full metal jacket

0 /
karanar
filmin turkce dublajinda askerlerden kel ve sisman olan,daha sonrada intihar eden karaktere komutaninin sinirlendiginde saban diye seslendigi stanley babanin simdiden kult olmus filmi.mutlaka turkce dublajli izleyin.
sirinsem gunahim ne
filmdeki eğitim çavuşu eski askerdir.evet evet eğitim çavuşu.

aynı küfrü iki kere kullanmadan 5 dakika aralıksız küfredebilme yeteneğine sahiptir.

-o kadar çirkinsin ki seni modern sanatlar müzesine koymalılar.
solidus
tüm zamanların en iyi savaş filmlerinden biridir.

acem eğitimi sırasında şişman ve diğerlerine göre daha başarısız olan er komutanı tarafından sürekli aşağılanır.bir süre sonra yaptığı hatalar yüzünden tüm bölük ceza almaya başlar ve arkadaşları da onu dışlar.bir gece akli dengesini kaybeder ve önce komutanını göğsünden sonrada kendisni kafasından vurarak öldürür ve evet o erin ölmeden önce söylediği gibi mermiler "full metal jacket"tır.

born to kill
eldrun
koşu sırasında yaylalar yaylalar türküsü ritmi ile aşağıdaki sözler söylenmektedir.

momma and papa were lying in bed
momma and papa were lying in bed
momma rolled over this is what she said
momma rolled over this is what she said
gimme some
gimme some
gimme some
gimme some
feels good
real good
oh yeah
schenardi
talim sırasında yaylalar yaylalar modunda söylenen sözlerden biri de şudur:
(tüfek sağ elle sol omza dayanır ve): "this is my rifle! this is my gun!" (bu cümlenin ardındansa boştaki sol ellerle penisler yani tabancalar avuçlanır ve): "this is for fighting! this is for fun!"
steroid
yoklamaya çağrılıp ertesi gün askeri şubeye gideceğim gün izlediğim, sonrasında arka arkaya 7 kere orgazm olmuş bir adamın sırıtışıyla elimde tecil kağıdı muayneden çıkmamı sağlayan film.
paulina
1987 yapımlı en güzel savaş filmi. ilk 30 dakikasını ekrana yapışık bi şekilde izlersin eğitim çavuşunun küfürleri arasında. geri kalanı biraz yavaş geçer ama her şeye rağmen en iyi savaş filmidir. ne de olsa kubrick yapımıdır.
wish you were beer
kaskında born to kill yazan aynı zamanda peace rozeti taşıyan ve böylece insanın içindeki çelişkileri yansıttığını iddia eden gazeteci asker favorim olmuştur.ilk bölümü daha güzeldir. ayrıca nişancının kız çıkması da hoştur. yanlış anlaşılmasın cinsiyetçi bi insan diilim ama bir tabur askere kafa tutan nişancının kız çıkması hoşuma gitti ne yalan söliim.
stella
savas, savasanlarin gözünden. izlenmesi gereken filmlerden. özellikle askerlerin yaptiklari yorumlar ve marslari dikkat cekicidir.
zerkalo
stanley kubrick’in uzun bir süre yasaklı kalan, savaşın çirkinliğini, savaş halindeki insanın psikolojisini, mükemmel bir dille ve tüm samimiyetiyle ortaya koyduğu,oldukça açık bir biçimde amerikan savaş politikalarına mermi sıktığı,belgesel tadındaki başyapıtı.

ilk bölümde askeri eğitim adı altında insanların acıma duygusunun yok edilirken maruz bırakıldıkları psikopatlıkların ve uğradıkları kişilik erozyonunun boyutlarını, ikinci bölümde ise neden amerikanın çıkarttığı savaşlardan sonra ülkesine dönen askerlerin bazılarının caddelerde sivilleri avlayan sniper’lara dönüştüklerinin, bazılarının ise ağır ruh hastaları olarak hayatlarına devam ettiklerinin anlaşılmasına vesile olacak çarpıcı sahnelerle yansıtılıyor.(bkz: paint it black)
(bkz: vietnam savaşı)
(bkz: savaş)
zekirbelli
kült film jargonunu almakta sonuna kadar hakkı olan enfes kubrick filmidir. savaşın action tabanlı alternatifleri arasında askerlerin içsel seslerini anlatması bakımından bir ilktir sinema tarihi için.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol