cin seddi

0 /
quantitatif
oyle bilindigi gibi en azinda bizim okullarda okutulan tarih kitaplarinda yazdigi gibi orta asya’da ki turklerin akinlarindan korunmak icin yapilan bir mimari eser degildir.zaten biraz inceleme yapilarsa cin devletinin tarihi incelenirse turklerden cok ustun bir orduya sahip oldugu bulunur.hatta bu ordunun oyle yabana atilmayacak teknolojik ozellikleri de vardir.cin devleti tek bir devlet olma ozelligini almadan kendi sinirlari icinde pek cok karmasa yasamis ve kendi kendilerine savasmislardir.ta ki bu gucu tek bir elde toplayacak bir kisi cikana kadar.ve adamlar yillar suren bu ic catismalar sonrasi kurduklari devleti dis guclerden korumak ve anlam kazandirmak icin cin seddini yapmislardir.turklerin oyle hoplayan ziplayan atlarindan korunmak icin degil.bence cin seddini insaa ederek ne kadar guclu bir devlet olduklarinida ispatlamy?lardyr.
rosencruz
turklerin cine akinlarini durdurmak icin insa edilen dev duvar.ay’dan gorulebilmektedir.hakkinda binlerce karikatur cizilmistir kanimca..bugun onemli bir tarihi miras konumundadir.
nick nicki nickince
cin seddi hakkinda anlamadigim olay sudur ki, hunlar cinlilerin boyle bisi yaptigini duymamis midir da hic saldirmamistir? ya da kac sene saldirmamistir da cinlliler o zaman da boyle uzun ve yuksek bi seddi yapmislardir? ya da hunlar aptal midir ki seddin kenarindan bi yerden kecmeyi akil edememektedir? yoksa hunlar bunu akil etmislerdir de cinliler ’hastir lan biz bunu dusunemedik’ turunden bi duyguya mi dusmuslerdir?

kardesim bizi tarih hakkinda bilgilendirin ya. ’yok cinliler hunlardan korkmustur da akinlari engellemek icin cin seddini yapmistir.’ vik vik vik.. tarih bu kadar basit olabilir mi, bu kadar yuzeysel olabilir mi ya...
goodygoblin
çin ülkesine adını veren ve çin imparatorluğunun ilk imparatoru olan imparator çin shi huang tarafından yaptırılmıştır.yapımı yüzyıllar sürmüş ve yapımında binlerce köle yaşamını yitirmiştir.çinin başkenti yasak şehri türklerden korumak için yapılmıştı.uzaydan görüldüğü iddia edilir.efsaneden öte birşey değildir.zira çinli bir taykonot çin de çin seddini göremediğini söylemiştir.ancak yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sayesinde görmek mümkündür.
firambogaz
uzaydan bakıldığında ince, uzun bir dere gibi görülebilen, insan eliyle yapılmış tek eser olan çin seddi, çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. kalıntıları po hay körfezinde deniz kıyısında başlar. pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve huang-ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. gobi çölü’nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

ilk set, m.ö.7. yüzyılda chu krallığı tarafından, günümüzdeki henan eyaletinde yapılmış olup fazla uzun değildir. m.ö.3. yüzyılda hun, tunguz ve moğolların saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını korumak için imparator qin shin huang (çe-huang-ti), burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi. m.ö.221 yılında daha önceki krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirek uzattı. m.ö.3. yüzyıldan m.s.17. yüzyıla kadar çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan ming hanedanı (1368-1644) olmuştur.

seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 10.000 kilometreyi bulur. bugün ayakta duran kısım ming hanedanı devrinden kalan 3.000 kilometrelik settir. ancak asıl inşaat, m.ö.221 ile m.s.608 yılları arasında yapılmıştır
seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. genellikle duvarın yüksekliği 7-10 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir. duvar boyunca siperlik ve okçu delikleri vardır. 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanır. bazı yerlerde setler, kademeli savunmaya imkan verecek şekilde bir kaç sıra halinde yapılmıştır.

çin seddi, en uzun sürede yapılan ve en çok insan çalıştırılan yapıdır. m.s.555’te beijing ile datong arasındaki 500 km.lik duvarın yapımında 1.800.000 kişi çalıştırılmıştır. badaling dağının üzerinden geçen seddin sadece 200 metrelik kısmını yapmak için bile binlerce kişi çalıştırılmış ve bu kişilerin isimleri bir taşa yazılmıştır.


delikofte
ankara’lı bayan vokalli bir rock grubu. bir çok mekanda çaldılar. şu an tunalı gölge bar’da çalıyorlar. en son orda izlemiştim. kız çok güzel söylüyor. iyi de çalıyorlar. internet sitelerinde besteleri de var.
<bkz hayat ve aşk , bu rüya>

albümlerini beklediğim ve web sitelerinin adresi www.cinseddi.com olan grup.
yoncash
turistler icin hic tekin olmayan yer.cevresini biraz daha incelemek icin suruden ayrilan turistlerin can ve mal kaybina ugramasi kacinilmaz mekan.
turkoman
genc turk erkeklerinin yaptıgı akınlarla nüfusu sürekli artan cinliler sonunda bu seddi yapmaya karar vermisler.bana mantıklı geldi valla..
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol