hugo chavez

0 /
seha
amerika’nin her turlu darbe girisimine karsi ulkesinin basinda kalmayi basarmis venezuela devlet baskani.ulkesinin petrol gelirini abd tekelinden kurtararak fakir halki ve kendi icin kullanan lider.ulkesinden kendine ayirdigi parayi birlesik guney amerika’yi olusturmak icin harcayan bu cercevede bir tv kanali bile olusturan kisi.
seyhmerat
amerikan baskani bush’a posta ustune posta koyan ve yakin bir zamanda:"dunya yeni bir enerji krizine surukleniyor" diye cok onemli bir aciklama yapmis olan venezuela devlet baskani.
ankakusu
dunyaya abd hegemonyasina karsi birleselim diyen ilginc politikaci.

yari ciplak vaziyette ki protesto eylemi sirasinda ve ondan sonra olay hakkinda soyledikleri, busha soyledigi laflar ile sempatimi kazanmistir.
(durust oldugu ortadadir, fikirlerini benimsemem o ayri bir konu)

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/newsdetail.asp?newsid=1368

http://www.cnnturk.com/dunya/haber_detay.asp?pid=319&hid=1&haberid=179698
ya basta viva zapatista
habere göre chavez yine yaptı yapacağını.


abd’nin, film pazarında boğucu bir hakimiyeti olduğunu savunan venezüella sosyalist devlet başkanı hugo chavez, latin amerika ülkelerindeki abd kültürünün etkisine engel olmak için inşa edilen yeni bir film stüdyosunun açılışını yaptı.

amerikan film sanayiini “hollywood diktatörlüğü” olarak nitelendiren chavez, hollywood filmlerinin, geleneklerine uymayan mesajları aşılamaya çalıştığını söyledi.
chavez, hollywood filmlerini, latin amerikalılar’ı uyuşturucu kaçakçıları ve şiddet yanlısı suçlular olarak gösterdiğini belirterek, çocuklara da superman gibi süper kahramanların filmlerini izlememeleri çağrısında bulundu. başkent caracas’ta açılan stüdyoda çekilecek yerel ve güney amerika film projelerine chavez hükümetinin 11 milyon dolar tahsis edeceği belirtildi.
ilk projenin venezüella’nın ispanya’dan bağımsızlığı için mücadele eden francisco de miranda ile ilgili bir dizi olacağı kaydedildi.(çeşitli ajanslar)

sesonline net

illegal boy
dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan venezüella’da devlet başkanı hugo chavez’in yönetimde kalıp kalmaması için yapılan halk oylamasında, chavez’in kazandığı bildirildi.

seçim komisyonu başkanı, dün yapılan referandumun ilk sonuçlarına göre chavez’in halkın desteğini kazandığını söyledi.
başkan, oyların yüzde 94’ünün sayıldığını ve chavez’in oylamayı açık farkla kazandığını ifade etti. yetkililer, oylamaya katılanların yüzde 58’inin chavez’in görevinde kalması yönünde, yüzde 42’sinin ise görevden uzaklaştırılması için oy kullandığını belirtti.
chavez’in kazandığının açıklanmasıyla birlikte devlet başkanı’nın yandaşları zaferi havai fişeklerle ve caddeleri doldurarak kutlamaya başladı.

bu arada muhalif liderlerden haydee deutsch, oylamada sahtekarlık yapıldığını belirterek, muhalefetin referandumu büyük çoğunlukla kazandığı konusunda şüphesi olmadığını söyledi. dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan venezüella’da yapılan oylamanın sonucunda hugo chavez, 2 yıl daha görevde kalacak.

venezüella’da muhalefetin referandumu kazanması için, chavez’in 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde aldığı 3 milyon 760 bin oydan fazlasını alması gerekiyordu, muhalefet kazansaydı 30 gün içinde başkanlık seçimi tekrarlanacaktı. chavez önceki gün yaptığı açıklamada, zaferi kazanacağına inancının tam olduğunu, ancak referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın kabul edeceğini söylemişti.(alıntıdır)
walide sultan
helal olsun. tanidigim butun venezuella’lilar ulkelerine geri dondu son iki yil icinde. oyle seviyorlar ki bu lideri, anlata anlata bitiremiyorlar. o bir kahraman, daha nasil borclanirim demiyor, olanaklar olcusunde olan borclardan kurtarmaya calisiyor ulkesini. oyle saglam duruyor ki ve bu halkin hakli destegiyle oluyor tabii. ve bu ulke icin senaryo yazamiyorlar artik, bazi senaristler. kirdi atti kalemlerini hepsinin. bir kere daha helal olsun diyor, kurtulu$u kucaklayan nice venezuella’li dostlara selam ediyoruz.
redjurist
ülkedeki liberalistlerin hiç hazetmediği,zengin sınıfın korktuğu,amerikalı kan içici sanayicilerin tırstığı venezuella’nın sosyalist lideri.madenleri amerikalı tekellerin elinden alarak devletleştiren,kübaya doktor karşılığı petrol veren,gelir dağılımındaki adaletsizliği petrol gelirlerini fakir halk arasında bölüştürerek gidermeye çalışan,tüm batı kapitalizminin,baronların,ağaların,para babalarının,kanemicilerin devirmek için binbir yola başvurduğu,dikdatör diye çamur attıklar,anti demokratik deyip sözüm ona demokrasi vaatettikleri halkın onlara herdefasında hugo chavez’i destekleyerek refarandumlarla,tokatı vurduğu,tüm latin amerikayı bati kapitalizmine karşı birlik olmaya çağırmış ufaktan bir birliğe doğru götürdüğü,budurumun bile batılıları çileden çıkmasına,uykusuz geceler geçirmesine sebep olduğu,adam gibi adam tam bir devlet adamı... ayrıca keşke bizdede böyle devlet adamları olsaydı dedirten bir iradeye sahiptir imf ve dünya bankasının tüm politikalarını elinin tersiyle itmiş,geçmişten kalan tüm borçları tamamyle ödeneceğini duyurmuş ve büyük bir kısmınıda ödeyerek abd,imf ve dünya bankası gibi kanemicileri dumur etmiş devlet adamıdır.
ya basta viva zapatista
israil’in işgal politikasına en sert yanıtı veren sosyalist-devrimci liderdir.http://www.milliyet.com.tr/2006/08/04/son/sondun01.asp linkindeki haberden görülebilecek haber aşağıdadır.

venezuela, israil’in lübnan’a karşı sürdürdüğü savaşı protesto amacıyla bu ülkedeki büyükelçisini geri çekti.
devlet başkanı hugo chavez, televizyonda yayınlanan konuşmasında, israil askeri saldırılarına karşılık olarak büyükelçiyi geri çağırdığını belirtti.
chavez, israil’in lübnan’da soykırım yaptığını ileri sürdü.
redcrow
ya komünizm, ya ölüm diyerek göreve başlayan venezuela devlet başkanı.kendisi sık sık, moron amerikan başkanı, george w bush’un kulaklarını çınlatmaktadır.böyle giderse kulaklarını çınlatmayla kalmayıp kulağını çekmeye bile çalışır diye düşünüyorum..devlet başkanlarına "eşek, erkeksen venezuela’ya gel" dediği amerikan vatandaşlarının gözünde bile korkusuz bir lider imajını çizen chavez, daha göreve başlamadan işlerini yanlış yaptıklarını düşündüğü bir sürü kamu ve özel kuruluşa tehdit mesajları göndererek yeni başlayan başkanlık döneminde neler yapacağının sinyalini vermiştir.

kendisinden amerika ile ilgili tutumlarından ötürü bizim sözde lider ve lider adaylarımızada birkaç mesaj yollamasını bekliyoruz..
huznum isyan olur
evet bir sosyalist değildir evet bir teorisyen değildir ama gerçek bir yurtsever ve yurtseverliğin sosyalizmle gerçek olabileceğini bilen bir insandır.abd ye yıllardır kafa tutan kübanın lideri castro en iyi danışmanıdır.ülkesini sosyalizm yolunda yürüten bir devrimci olarak şu sözleri kendine şiar edinmiştir:devrimin en güzeli sosyalist olanıdır!
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol