iskender pala

0 /
azade
1958 uşak doğumlu. i.ü. edebiyat fakültesi’ni bitirdi (1979). divan edebiyatı dalında doktor (1983) ve doçent oldu (1993). edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebî makaleler yayınladı. ortaokul ve liseler için ders kitapları yazdı. 1982 yılında teğmen rütbesiyle intisab ettiği deniz kuvvetleri komutanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu ve denizcilik tarihi araştırmaları yaptı. halen binbaşı rütbesi ile tarihi deniz arşivi’nde çalıştı,emekli oldu. zaman gazetesinde köşe yazarlığı ve istanbu kültürl üniversitesinde
öğretim üyeliği yapmaktadır.

eserlerinden bazıları;
(bkz: ansiklopedik divan şiiri sözlüğü )
kronolojik divan şiiri antolojisi
akademik divan şiiri araştırmaları
divan edebiyatı
atasözleri sözlüğü
müstesna güzeller
şairlerin dilinden
aşina güzeller
(bkz: ah minel aşk)
efsane güzeller
(bkz: kudemanın kırk atlısı )
kırklar meclisi
şiirler şairler meclisler
şi’r-i kadim
…ve gazel yeniden
(bkz: perişan gazeller )
(bkz: perişan güzeller )
iki dirhem bir çekirdek
(bkz: ayine)
gözgü
tavan arası
kahve molası
güldeste
gül şiirleri
hayriyye
hilye-i saadet
(bkz: babil de ölüm istanbul da aşk)
kadılar kitabı
(bkz: kırk güzeller çeşmesi )
(bkz: kitab ı aşk )
(bkz: leyla ile mecnun)
keks
’’babilde ölüm istanbulda aşk’’adlı eseri ile beni etkilemiş yazar, kültür adamı,şair,akademisyen.
ayakli sozluk
lakabı "divan şiirini sevdiren adam"dır. kitapları uzun süre ötüken ve daha sonra -şimdilerde timaş a ait olan- l&m de yayımlandı.
daha sonra kapı yayınlarına geçti. sağ kökenli yayınevlerinde kitap neşredip, solcu bir yayınevine geçmesiniyse şuna benzer sözlerle açıkladı:
uzun süre sağcı gençlere divan şiirini öğrettim. artık solcuyum, onlara öğreteceğim.
bunların irdelenmesi gariptir aslında. zira kaliteli bir yazarsanız, kitaplarınızın nerede yayımlandığının çok da önemi olmamalıdır. kaldı ki divan şiiri bu topraklarda sağ-sol diye bir şeyden eser olmadığı devirlere aittir ve büyük bir coğrafyaya miras kalmıştır.
yazarımız aynı zamanda leyla ile mecnun müzikalini kaleme almıştır.
cihanmusul
babilde ölüm istanbul’da aşk kitabıyla milyonların beğenisini toplamış büyük yazarımızdır.aşkı öğrenmek isteyen insanlar için çok yerinde bir tercihtir.
nickten yana sansim yok
divan edebiyatı’nın iskenderidir adeta. divan edebiyatı’nı yaymaya ve duyurmaya adamıştır kendini. bu yolda başarılı olmuş hatta sevdirmiştir bile o edebiyatı...

makalelerinin takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. her salı zaman gazetesinde yazmaktadır. eski yazılarına da internet sitesinden ulaşılabilir.
sarhosatlarzamani
sağ tandanslıların ihsan oktay anar’ı olarakta bilinen kişi. şah ve sultan kitabı ile alevi vatandaşların ciddi tepkisini çekmiştir. siyasal anlamda durduğu noktadan bağımsız olarak ele alırsak, kitaplarında ki devamlılık hataları ve bazı kopukluklar, handikaplar gözardı edilirse, pek çok yeni bilgi edinmenize sebep olabilir, keyifle okunabilir. tam keldanilere merak sardığım bir dönemde tesadüfen alıp okuduğum babil’de ölüm istanbul’da aşk kitabı beni çok sarıp sarmalamıştır misal.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol