindan asiri derecede abartilmisti..daha sonra ecevitin avrupa birligi uyum yasalarinda bagimsizligi tehlikeye sokan durumlara direnmesinden sonra,eceviti de satmis secim istemis ve basimiza akp ve rte illetini getirmisti..kendisi su an da kanserdir,insan olarak icimden iyilesir demek geliyor ama bu ulkenin vatandasi olarak icim sizlamiyor...
firambogaz
ismail cem, 1940’da istanbul’da doğdu. 1959’da istanbul robert koleji’nden mezun olan cem, 1963’te lozan üniversitesi hukuk fakültesi’ni bitirdi. cem, paris siyasal bilgiler enstitüsü’nde siyaset sosyolojisi dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1963 yılından itibaren çeşitli gazetelerde yazı işleri ve genel yayın müdürlüğü yapan cem, 1971 - 1974 yılları arasında türkiye gazeteciler sendikası istanbul şubesi başkanlığı görevini yürüttü. 15 şubat 1974’te trt genel müdürlüğü’ne atanan cem, bu görevini 17 mayıs 1975’e kadar sürdürdü. özellikle televizyonun gelişmesine önemli katkılarda bulunan cem’in genel müdürlüğü sırasında, haftada 20 saat olan yayın 50 saate yükseldi. buna göre 10 milyon olan televizyon izleyici sayısı 20 milyona çıktı.

12 nisan 1975 seçimlerinden sonra iktidara gelen demirel başkanlığındaki "milliyetçi cephe" hükümeti’nin yaptığı ilk değişikliklerden biri 16 mayıs 1975’te ismail cem’i görevinden uzaklaştırarak yerine nevzat yalçıntaş’ı atamak oldu. cem, daha sonra danıştay tarafından göreve iade edildi ancak, kendisi gazeteciliğe yapmayı tercih etti..

1987 ve 1991 seçimlerinde istanbul’dan, 1995 ve 1999 seçimlerinde ise kayseri’den milletvekili seçilen cem, 1987 - 1996 yılları arasında avrupa konseyi parlamenter meclisi (akpm) ve batı avrupa birliği (bab) asamble’si üyeliği yaptı. cem, daha sonraki yıllarda, akpm sosyalist grubu başkanvekilliği ve başkanlığı, bab asamblesi türk parlamenter grubu’nda ise grup başkanlığı’na seçildi. avrupa medya enstitüsü danışma kurulu üyeliğini yürüten cem, 50’nci hükümette kültür bakanı olarak görevlendirildi. cem, 30 haziran 1997 tarihinde kurulan 55’inci hükümette ise dışişleri bakanlığı görevine atandı. 57’nci hükümette de bu görevi yürüten cem’in kaleme aldığı kitaplar arasında türkiye’de geri kalmışlığın tarihi, türkiye üzerinde yazılar, 12 mart, trt’de 500 gün, siyaset yazıları, geçiş dönemi türkiyesi, sosyal demokrasi ya da demokratik sosyalizm nedir, ne değildir?, türkiye’de sosyal demokrasi, engeller ve çözümler, yeni sol, sol’daki arayış, gelecek için denemeler, mevsimler (fotoğraflar) ve 21. yüzyılda türkiye bulunuyor. fotoğrafla yakından ilgilenen ve çalışmalarını açtığı sergilerle kamuoyuna duyuran cem, ingilizce ve fransızca biliyor.
www.trt.net.tr
ya basta viva zapatista
adını gördüğümde ’’ahanda kaybettik’’ diye düşünerek baktığımda vefatını gördüğüm, politik olarak ayrı saflarda yer alsak da kişiliğini ve demokratlığını beğendiğim, ölümüne üzüldüğüm eski politikacımızdır.
sepulturk
1940 yılında istanbul’da doğan ismail cem, 1959 yılında istanbul robert kolej, 1963’te de lozan üniversitesi hukuk fakültesi’nden mezun oldu. paris siyasal bilgiler enstitüsü’nde siyaset sosyolojisi dalında master yapan ismail cem, 1963 yılından itibaren çeşitli gazetelerde yazı işleri müdürlüğü, genel yayın müdürlüğü yaptı.

daha genç bir gazeteciyken yazdığı “türkiye’de geri kalmışlığın tarihi” adlı kitapla özellikle sol çevrelerde büyük yankı uyandıran ismail cem, 1974’te ecevit hükümeti sırasında trt genel müdürlüğü’ne getirildi.

bu dönemde trt’de önemli atılımlar yaptı. türkiye’nin tek tv kanalı olan trt’de nitelikli belgeseller, dizi filmler ve filmler yayınlandı.

ancak trt’daki bu yenilikçi atılım muhafazakar çevrelerin tepkisini çekti.

muhalefet partileri tarafından büyük tepki toplayan cem, 1’inci milliyetçi cephe hükümetinin gelişiyle trt’deki görevinden ayrıldı.

daha sonra çıkardığı sosyalist eğilimli “politika” gazetesi 12 eylül’le birlikte yayın hayatına son vermek zorunda kaldı.

1980 sonrasında sosyal demokrat halkçı parti’de aktif siyasete atılan cem, 1987 ve 1991 seçimlerinde istanbul’dan milletvekili seçildi.

deniz baykal’ın liderliğini yaptığı “yeni sol” akımını kavramsallaştıran cem, 1995 seçimleri arifesinde önemli bir tercih değişikliği yaptı ve dsp’ye katıldı.

ecevit’in kayseri’den aday gösterdiği cem’i harcamak istediği ileri sürüldü, fakat cem aktif bir kampanya yürüterek daha önce hiçbir bağının olmadığı kayseri’den milletvekili seçildi.

ecevitler tarafından dsp meclis grup yönetim kurulu üyeliğine seçilen cem, asıl başarısını yurtdışında gösterdi. avrupa konseyi parlamenter meclisi sosyalist grubu başkanvekilliği’ne seçildi.

1995’te kurulan 50. hükümette kültür bakanlığı yapan cem, 30 haziran 1997’de dışişleri bakanlığı’na getirildi.

11 temmuz 2002 tarihine kadar dışişleri bakanlığı yapan cem, cumhuriyet tarihinde bu görevi en uzun süre yürüten bakanlar arasında yer aldı ve dışişleri’ndeki parlak kariyeriyle dünyada türkiye’nin batılı yüzü olarak tanındı. özellikle yunanistan’ın ile ilişkilerin geliştirilmesinde büyük rol oynadı. hatta, yunanistan dışişleri bakanı papandreu ile birlikte 2000 yılında dünyada ‘yılın devlet adamı ödülü’nü aldı.

2002 yazında ecevit’le yollarını ayıran ismail cem, hüsamettin özkan, istemihan talay ve dsp’den kopan diğer milletvekilleriyle ile birlikte yeni türkiye partisi’ni kurdu.

ilk hayal kırıklığını kemal derviş’in chp’ye katılmasıyla yaşayan cem’in partisi 3 kasım seçimlerinde yüzde 1 oy alarak barajın altında kaldı.

seçimlerin ardından akciğer kanseri tedavisi için abd’ye giden ismail cem ile chp genel başkanı baykal arasında gerçekleşen telefon görüşmeleri chp ile ytp arasında birleşmeye giden yolun ilk adımını oluşturdu.

baykal’dan gelen birleşme teklifini kabul eden cem, ytp’nin ekim 2004 ‘te son kez yapılan kurultayına katıldı.

cem, chp’nin 29 ocak 2005’teki olağanüstü kurultayının ardından genel başkan başdanışmanlığına getirildi.
mandela
türkiyede demokrasi ve insan hakları’nın gelişmesinde büyük rol oynamış aydın. o da bir demokrasi şehidi mumcu ile aynı tarihte ölmesi de cennet’te demokrasiye bayağıca ihtiyac olduğunun göstergesi gibi.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol