islam

0 /
ankakusu
bircok insanin hatta insanimizin kulaktan dolma bilgilerle tanidigi, bildigi ve belkide bilmedigi din.
kuranda bahsi gecmeyen bir cok seyi islam’mis gibi gostermek hem yobazlarin hemde islama bok atanlarin yaptiklari en buyuk istir.
bugun kurandaki islam ile yasanilan islam yada anlasilan islam cok ama cok farklidir.

tabi ki bu konularda hadislerin rolunu unutmamak gerekir. oyle hadisler var ki herkes o hadisler araciligi ile bambaska bir islam ortaya cikabilir.
bu hadisler buhari, muslim, tirmizi ve ebu davuddan dahi olsa bu hadisler kullarin yazdigi olaylardir hepsinde hata, yanlis olabilir. ve sahih hadis diye adlandirilan hadislerde bile bu durum ortaya cikabilir. lakin kuran oyle degildir.
ve bu bakimdan islami konusurken kuranin baz alinmasi daha iyi olur.
tiryaki
ister cehaletten kaynaklanır deyin isterseniz de kaba önyargılardan; çağlar boyu sürekli olarak yanlış anlaşılmış ya da yanlış taraflara çekilmek istenmiş bir dindir islam. bilindiği üzere bizler bugün gercek hayatta her şeyin ispatını bilim vasıtasıyla yapmaktayız.bir şeyin yanlış ya da doğru olduğunun tek göstergesi bilimdir yani.
insanlık tarihinden bugüne dek yapılan sıkça bir hata da islam dininin bilimsel verilerle örtüşmediği olgusudur.halbuki önyargılar bir kenara atılıp azıcık araştırıldığı zaman islam’ın bilimle içiçe olduğu gerçeğine hemen ulaşılabilir .örneğin big bang teorisinin ispatı:
bilim adamları yaptıkları araştırmalar neticesinde bugün yerküre diye adlandırdığımız gezegenin önceden sıfır bir hacime sahip olduğunu ve yerkürenin oluşabilmesi için de korkunç bir basınç gücünün gerektiği noktasında birleşmişlerdir.yani bir yoktan var oluş gerçeğini kabullenmiş,bu teoriyi bir gerçeğe dönüştürmüşlerdir.ve bilim’in daha yeni yeni keşfettiği bu gercek ve benzeri durumların ta bin dört yüz sene evvel zaten kuran’da geçtiğini bilmekteyiz.
öyleyse burada temel sorun islami kuralların yanlış yorumlandığı,bir takım çıkarlar için sömürüldüğü gerçeğidir diyebiliriz.yoksa bu kuralların her zaman için geçerliliği,uygulanab
ilirliği mevcuttur.
ankakusu
kime, islami ihya etmek icin ilim tahsil ederken olum gelirse cennette onunla peygamberler arasinda ancak bir derece fark olur.
capt it all
sadece bir din değildir. sosyal, hukuki, ekonomik, kültürel öğeleri ile bir yaşayış tarzıdır. ve kesinlikle reforme edilebilir. zaten müceddid kavramı bu sebebden vardır. yani hiçbir şekilde zamanın gerisinde kalmaz, kalamaz. islam, bütün hamleleri belli bir satranç oyunu değildir, karşı hamleye göre şekillenir ama hadis-kuran ekseninden, düşünce yapısından ayrılmaz. daha doğrusu çatışmaz.
misal, kimse çıkıp "şeriat geride kaldı artık, günümüzde kullanılamaz" diyemez. çünkü reforme edildikten sonra şeriat cumhuriyettir.

din literatüründe icma ve kıyas denen olgular vardır, bunlar zamana göre dinin tutumunu belirler. tefsirler ayetleri zamana göre yorumlar. bu sebebden mevlana nın mesnevisi ile said nursinin resalei nuru temelde aynı düşünceyi benimsese bile farklıdır.
jane doe
mantık çerçevesinde uygulandığı ve içten inanıldığı zaman harikadır.ama örümcek ağı tutmuş beyinler tarafından hayata geçirildiğinde bi çok insan soğuyabilir.soğumuştur.yazıktır.
salome
"hand book of living religions" da yer alan islam hakkinda net, tarafsiz ve kisa bir tanimlama:

"for muslims, islam has been from the beginnig much more than what is usually meant by the western concept ’religion’. islam, meaning in arabic ’submission(to god)’, is at the same time a religious tradition, a civilization and, as muslims are fond of saying, a ’total way of life’. islam proclaims a religious faith and sets forth certain rituals, but it also prescibes patterns of order for society in such matters as family life, civil and criminal law, bussiness, etiquette, food, dress and even personal hygiene."
(hinnels, pg 162)

ps:turkce’e cevirip anlamda bir degisiklige yol acmak istemedim.
imphotep
son semavi dindir.tek tanrılı din inancını taşıyan dünya üzerinde en çok mensubu olan dindir aydı zamanda. "hz.muhammed allah’ın kulu elçisidir" inancu ile hareket edilir.ülkemizin de müslüman bir ülke olduğu söylenebilir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol