aşure

0 /
death in babylon
bugday,nohut gibi tanelerle kuru yemislerin bir arada sekerle kaynatilmasiyla yapilan bir tur tatli.

efsanesini de vereyim de tam olsun.

efendim nuh tufani olduktan sonra insanlarimiz yeryuzune tekrar cikar ve bir zaman sonra erzaklari bitmeye yuz tutar.artik oyle bir seviyeye gelinir ki hicbir seyden yemek yapilabilecek oranda kalmamistir.hepsi azar azar kalmistir.bunun uzerine o insanlar ellerindekilerin hepsini karistirarak asureyi elde ederler.
pixie
karman çorman, her telden çalan bir tatlıdır. aşure ayı denilen süreç boyunca apartmanın her dairesinde pişmesine rağmen, herkesin mutlaka konuya komşuya dağıttığı bir çeşit geleneksel türk tatlısıdır.

ev hanımlarının, gelen aşure çanaklarını mutfak tezgahının üzerine dizip "hangimizinki daha güzel olmuş" şeklinde lezzet testi yaptıklarından kuşkulanmaktayım. hatta kuşkulanmıyorum, eminim. apartmandaki ev kadınları yemek konusunda hep yarışırlar. hele konu helva ve aşure oldu mu bu rekabet alır başını gider.
kitten
içine pekmez konulduğunda rengi morumsu bir koyulukta olan fakat eğer pekmez konmadığı halde bu renkteyse pişirenin becerksizliğini kanıtladığı söylenen, bazı yörelerde tuzlu ve sıcak olarak yenebilen tatlı,yemek, çorba.
dugmeburun
şu sıralar komşulardan,tanıdık eşten dosttan kase kase gelen ve geldiği gibi de mideye inen en güzel tatlıdır kendisi.
inciri ve kayısısı da olmasa tam süper olucak ama gülü seven
dikenine katlanırmış..

independence
nuh tufani ile alakali bir hikayesi oldugu kadar, dinimizle de alakali hikayesi vardir. $imdi bu bilgiyi vermek istemedim zira yanli$ olabilir, emin degilim ben de, o sebeple sadece tarifini verelim kafidir.

aşure
kaç kişilik: 10
hazirlama süresi: 60 dk
pişme süresi: 300 ( 5 saat ) dk
malzemeler:


2 su bardağı aşurelik buğday

1 su bardağı nohut

5 su bardağı tozşeker

1 su bardağı kuru fasulye

15 su bardağı su

yarım su bardağı pirinç

1 su bardağı kuru üzüm

1 su bardağı küp doğranmış kayısı

1 su bardağı doğranmış kuru incir

1 portakal
süsleme için:

1 su bardağı kuş üzümü

çekilmiş ceviz içi, antep fıstığı

tarçın, nar taneleri

hazırlanışı:
* buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika kaynatın. fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.

* pirinci yıkayıp süzün ve buğdaya ilave edin. buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 4.5 saat kısık ateşte arasıra karıştırarak pişirin.

* buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken tozşeker, nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. portakalın kabuğunu ince ince doğrayıp karışıma ekleyin. kuru üzüm ve kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. birkaç taşım kaynattıktan sonra ateşten alın.

* aşure piştikten sonra doğranmış inciri ekleyip karıştırın. sıcakken kaselere boşaltın. soğuyunca üzerini ceviz içi, antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. isteğe bağlı olarak gülsuyu da serpebilirsiniz.

http://www.lezzet.com.tr/mutfak_okulu/00146/
elma sekeriiii
bu muharrem ayı için özellikle yapılan bir tatlıdır.

amma ve de lakin,
bu tatlı sadece alevilere ait olmaktan cıkmı$ sünnisi $afisi herkesin bu aylarda yapıp dagıttıgı bir tatlı olmu$tur.
bir takım degerler vardır kültürümüze içetmi$tir. din dil ırk dinlemeden sevilmi$tir a$ure.
serefsiz adam
bunun da hazırları çıktı şimdi. tıpkı turşu kur, reçel yap gibi pakette bir şeyler. kıyamet alameti bunlar. bir de şu günlerde aşure ayı yaklaşıyor sanırım.
nedense eşi ölen kadınların bir dahaki yıl aşure ayında yapıp dağıtması beklenir, geleneklerimizde.
pinhan
bugünlerde haftası başlamis olan yiyecektir. apartmanlara girince mis gibi kokusu gelmektedir. komsu teyzeler ellerinde kaselerle kapilarimizi calmaktadir. super.
independence
yilin kimi donemlerinde kom$u ki$ilerinin kapinizi calmasini saglayan tatli ce$idi.

+ kom$u, a$ure yapmi$tim, afiyet olsun.

bir de bu tatliyi getiren ust kat kom$umuz zarife teyzenin sari$in afetl-ul evren torunu sibel ise, o zaman a$urenin tatli katmanlari istisnasiz bir yukseli$e gecer.
epikuros
bu yıl 16 aralıkta imiş aşure günü. yine marketlerin bir bölümü aşure malzemeleriyle döşendi bu günlerde.

görüntüsünden dolayı hayatımda hiç tadına bakmamış olsam da, sever misin sorusuna "sevmem" diyemediğim için her aşure gününde karşı komşum şehnaz teyze bir tas getirir.
mouscronoise
gecenin bir yarısı olsa da yesem denilen tatlıdır....
tatlı ustaları dünyanın en zor tatlılarından biri olduğunu iddia ediyorlar.
zira herkes annesinin en güzelini yaptığını düşünüyormuş.....
orqn
çok riskli bir tatlıdır; öyle herkesin yaptığı yenmez. bu mereti çok güzel yapanlar olduğu gibi içine sıçanlar da var malesef.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol